Nauka kształtów to jeden z elementów edukacji dziecka, który leży w naszych rękach. To od nas rodziców zależy, kiedy po raz pierwszy zaczniemy nazywać i pokazywać dziecku pierwsze podstawowe kształty, z którymi dziecko spotyka się na co dzień jak: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt, gwiazda czy serce.
Warto pamiętać o tym, że moment, w którym możemy rozpocząć naukę kształtów, jest inny dla każdego dziecka. Nie stresuj się, jeśli twój roczniak nie przejawia kompletnie zainteresowania kształtami. Dwulatek też nie lubi tego typu zabaw? Nie przejmuj się tym i wyluzuj. Na wszystko przyjdzie pora i co najważniejsze: Nic na siłę! W tym wieku dzieci uczą się poprzez zabawę. Stopień zainteresowania i zadowolenia dziecka z danej aktywności decyduje czy będzie chciało ono podejmować ją często w najbliższym czasie i tym samym uczyć się nowych umiejętności i je utrwalać. Jeśli Twoje dziecko już umie nazywać lub pokazywać kształty to świetnie! Jeśli jeszcze nie zdobyło tej umiejętności to wszystko przed Wami i uwierz mi, że naprawdę nie masz się czym od razu martwić.
Nauka kształtów dla dwulatka
Ja zaczęłam robić to dość wcześnie, ponieważ Oluś nie miał wtedy nawet roczku. Ktoś powie: Chyba zwariowałaś? Po co uczyć tak małe dziecko kształtów?! Po to, drogi rodzicu, żeby dziecko, chociażby miało czas osłuchać się z nazwami kształtów. Efekt naszych zabaw kształtami był taki, że Oluś mając około 1,5 roku bez większych problemów rozpoznawał podstawowe kształty (trójkąt, kwadrat, koło) i zabawa nimi sprawiała mu dużo frajdy.
Mieliście okazję przyglądać się naszym zabawom z kształtami i oglądać już tutaj sporo książeczek i zabawek wspierających naukę kształtów. Krótkie odświeżenie pamięci, czyli to co w temacie nauki kształtów znajdziecie jeszcze na blogu:
- Drewniane układanki PlanToys – dokładnie plansza do sortowania z figurami to zabawka wykonana idealnie pod względem technicznym i warta każdych pieniędzy. Jest z nami już ponad pół roku i z tego, co widzę szybko się Olusiowi nie znudzi.
- Jak nauczyć dziecko kształtów – to niepozorna, ale zachwycająca swoim wnętrzem książeczka, która nie tylko uczy kształtów, ale wspiera rozwój motoryczny dziecka. Zabawa nią nigdy nie ma końca! Dziecko rysuje po niej suchościeralnymi markerami, pomagamy mu wytrzeć strony ściereczką lub ręcznikiem papierowym i bawimy się dalej.
- Moje pierwsze odkrycia – encyklopedia genialna i wręcz niezastąpiona na etapie szeroko rozumianego wczesnego rozwoju dzieci.
- Poznaję kolory – książeczka dla najmłodszych dzieci, już od ukończenia pierwszego roku życia, Oli aż piszczał z zachwytu oglądając ja kiedy był taki malutki.
- Odkrywam kwadrat, trójkąt i koło, czyli niezdzierne puzzle dla maluchów od CzuCzu.
*Pamiętaj, że kiedy klikniesz w tytuł jednego ze wspomnianych wpisów otworzy on się Tobie w nowym oknie. Miłego czytania i oglądania!
Nauka kształtów dla trzylatka
Mam jeszcze dla Was kilka fajnych pomysłów na zabawę z dzieckiem w poznawanie kształtów, których jeszcze Wam tu nie pokazywałam, a które u nas na obecnym etapie sprawdzają się rewelacyjnie.
Drewniana układanka z Aliexpress
O tak zwanym chińskim allegro zapewne większość z Was już słyszała. Dla tych, którzy tę nazwę widzą pierwszy raz, będzie ona wielkim odkryciem. Aliexpress to gigantyczny (nie zdziwiłabym się, że największy na świecie) sklep internetowy dosłownie ze wszystkim, począwszy od zabawek dla dzieci, przez rośliny kończąc na treskach. Tam znajdziecie dosłownie wszystko!
