Nie sięgam zbyt często po literaturę kobiecą. Nie płaczę na romansach i nie wciągają mnie zawiłe historie rodzin pełne intryg. Dlaczego rozpoczynam tę recenzję od mojej opinii na temat książek typowo dla kobiet? Między światami. Moje życie i niewola w Iranie jest moim zdaniem książką [głównie] dla kobiet. Dlaczego pomimo mojego uprzedzenia do tego rodzaju literatury po nią sięgnęłam? Ponieważ opowiada prawdziwą i poruszającą historię współczesnej kobiety w naszym niejednokrotnie archaicznym świecie. Już na wstępie nie mogę się powstrzymać, by Wam jej nie polecić. Świetna lektura, która jako jedna z nielicznych wciąga już od pierwszych stron!
Po przeczytaniu pierwszych kilkudziesięciu czy nawet ponad stu stron stwierdziłam, że niestety, ale Roxana Saberi sama się prosiła żeby znaleźć się na życiowym zakręcie. Trafiła do Evin, uważanego za najbardziej okrutne teherańskie więzienia z powodu własnej lekkomyślności. W obliczu napiętych stosunków politycznych i całkowitej dyskredytacji Stanów Zjednoczonych Ameryki w Iranie zbierając materiały do swojej książki o sytuacji panującej na terenie Iranu oraz analizując rozmaite warstwy społeczne, Saberi wsadziła kij w mrowisko.
Amerykanka, posiadająca ojca Irańczyka, a więc dysponująca podwójnym obywatelstwem. Na własne życzenie zostaje w Iranie pomimo odebrania jej dokumentów prasowych, by zrealizować swoje marzenie i napisać książkę o trudnej rzeczywistości panującym w tym muzułmańskim kraju. Roxana Saberi była świadoma, że jest pod nadzorem władz, ale nie spodziewała się do jakiego stopnia. Gdy rankiem 31 stycznia 2009 roku zostaje aresztowana w swoim domu i przewieziona do więzienia w Evin wszystko zaczyna łączyć się w spójną całość, a ona sama zaczyna dostrzegać swoje błędy.
Postawiona przed wyborem: kara śmierci, ewentualnie osadzenie w więzieniu na długie lata, za rzekome szpiegostwo, którego nigdy się nie dopuściła, a złożenie fałszywych zeznań pod dyktando manipulujących i wywierających na niej presję śledczych i wyjście na wolność, kobieta wybiera wolność.
Nie sądźcie jej zbyt pochopnie. Sytuacja w takim miejscu jak Evin nigdy nie jest pewna i może się diametralnie zmienić w każdej chwili. Książka ta niewątpliwie wciąga i z trudem czytałam ją na raty. Między światami to książka, która oburza, szokuje, wzrusza i wprawia z zamyślenie. Trudno nawet próbować się postawić na miejscu Roxany Saberi. To mocna lektura, która uzmysławia, że nawet w obecnych czasach, pełnych traktatów, umów i zasad gwarantujących respektowanie praw człowieka, wolność i sprawiedliwość, nie wszystko jest tak proste i oczywiste jak nam się wydaje.
Nie tylko sama postać Roxany Saberi jest intrygująca. Po przeczytaniu tej książki inaczej spojrzycie na Iran, ujrzycie w nim ludzką twarz, ale i zaskakującą przepaść między tym, jak wygląda życie w tym państwie z punktu widzenia zwykłego obywatela, władzy i zagranicznych obserwatorów.
Zachęcam Was do tej lektury. Zrozumienie współczesnego świata nie należy do najprostszych zajęć, ale z pewnością warto rozwijać świadomość tego, co dzieje się wokół nas wystawiają nos poza ogrodzenie naszego ogródka.
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Autor: Roxana Saberi
Autor: Roxana Saberi
Stron: 384
Cena rynkowa: 36,90 zł
Cena w aros.pl: 25,83 zł
Cena w aros.pl: 25,83 zł
Moja ocena: 10/10