Bączka zna zapewne każdy z Was. To ponadczasowa zabawka, która już od wielu pokoleń jest jedną z „obowiązkowych” zabawek każdego dziecka. Jej sposób działania jest wręcz banalnie prosty, za sprawą ruchu dłoni wprawiamy ją w ruch obrotowy dzięki czemu bączek wiruje wokół własnej osi. Czy wiedzieliście, że pierwsze bączki pochodzą z Babilonii z III tysiąclecia p.n.e? Wykonane wówczas były z gliny. W Polsce moda na bączki pojawiła się w średniowieczu, wtedy wykonane były one z drewna. Nazywane były cygą, kręglicą, frygą, wartołką, i warchołką. Zaskoczę Was zapewne informacją, że bączek może nie tylko cieszyć swoim wirującym ruchem i pięknymi barwami ale również wspierać dziecko w początkach nauki liczenia, a nawet ćwiczyć i utrwalać umiejętność dodawania. Zobaczcie sami!
Zawartość pudełka:
Gra mieści się w dość nietypowym plastikowym opakowaniu do złudzenia przypominającym jednorazowe opakowania do mrożenia i przechowywania mleka podczas karmienia piersią. Byłam dość zaskoczona kiedy je zobaczyłam ale to dość dobry zabieg. Pudełko jest bezpieczne, solidne i zajmuje bardzo mało miejsca. Dzięki czemu i tak mocno ograniczona wolna przestrzeń w dziecięcych pokojach na tym nie ucierpi. W środku pudełka znajdziemy instrukcję, drewnianego bączka z zielonym dyskiem oraz 194 kolorowych pierścieni. Bączek jest naprawdę dopracowany i do jego wykonania nie można mieć żadnego „ale”. Pierścienie zaś są cieniutkie a kolory na nich są bardzo nasycone i wyraźne, właśnie takie muszą być aby dziecko miało możliwość nałożyć ich kilka a nawet kilkanaście jednocześnie na bączka.
Istota gry:
Wkładaj pierścienie na bączka, kręć nim i podziwiaj taniec barw! Lubisz odrobinę rywalizacji i znasz już podstawy dodawania? Spróbuj swoich sił w kręceniu, zdobywaj punkty i wygrywaj!
Możliwe warianty gry:
- PIRUET – Gracz nakłada pierścień na bączek i wprawia go tak aby wirował jak najdłużej. Sędzia mierzy czas i zapisuje wynik każdego z graczy. Po trzech rundach następuje zliczenie punktów i wyłonienie zwycięzcy lub nagrodzenie jednej najlepszej próby zakręcenia bączkiem.
- KOWBOJ – Gracz bierze do ręki około 30 pierścieni. Wprawia bączka w ruch tak aby kręcił się jak najdłużej i stara się nałożyć na wirujący bączek jak najwięcej pierścieni. Podobnie jak w powyższym wariancie po trzech turach zliczamy punkty lub nagradzamy gracza, który nałożył jednorazowo najwięcej pierścieni.
- RYCERZE – Rozbudowana forma wariantu kowboj. Jeden z graczy jest sędzią a pozostali rycerzami, którzy w dwójkach pochodzą do pojedynków. Każdy z rycerzy do pojedynku otrzymuje 20 pierścieni. Sędzia wprawia bączka w ruch a gracze naprzemiennie nakładają pierścienie na wirujący bączek.
Wrażenia:
Wprawianie bączka w ruch początkowo może okazać dość kłopotliwe ale to tylko kwestia wprawy i ćwiczeń. Kręcenie bączkiem wpływa nie tylko na rozwój motoryczny dziecka, wspiera również naukę cierpliwości, precyzji i opanowania. Jest świetnym ćwiczeniem koordynacji ręka-oko. Nie tylko wspiera w bardzo szerokim zakresie rozwój dziecka ale również jest świetnym środkiem dydaktycznym do edukacji matematycznej i co najważniejsze bawi sprawiając radość dziecku i wywołując uśmiech na jego twarzy. Nic więc dziwnego, że ta niepozorna gra zdobywa coraz więcej zwolenników.
Duża liczba wariantów gry to zdecydowana zaleta tego zestawu. Rozgrywki uczą skupiania uwagi na danej czynności, uczą umiejętności oceny ryzyka oraz wprowadzają podstawowe, oparte na przejrzystych zasadach, formy rywalizacji.
Warto wiedzieć, że zabawy bączkiem stosowane są również w terapii dzieci autystycznych, ponieważ pozwalają dziecku na pozostanie we własnym, zamkniętym, ale z punktu widzenia dziecka bezpiecznym świecie.
Gra stworzona przez Polaka, w Polsce, wciągająca, miła dla oka i wspierająca rozwój oraz edukację dziecka. Czego trzeba więcej? Towarzyszy do gry i kawałka płaskiej przestrzeni. Bawcie się dobrze!
Autor gry: Andrzej Grabowski
Liczba graczy: od 2 osób
Rok wydania: 2005
Cena w sklepie firmowym: 33,00 zł
Zobacz więcej informacji o bączku matematycznym PIRUET