#SmearForSmear to gra słów, którą można przetłumaczyć jako: wymaz za rozmaz (od ang. „to smear” – wymazać, rozmazać). Kampania społeczna, do której przyłączają się kobiety na całym świecie ma uświadomić, że cytologia ratuje życie. Udział w niej może wziąć każdy, wystarczy tylko rozmazać szminkę w kąciku ust, zrobić sobie zdjęcie, a następnie udostępnić je w mediach społecznościowych.
Przyłączam się do akcji. W mojej rodzinie występowało kilkanaście różnych nowotworów. Skierowanie do poradni genetycznej patrzy na mnie z półki złowieszczo. Muszę w końcu umówić się na badania. W Białymstoku czas oczekiwania to dwa lata. Może w Warszawie uda się znaleźć krótszy termin.
Dziewczyny, badajcie się. We wczesnym stadium można wygrać z rakiem szyjki macicy. Możecie też zaszczepić swoje córki. Tak istniej szczepienie, które może zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Warto zadbać o siebie o swoje zdrowie, o swoje życie. Dla Was samych i dla Waszych rodzin. Róbcie regularnie cytologię!
Szacuje się, że 4 na 5 osób, które uprawiają seks, miało kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). To on jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, ale także nowotwory odbytu, gardła czy prącia u mężczyzn.
W Polsce raka szyjki macicy rozpoznaje się co roku u prawie 4 tysięcy kobiet. Co druga Polka chora na raka szyjki macicy umiera. Śmiertelność jest u nas wyższa aż 70% niż średnio
w krajach Unii Europejskiej.
Monika Pietrasińska Georgia May Jagger
Monika Olejnik
W akcji bierze udział coraz więcej osób. Popieracie akcje tego typu? Przyłączycie się?