W pierwszych latach życia dziecka jego dieta jest bardzo ważna, szczególnie za względu na to, że jego organizm rośnie i potrzebuje składników i witamin niezbędnych dla jego zdrowia.
Regularność
Niemowlę potrafi jeść nawet 10 razy w ciągu doby, albo i więcej. Z wiekiem przerwy między posiłkami zaczynają się wydłużać. Jednak kiedy przerwy między posiłkami są dłuższe niż 3-4 godziny, u dziecka słabnie sprawność fizyczna i umysłowa. Prowadzi to do problemów z koncentracją i osłabienia funkcji myślenia. Dlatego tak bardzo ważne jest aby dziecko jadło regularnie 5 posiłków dziennie: pierwsze i drugie śniadanie, obiad, lekki owocowy podwieczorek oraz kolację.
Tłuszcze
Kwasy tłuszczowe są bardzo ważnym elementem diety, ponieważ uczestniczą w procesie budowania komórek. Są one wręcz niezbędne w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju mózgu dziecka. Nic w tym dziwnego, ponieważ mózg w 60% zbudowany jest z tłuszczów. Dlatego też tak istotne jest podawanie tłuszczów już niemowlętom podczas rozszerzania diety. Wystarczy, że 2 razy dziennie dodamy łyżkę oliwy lub oleju np. rzepakowego do zupy lub innego dania. Dzięki temu dostarczymy dziecku niezbędnych dla jego zdrowia składników oraz umożliwimy wchłoniecie takich witamin, jak A, D, E i K, które rozpuszczają się tylko w tłuszczach.
Źródłem kwasów tłuszczowych są: ryby, jak łosoś, halibut oraz orzechy, brokuły i sałata.
Ryby zawierają kwasy omega-3, bardzo ważne ze względu na wspomaganie rozwoju zdolności poznawczych dziecka oraz jego zdolności językowych.
Źródłem kwasów omega-3 są: nasiona lnu, olej sojowy, produkty sojowe, orzechy, migdały, masło, pestki dyni, jajka i mięso (w zależności od metody chowu).
Rozszerzanie diety
Metoda BLW, dzięki której maluch ma możliwość podejmowania pierwszych prób samodzielnego jedzenia za pomocą swoich rączek. Dzięki tej metodzie dziecko poznaje nie tylko nowe smaki, ale również kolory, faktury, temperaturę, przez co stymuluje wszystkie zmysły, nie tylko zmysł smaku. Samodzielne jedzenie nie tylko sprawia maluchom wiele radości i zabawy, ale również rozwija i wspomaga pracę mózgu, uczy samodzielności, umiejętności podejmowania decyzji oraz rozwija koordynację oko-ręka. Oprócz tego wpływa korzystnie na rozwój techniki żucia oraz połykania przez co usprawnia proces mówienia.
Co ma wspólnego BLW z pracą mózgu? Pobudzanie różnych zmysłów w czasie stosowania metody BLW, w tym głównie zmysłu dotyku, powoduje przyspieszenie procesu mielinizacji, odpowiedzialnego za szybszy przekaz informacji. Sprawia również, że tworzą się nowe połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi. Ma również kluczowe znaczenie dla rozwoju umiejętności sensoryczno – motorycznych (mających wpływ także na naukę czytania i pisania).
Śniadanie
Ważne aby dziecko rozpoczynało dzień od śniadania, dzięki czemu metabolizm przyspieszy produkowanie energii, a mózg otrzyma składniki niezbędne do pracy. Pierwszy posiłek uzupełnia braki glukozy, której poziom obniża się w trakcie snu. Glukoza stanowi niezbędny składnik dla rozwoju mózgu, ponieważ odpowiada za prawidłowy przepływ informacji pomiędzy komórkami oraz przenoszenie tlenu przez erytrocyty.
Bardzo ważne, aby glukoza była dostarczana do organizmu stopniowo w postaci produktów bogatych w złożone węglowodany, takie jak: pełnoziarniste produkty zbożowe, pieczywo razowe, makarony czy brązowy ryż.
Nieprzetworzona żywność
Nie tylko to co jemy ale i sposób przygotowania posiłków jest bardzo ważny. Gotowanie oraz wysoka temperatura często niszczą zawarte w pożywaniu witaminy i tłuszcze, które są bardzo istotne przy budowie i rozwoju mózgu. Obróbka cieplna powoduje również wytwarzanie się wolnych rodników, które uszkadzają kod DNA oraz mózg i mogą prowadzić do powstawania zmian nowotworowych. Najlepszą metodą przyrządzania potraw jest ich gotowanie na parze, dzięki któremu nie tracą one swoich wartości odżywczych, tak niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dzieci. Dodatkową zaletą gotowania na parze jest to, że nie wymaga ono używania soli. Dobrym sposobem przygotowywania posiłków jest również pieczenie produktów owiniętych w papier pergaminowy (nie w folię aluminiową!) w piekarniku.
Jeśli już musimy coś ugotować, zróbmy to w małej ilości wody czy wywaru i wrzućmy warzywa od razu na wrzątek. Dzięki takiemu sposobowi obróbki pokarmów sole mineralne i tak ważne witaminy z grupy B oraz białko nie zostaną wypłukane.
Słodycze
Słodycze odbierają apetyt na wartościowe dania. Poza tym w niektórych napojach, cukierkach czy lizakach znajdują się sztuczne dodatki (np. barwniki, konserwanty), które w dużych ilościach mogą wpływać m.in. na obniżenie zdolności koncentracji u dziecka. Jeśli już chcemy dać dziecku coś słodkiego, warto zdecydować się na czekoladę – pod warunkiem, że nie jest na nią uczulone. Zawiera ona duże ilości magnezu, który usprawnia pracę układu nerwowego, koi nerwy i poprawia nastrój. Magnez jest również w kakao, bananach, rodzynkach, rybach, chlebie razowym i orzechach.
Mięso
Mięso jest ważnym składnikiem menu dziecka chociażby ze względu na dużą zawartość żelaza, które zapobiega anemii. Jednak jest ono szczególnie cenne także dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Stanowi bowiem bogate źródło cynku, który odgrywa istotną rolę w procesie zapamiętywania. Warto dbać o to, by mięso często pojawiało się na talerzu dziecka. Szczególnie w kurczaku i chudej wołowinie jest najwięcej cynku. Pierwiastek ten znajdziesz też w żółtku jaja, kaszach, pestkach dyni i słonecznika.
Produkty pełnoziarniste
Często serwuj dziecku brązowy ryż, grube kasze, ciemne pieczywo, płatki owsiane – jeśli może ono już jeść te produkty. Są one bogatym źródłem witamin z grupy B, które pełnią ważną rolę w rozwoju małego bystrzaka. Niedobory witaminy B1 powodują m.in. kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Witamina B6 poprawia wydajność pracy mózgu. Witamina B9 (kwas foliowy) zaś jest konieczna do prawidłowej budowy układu nerwowego. Witamin z grupy B szukaj też w nabiale, bananach, orzechach, zielonych warzywach. Znajdziesz je również we wspomnianym mięsie i rybach.