Hamak wykorzystywany może być zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Świetnie sprawdzi się jako miejsce wypoczynku oraz zabawy – spodoba się żywiołowym maluchom, a także spokojnym dzieciom. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby hamak był w pełni bezpieczny i funkcjonalny.
Rodzaje hamaków
Istnieje kilka rodzajów hamaków. Tradycyjne, wykonane z materiału lub plecionej siatki, rozwieszane są za pomocą lin – nie zajmują one dużo miejsca, łatwo się zwijają i są dość stabilne. Gdy w nich usiądziemy lub położymy się, materiał ulega naciągnięciu, przez co zabezpiecza nas przed spadnięciem. Tego rodzaju hamaki doskonale nadadzą się dla dzieci, ponieważ trudno z nich wypaść. Hamaki z poprzeczkami nie zapadają się tak głęboko pod wpływem obciążenia, dzięki czemu lepiej widzimy wszystko co dzieje się dookoła. Niestety, ponieważ są one dość płytkie, nie gwarantują bezpieczeństwa maluchom; są mało stabilne i grożą wywrotką, kiedy za mocno się na nich wiercimy. Hamaki-fotele to świetne rozwiązanie dla osób lubiących relaks przy dobrej książce. Dzieciom spodobać się mogą ze względu na to, że przypominają huśtawkę. Niezależnie od tego, jaki rodzaj hamaka wybierzemy, pamiętajmy, aby zapoznać dziecko z zasadami jego użytkowania.
Wielkość
Wymiary hamaka powinny być dostosowane do użytkowników. Jeśli będzie korzystało z niego tylko dziecko, możemy kupić model mniejszy. Jeśli ma to być hamak rodzinny, warto wybrać dłuższy i szerszy. Co więcej, w przypadku dzieci, hamak to nie tylko miejsce wypoczynku, ale i zabawy. A jeśli zabawy, to na pewno w gronie kolegów i koleżanek. Hamak, z którego korzystać będzie kilkoro maluchów jednocześnie, musi mieć odpowiednio większe wymiary, nośność i wytrzymałość. Należy zwrócić uwagę także na miejsce, w którym zostanie on rozwieszony – oraz materiał, z którego został zrobiony.
Bezpieczna zabawa
Hamak dla dziecka powinien cechować się stabilnością. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się pod tym względem modele pozbawione drewnianych poprzeczek oraz hamaki-siedziska. Dobrym pomysłem jest zakup kolorowego fotelika z tkaniny, wieszanego na drążku w domu, na gałęzi drzewa, lub też na specjalnym stelażu. Głęboka konstrukcja i miękki materiał sprawią, że przebywanie w nim będzie nie tylko bezpieczne, ale także bardzo przyjemne dla malucha. Co więcej, hamak ten może służyć także za huśtawkę. Wykładając miękką poduszką dno takiego hamaka-kokonu, sprawimy, że będzie to ulubione miejsce odpoczynku pociechy. W przypadku najmłodszych dzieci pamiętajmy, żeby zawsze mieć je na oku podczas zabawy na hamaku. Samodzielne próby zejścia czy zeskoczenia z niego mogą skończyć się upadkiem nawet przy najbardziej stabilnej konstrukcji.
Hamak to wspaniały sposób na urozmaicenie ogrodu, tarasu, czy też pokoju dziecięcego. Wybierając model przeznaczony dla najmłodszych, warto sprawdzić, na ile jest on stabilny, czy łatwo na niego wejść i z niego zejść. Należy zwrócić uwagę także na sposób wykonania przedmiotu – wszelkie elementy drewniane i metalowe powinny być starannie wykończone, tak aby nie grozić zadrapaniem lub skaleczeniem. Materiał powinien być wytrzymały, odporny na działanie promieniowania słonecznego i łatwy w czyszczeniu.