Leczniczy i rozgrzewający rosół– czy istnieje specjalny przepis na rosół, który postawi na nogi najbardziej rozchorowanych i osłabionych, czy to tylko zabobony głoszone przez seniorki rodu? Mamy i babcie czasami przekonują wybrednych zakatarzonych, że doprawiony solidnie pieprzem gorący rosół przegoni chorobę z dnia na dzień. Jak szybko go przyrządzić? Czy można podawać rosół małym dzieciom? Poznaj kilka ciekawostek na temat tej tradycyjnej zupy!
Rosół – właściwości lecznicze i wartości odżywcze
Zimowy chłód, osłabienie zmęczonego organizmu i na dodatek – bolące gardło, które odbiera przyjemność płynącą z jedzenia większości Twoich ulubionych posiłków? Ratunkiem może być rozgrzewająca zupa – ciepły posiłek w płynie nie podrażni tak bardzo Twojego gardła jak inne dania, a może też być wsparciem dla osłabionego organizmu.
Rosół, ze względu na składniki, z jakich jest przyrządzany, może wspierać organizm w walce z chorobą przez poprawę stanu śluzówki nosa, redukcję stanu zapalnego organizmu i łagodzenie stanu zapalnego górnych dróg oddechowych.
Gorący rosół, nad którym tworzy się para, staje się jednocześnie nie tylko leczniczym wywarem, ale także idealną inhalacją. Wdychanie pary z rosołu może łagodzić bowiem bóle gardła, pomagać w odksztuszaniu, udrażniać drogi oddechowe, a także działać oczyszczająco na zatoki.
Warto dodać do wywaru czosnek i cebulę o właściwościach bakteriobójczych i przeciwwirusowych lub imbir o działaniu przeciwzapalnym. Cebula nie traci swoich właściwości podczas obróbki termicznej w przeciwieństwie do czosnku, dlatego nie poleca się jego gotowania lub smażenia – można go dodać do potrawy tuż przed podaniem.
Ale rosół to nie tylko wartościowy posiłek podczas przeziębienia, to także idealne wsparcie dla naszego organizmu na co dzień, jednak musimy pamiętać, że jego wartość odżywcza jest zależna od składników, których użyjemy do ugotowania zupy. Prawdziwy polski rosół ugotowany z wysokiej jakości naturalnych produktów mógłby być bogaty m.in. w potas, fosfor, magnez, witaminy E, C i A oraz kolagen. W efekcie – danie pozytywnie wpłynęło by na ciśnienie krwi, układ nerwowy, stan kości i zębów oraz elastyczność naczyń krwionośnych. Jeśli nabrałaś ochoty na gorący warzywny wywar, ale zadajesz sobie pytanie: „Jak ugotować rosół?” odpowiadamy – szybko i prosto!
Jak szybko przyrządzić smaczny rosół?
Jesteś nie tylko początkującą kucharką, ale także świeżo upieczoną mamą? Idealny dla Ciebie będzie więc przepis prosty i szybki, a jednocześnie tradycyjny. My proponujemy przepis na rosół z ryżem. Do przygotowania tej zupy będziesz potrzebować: pół tuszki z kury, udko z kaczki i jarzyny. Gotowanie zacznij od przygotowania wywaru z mięsa (1 godzina pod przykryciem), po czym dodaj jarzyny a całość posyp solą (ale nie mieszaj!). Rosół możesz podawać z makaronem lub z ryżem. Możesz także dodać do niego kawałki mięsa, którego użyłaś do przygotowaniu wywaru. Nie zapominaj jednak o tym, że im lżejszy rosół, tym zdrowszy. Aby zachował on wszystkie swoje odżywcze i lecznicze właściwości, należy gotować go najlepiej na chudym mięsie, np. indyku. Aby dodać rosołowi „lekkości”, możesz także wstawić go na jakiś czas do lodówki – dzięki temu tłuszcz zgromadzi się na wierzchu i łatwiej będzie ściągnąć go z powierzchni zupy. Gotując rosół, możesz nie dodawać do niego soli, zupa zachowa wtedy swoje zdrowotne właściwości. Sól możesz zastąpić na przykład przyprawami – lubczykiem lub pietruszką. Smacznego!
Czy rosół można podawać dziecku?
Rosół nie powinien być podawany dziecku do 8-9 miesiąca (niektórzy odradzają jedzenie wywaru także niemowlęciom poniżej 6 miesiąca). Dziecko nie powinno bowiem przyjmować wywaru z mięsa, a jedynie z warzyw. Mięso może być mu natomiast podawane osobno. Pamiętaj też, że rosołu nie należy serwować gorączkującemu dziecku. Lepsze w tym wypadku okażą się tzw. doustne płyny nawadniające, które zaspokoją zapotrzebowanie tkanek i komórek organizmu malucha na wodę i elektrolity.
Nasze mamy i babcie miały rację – rosół to wywar, który rozgrzewa i stawia na nogi najbardziej osłabione zimowym przeziębieniem organizmy. Fani tej zupy twierdzą nawet, że rosół poprawia też humor, idealnie zwalczając wszelkie smutki! Ugotuj swój własny wywar i przekonaj się, że pozytywne opinie o rosole to święta prawda!