Tego, że dzieci są niezwykle ciekawe świata z pewnością nie muszę pisać. Pytania, które zadają potrafią niejednokrotnie „zagiąć” nas rodziców i wprawić w nie lada konsternację. Nic więc dziwnego, że staramy się kompletować w naszych biblioteczkach domowych, encyklopedie, przewodniki i inne publikacje, które nie raz pomogą nam wyjść z twarzą z opresji i znaleźć rzeczową i wyczerpującą odpowiedź na pytanie dziecka. Zobaczycie zaraz dwie publikacje, które dotyczą elementu bardzo ważnego, jednak niejednokrotnie zaniedbywanego, tożsamości narodowej dziecka i znajomości kraju ojczystego, Polski.
Budowanie poczucia tożsamości narodowej u dzieci jest bardzo ważne. Pierwsze działania w tym kierunku należą do nas, rodziców. Poczucie więzi i wspólnoty z własnym narodem, a tym samym odróżnienie od innych narodowości, pozwala na poczucie podobieństwa i więzi z rodakami [innymi Polakami w naszym przypadku]. Rozmawiając z dzieckiem o Polsce oraz symbolach, osobach, zwyczajach czy zabytkach umożliwiamy mu poznanie ojczyzny i zbudowanie więzi nie tylko z obszarem na mapie, ale i ludźmi, kulturą i tradycją.
Jako rodzice nie posiadamy wiedzy nieograniczonej. W końcu każdy z nas uczy się przez całe życie. Całe szczęście, że z pomocą przychodzą nam książki, gry czy nawet programy edukacyjne w tv i na YouTube. Dziś bardzo nietypowy słownik oraz dwujęzyczny, bajecznie ilustrowany, przewodnik o Polsce.
Alfabet polski
Anna Skowrońska
„Pięćdziesiąt cztery hasła opowiadają o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe i nasycone kolorem ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami.”
Powiem szczerze, że już samo przedstawienie tej książki przez wydawnictwo na jej okładce skusiłoby mnie do jej zakupu. Po zajrzeniu do środka jest jeszcze lepiej. Wnętrze stylizowane na retro, papier lekko kremowy i dość gruby oraz proste, geometryczne i stonowane kolorystycznie ilustracje z pewnością spodobają się niejednemu czytelnikowi.
Byłam przekonana, że nic mnie w tej książce nie zaskoczy. Jakże się myliłam! Nie miałam na przykład pojęcia o krasnalach wrocławskich, uczcie Wierzynka czy też o tym, że słynnego Thorgal’a zilustrował Polak, Grzegorz Rosiński. Jak to miło móc się uczyć czegoś z książek dla dzieci, prawda? Nie, nie czuję się przez to gorsza, czy głupsza. Wręcz przeciwnie, cieszę się, że pokazywanie świata mojemu synkowi wzbogaci nie tylko jego, ale i moją wiedzę.
Książka się u nas przyjęła, poczeka na Olusia jeszcze trochę i na pewno zostanie z nami na długie lata. To zdecydowanie jedna z takich pozycji, które warto trzymać na strychu dla kolejnych pokoleń i dbać o nią jak o skarb, bo jest naprawdę tego warta. Polecam!
Wydawnictwo: Muchomor
Autor: Anna Skowrońska
Autor: Anna Skowrońska
Rok wydania: 2015
Stron: 92
Format: 17 x 22 cm
Oprawa: twarda
Sugerowany przedział wiekowy: od 10 lat
Sugerowany przedział wiekowy: od 10 lat
Cena rynkowa: 29,00 zł
Cena w aros.pl: 19,14 złMoja opinia: 10/10
Polska! Poland
polsko – angielski przewodnik po zabytkach i przyrodzie
O dwujęzyczności u dzieci można czytać godzinami. Jedni zachwycają się takim rozwiązaniem, inni ostro je krytykują. My czekamy aż Oluś zacznie mówić po polsku a dopiero później będziemy myśleć o nauce języków obcych. Niemniej bardzo lubię dwujęzyczne wydania książek. Początkowo korzystamy tylko z części polsko języcznej, ale w przyszłości może uda nam się zamienić ją na anglojęzyczną.
Kiedy trafiła do nas ta książka, pokazująca niezwykłe zabytki znajdujące się na terenie naszego kraju oraz malownicze krajobrazy i przyrodę, która nas otacza, już wiedziałam, że zajrzymy do niej nie raz. Oboje z mężem uwielbiamy podróżować i poznawać różne ciekawe miejsca. Kiedyś nawet planowaliśmy stworzyć przewodnik po Mazurach pokazujący nie tylko oklepane miejsca turystyczne, ale również niezwykle zakątki znane tylko lokalnym mieszkańcom. Kto wie, może realizacja tego marzenia jeszcze przed nami.
Przewodnik po zabytkach i przyrodzie wydawnictwa Arkady podzielony jest na działy, poszczególne regiony Polski takie jak:
- Karpaty i Podkarpacie
- Wyżyny Polskie
- Sudety i Nizina Śląska
- Nizina Wielkopolska
- Nizina Mazowiecko-Podlaska
- Pobrzeża i Pojezierza
Nie jest to standardowy przewodnik z listą miejsc do zobaczenia, adresami, telefonami i godzinami otwarcia określonych punktów. To wstęp do niezwykłej przygody, który pokazuje nam w jak różnorodny sposób możemy poznawać dane krainy geograficzne w naszym kraju. Znajdziecie tu nie tylko opisy miast czy budowli, które warto zobaczyć, ale piękne widoki, na które możecie trafić „po drodze” takie jak piękne złociste pola rzepaku czy niezbadane puszcze [Puszcza Piska]. Nie zabraknie tu też małych przyjaciół człowieka, których można spotkać w ich naturalnym środowisku zachowując ciszę i nie naruszając ich spokoju, takich jak: dudek, rzekotka czy husarz władca czy np. okazy niezwykłych kwiatów jak grzybień biały.
Bardzo mi się podoba takie podejście do zwiedzania i wycieczek z dzieckiem. Warto sobie uzmysłowić, że nie tylko zamki, kościoły czy centra rozrywki są wielką atrakcją dla całej rodziny. Wiele radości i niezapomnianych chwil czeka w lesie, na łące czy nad jeziorem. Poza tym może okazać się, że będzie to o wiele ciekawsze miejsce niż niejedna miejska atrakcja oblegana w sezonie turystycznym przez tysiące odwiedzających.
Wydawnictwo: Arkady
Rok wydania: 2015
Stron: 136
Format: 19,5 x 25,5 cm
Oprawa: twarda
Sugerowany przedział wiekowy: od 6 lat
Sugerowany przedział wiekowy: od 6 lat
Cena rynkowa: 49,00 zł
Cena w aros.pl: 32,34 złMoja opinia: 8/10
W jaki sposób Wy rozwijacie poczucie tożsamości narodowej u swoich dzieci? Polecicie nam jakieś fajny książki lub gry? A może znacie jakieś wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić, a nie znajdziemy ich w większości przewodników? Piszcie, opowiadajcie, wspominajcie! Chętnie dowiem się co o tym wszystkim myślicie.