Domowy kulodrom to genialne rozwiązanie dla tych rodziców, którzy lubią wspierać rozwój swojego dziecka w bardzo kreatywny sposób. Owszem kulodrom można kupić i po prostu dać go dziecku do zabawy. Jest jednak wyjście alternatywne. W prosty i tani sposób możecie przygotować kulodrom samodzielnie. Jak? O tym za chwilę.
Rozwój dziecka 12-18 miesięcy
Mniej więcej w wieku 12-18 miesięcy dziecko zaczyna chodzić. Stawia pierwsze kroki, a nawet zaczyna już skakać i biegać. Coraz lepiej zna możliwości swoich małych rączek i bardzo chętnie podejmuje wszelkie aktywności i zabawy związane właśnie z małą motoryką. Jest to szczególny okres, w którym nagle mamy już masę możliwości zabawy z dzieckiem. Co ważne maluch bardzo chętnie się bawi i potrafi przy zabawie spędzić już kilka kilkanaście minut w skupieniu.
Rozwój dziecka na etapie 12-18 miesięcy i jego przebieg bardzo fajnie obrazuje poniższa infografika. O domowym kulodromie już za chwilę.
W tym okresie warto wspierać rozwój dziecka poprzez zabawy związane z upuszczaniem przedmiotów, z elementami konstrukcyjnymi a także związane z wszelką aktywnością ruchową dziecka. Kulodrom jest taką zabawą, która łączy w sobie wszystkie te czynności. Dlatego właśnie on kojarzy mi się najsilniej z tym etapem rozwoju mojego synka.
Co to jest kulodrom?
Kulodrom to zabawka, która pochłania dzieci na długie godziny. Jej podstawowe firmy będą odpowiednie już dla rocznego dziecka, a te najbardziej skomplikowane nawet dla kilku, kilkunastolatków uwielbiających tworzenie złożonych konstrukcji. Kulodrom to nic innego jak po prostu tor o różnym stopniu złożoności w płaszczyźnie pionowej lub poziomej, po którym przemieszczają się przedmioty małe lub takie, które łatwo się toczą (szczególnie szklane i metalowe kulki).
Zabawa kulodromem wspiera rozwój motoryczny dziecka, ćwiczy precyzję i koncentrację, a także jest po prostu świetną zabawą, która dzieciom nie nudzi się zbyt szybko. Na rynku jest dostępnych cała masa kulodromów w rozmaitych rozmiarach i z przeznaczeniem dla różnych grup wiekowych, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Ja dziś zachęcam Was do stworzenia domowego kulodromu własnymi rękami. Najlepiej wspólnie z dzieckiem.
Jak zrobić domowy kulodrom?
Do przygotowania kulodromu nie trzeba wiele. Wystarczą Wam rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, dowolna taśma klejąca, drobne przedmioty i pionowa powierzchnia, do której przymocujecie Waszą konstrukcję. To wszystko!
Z rolek zrobiłam nieskomplikowane tunele. Najwygodniej jest układać i sklejać je np. na podłodze a dopiero gotowy tor przymocować do ściany, drzwi szafy itp. Ja do łączenia rurek po ręcznikach papierowych i papierze toaletowym użyłam dwóch kolorów taśmy izolacyjnej. Nie kupowałam jej specjalnie, po prostu była w domu pod ręką. Potem tylko przykleiłam w kilku miejscach kulodrom do drzwi szafy przesuwnej i gotowe!
Wspólnie z Olusiem szukaliśmy drobnych zabawek, ludzików, kulek i małych piłeczek. Kiedy już wszystko było gotowe zabawie nie było końca a dla mnie najlepszą nagrodą był uśmiech od ucha do ucha na twarzy mojego dziecka. Na podłodze pod wylotem postawiłam plastikowy pojemnik, aby drobiazgi wrzucane do kulodromu nie uciekały nam po całym pokoju.
Mina w stylu: Ale o co chodzi, mamo?
Zabawa kulodromem spodoba się zapewne większości dzieci, a Wy nie musicie wydać na nią praktycznie ani złotówki. Wszystkie przedmioty niezbędne do przygotowania kulodromu znajdziecie w waszych domach. Miłej zabawy!
Na koniec zachęcam Was do obejrzenia krótkiego filmu, który podsumowuje istotne elementy rozwoju dziecka w wieku 12-18 miesięcy i pokazuje w jakich obszarach on przebiega. Forma tego filmu jest bardzo przystępna – to wywiad mamy z ekspertem, w który wplecione zostały ujęcia dzieci podczas różnego rodzaju zabaw i aktywności.
Chcesz dowiedzieć się więcej o początkowym rozwoju dziecka?
Zajrzyj do innych wpisów z tej serii:
Rozwój dziecka 3-6 miesięcy – Kamienie milowe
Rozwój dziecka 6-9 miesięcy – Kamienie milowe
Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy – Kamienie milowe