Zamawiając stamtąd różne rzeczy i zabawki dla Olusia zawsze zastanawiam się, czy nie trafię tam na jakiś bubel. W przypadku tej układanki zakup był bardzo udany. Drewno jest bardzo dobrze wyszlifowane, a wszystkie elementy pasują wręcz idealnie. W sumie to właśnie dzięki tej układance Oli zaczął rozpoznawać kształty. Wcześniej to były takie nieśmiałe próby i raczej strzelanie niż konkretna wiedza. Mamy ją dobre pół roku i cały czas jest w użyciu. Świetna pomoc dydaktyczna za jedyne 9 zł. Na pewno jeszcze znajdziecie tę układankę na Aliexpress wpisując: wooden toy, geometry block, Montessori, early toys. Pamiętajcie, aby wybierać oferty z darmową wysyłką do Polski. Miłych zakupów!
Układanka drewniana Poznaję kształty
Pora na hit ostatniego miesiąca. Do produktów marki Janod wzdycham nieustannie odkąd Oluś przyszedł na świat. Precyzja wykonania, najlepsze materiały, trwałość i genialnie zaprojektowane elementy wspierające rozwój dzieci to cechy charakterystyczne tej marki. Owszem kosztuje swoje, ale za darmo cudów nie ma co oczekiwać. Nie są też znowu kwoty nieosiągalne i zawsze przy większych okazjach staram się wybierać właśnie takie „porządne” i edukacyjne zabawki dla synka.
Już samo pudełko, jego jakość wykonania i grubość zachwycą każdego, a to przecież „tylko” opakowanie. W środku znajduje się 6 dwustronnych plansz z kolorowymi prostymi obrazkami, które należy uzupełnić odpowiednimi kształtami w formie 29 drewnianych elementów o prostych geometrycznych formach w podstawowych kolorach, które oczywiście są w zestawie. Wszystko jest idealnie wyszlifowane i pomalowane farbami oraz lakierami z odpowiednimi certyfikatami do użytkowania przez dzieci.
Oli bawi się tą układanką samodzielnie. Oczywiście lubi towarzystwo i zawsze chętniej sięga po wszelkiego rodzaju zabawki jak ktos jest obok, ale w tym przypadku bawi się świetnie i bezproblemow również sam. Aż miło posłuchać jak sam do siebie mówi i rozważa, którą planszę teraz wziąć i czy ten kształt oby na pewno pasuje do tego miejsca.
Chwalę, chwalę i nachwalić się nie mogę, ale Ci z Was, którzy choć raz natknęli się na produkty firmy Janod, na pewno potwierdzą to, co mówię. Poza tym dla mnie najważniejszym wyznacznikiem jest to, że Oli właśnie podczas zabawy tą układanką zaczął wypowiadać nazwy kształtów i to poprawnie. Także nauka nie idzie w las i z każdym miesiącem, tygodniem i dniem Oluś zdobywa nowe umiejętności, a matka pęka z dumy.
Dlaczego nauka kształtów jest tak ważna?
- Zdobyta wiedza pozwala dziecku lepiej wyrażać swoje potrzeby i ułatwia mu opisywanie otaczającej go rzeczywistości.
- Umiejętność rozpoznawania i odwzorowywania kształtów ma ogromne znaczenie w procesie nauki pisania i liczenia – dziecko patrząc na kształty, szukając ich cech charakterystycznych (kątów, boków, linii prostych) rozwija zdolność obserwacji; próbując je odtworzyć i odwzorować, ćwiczy spostrzegawczość i rozwija zdolności manualne, a także nabywa umiejętność orientacji w przestrzeni.
Jeśli macie ochotę to podzielcie się z nami Waszymi sprawdzonymi sposobami na naukę kształtów. Czekam na wasze wiadomości, linki i zdjęcia w komentarzach. Buziaki!