Nie jest tajemnicą, że długie godziny spędzane przed ekranem telefonu, komputera czy telewizora mogą wpływać na pogorszenie wzroku. Powszechne są wrodzone wady oczu, w tym te o podłożu genetycznym.
Z pomocą w walce z tego typu schorzeniami przychodzą okulary korekcyjne, które wcale nie muszą być noszone z niechęcią. Odpowiednio dobrane oprawki będą ozdobą kobiecej twarzy. Pomogą podkreślić mocne strony wyglądu oraz ukryć drobne niedoskonałości. Jak dobrać damskie okulary do kształtu twarzy oraz typu urody? Należy przestrzegać kilku podstawowych reguł.
Po pierwsze: określ typ swojej twarzy
Dobór okularów korekcyjnych zaczynamy od poprawnego określenia typu naszej twarzy.
W tym celu wystarczy stanąć przed lustrem, a następnie palcem bądź, jeśli chcemy być pewne efektów, szminką obrysować odbicie twarzy. Kształt, który w ten sposób uzyskamy, jest typem naszej twarzy. Wyróżniamy cztery podstawowe typy: okrągły, kwadratowy, trójkątny oraz owalny.
-
Twarz okrągła
W przypadku twarzy okrągłych, o uwydatnionych policzkach, dobrze sprawdzają się oprawki o kanciastych kształtach. Sięgnijmy zatem po okulary kwadratowe lub prostokątne. Pozwolą one na optyczne wydłużenie twarzy. Ważna jest także grubość oprawek. Jeśli zależy nam na efekcie wyszczuplenia, wybierzmy oprawki delikatne, stosunkowo cienkie.
-
Twarz kwadratowa
Ten typ twarzy charakteryzuje się wyraźnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi oraz szczęką, a także szerokim czołem. Efekt, który chcemy w tym przypadku osiągnąć, to złagodzenie rysów twarzy. Pomogą nam w tym okulary okrągłe lub owalne. Dobrym wyborem będą oprawki imitujące kształt kocich oczu. Możemy skusić się ponadto na okulary o niejednolitej wersji kolorystycznej. Do kwadratowej twarzy idealnie pasują modele z ciemniejszą górą i jasnym dołem. Kontur oprawek dla tego typu twarzy powinien być gruby.
-
Twarz trójkątna
Dla tego typu twarzy charakterystyczne jest szerokie czoło oraz wąski podbródek. Zadaniem okularów korekcyjnych będzie zatem odciągnięcie uwagi od tego pierwszego. W tym celu wybierzmy oprawki delikatniejsze, o okrągłym kształcie i jasnym kolorze. Bardzo dobrze sprawdzą się również modele pozbawione oprawek całkowicie, lub jedynie ich dolnej części.
-
Twarz owalna
Wybór odpowiednich oprawek w przypadku owalnego typu twarzy jest zdecydowanie najłatwiejszy. Do takiej twarzy pasują niemal wszystkie modele. Najlepiej sprawdzą się jednak te o kształcie okrągłym bądź owalnym. Grubość oprawek nie ma tutaj znaczenia, warto jedynie zadbać o to, aby nie były one zbyt szerokie i tym samym nie wychodziły poza kontur twarzy.
Każdy szanujący się sprzedawca okularów w swojej ofercie posiada oprawki odpowiednie dla każdego typu twarzy. Jeśli decydujemy się na zakup okularów w sklepie stacjonarnym, możemy liczyć na pomoc profesjonalnego konsultanta.
W przypadku zakupów internetowych, pamiętajmy o opisanych w tym artykule wskazówkach. Na rynku obecnych jest mnóstwo producentów oprawek i łatwo jest poczuć się przytłoczonym ich ilością.
Okulary to inwestycja na kilka lat, warto zatem wybrać markę, która cieszy się dobrą opinią wśród konsumentów. Na uwagę z pewnością zasługują oprawki niemieckiej firmy Fielmann, która obecna jest w branży jeszcze od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Zwróć uwagę na kształt nosa
Kwestią dodatkową, ale niemniej ważną, jest dopasowanie oprawek do kształtu naszego nosa. Będzie to miało wpływ przede wszystkim na komfort ich noszenia. Elementem okularów, na którym należy się skupić w tym przypadku, jest ich nosek. Kobiety, które mają nos krótki lub zadarty, powinny wybrać model oprawek z noskiem umieszczonym stosunkowo wysoko.
Zapobiegnie to zsuwaniu się okularów, na przykład podczas czytania. Jeśli duży nos jest naszym kompleksem, zadbajmy o to, aby nosek naszych okularów był wąski i jasny. Jeżeli chcemy natomiast optycznie skrócić swój nos, wybierzmy okulary z nisko osadzonym noskiem.
Okulary a typ urody
Kolejnym kryterium doboru okularów jest typ urody. Wyróżniamy tutaj cztery kategorie i określamy je nazwami pór roku: wiosna, lato, jesień oraz zima. Przy wyborze oprawek pod konkretny typ urody, pod uwagę będziemy brać przede wszystkim ich kolor.
Złota jesień oraz wiosna
Wiosna oraz jesień to ciepłe typy urody. Wiosna jest niezwykle delikatna, charakteryzuje się jasnym kolorem cery, włosów oraz oczu. To do tej kategorii zaliczamy więc niebieskookie blondynki oraz panie o oczach zielonych i włosach o ciemniejszym odcieniu blond. Uroda jesienna to przede wszystkim włosy kasztanowe oraz rude. Charakterystyczne dla tego typu urody są również piegi. Kobiety o ciepłym typie urody powinny wybierać oprawki o różnych odcieniach czerwieni, brązu bądź złota.
Srebrna zima i lato
Zima i lato są z kolei chłodnymi typami urody. Typ letni jest nieco podobny do typu wiosennego. Panie, charakteryzujące się letnią urodą, mają oczy niebieskie, szare bądź piwne, o ciemniejszej oprawie niż kobiety o urodzie wiosennej. Kolory włosów, charakterystyczne dla tego typu, to jasny oraz ciemny brąz, mysi oraz platynowy blond.
To najczęściej spotykany typ urody wśród Polek. Uroda zimowa to przede wszystkim ciemne kolory, zarówno w przypadku włosów, jak i oczu. Do tej grupy należą więc panie o włosach ciemnobrązowych i czarnych oraz brązowych oczach z ciemną oprawą. Chłodne typy urody powinny nosić okulary korekcyjne o ciemnych kolorach, jak czerń, granat lub srebro.