Terapia zaburzeń integracji sensorycznej przebiega głównie poprzez zabawę.
To z całą pewnością nie jest powtarzanie utartych schematów czy uczenie się danych umiejętności. To współpraca pomiędzy terapeutą a dzieckiem, podczas której malec ma pełną świadomość współtworzenia zajęć, ma przecież na nie ogromny wpływ.
Okazuje się, że terapia SI może przebiegać poprzez bujanie na huśtawce, zabawy w piaskownicy cz jazdę na hulajnodze. Wszystko zależy od dysfunkcji, jakie trzeba niwelować. Terapia zawsze następuje w sposób indywidualny, nie istnieją żadne schematy doboru technik. Wpływ na to mają preferencje małego pacjenta, rodzaj i natężenie zaburzeń, z jakimi się boryka.
Terapeuta powinien kontrolować ilość bodźców, jakie poddawane są dziecku a w konsekwencji mają wywołać określoną reakcję. Dzięki temu można eliminować, ograniczać bądź hamować niepożądane bodźce, jakie wpływają na nadwrażliwość czy niedowrażliwość zmysłów.
Zasady terapii SI
Terapia zaburzeń sensorycznych powinna odbywać się jak najszybciej, niemożliwym jest bagatelizowania niepokojących sygnałów. Zadaniem rodziców jest nawiązanie kontaktu z profesjonalnym terapeutą, który będzie systematycznie pracować z dzieckiem w specjalnie wyposażonej do tego sali. Pamiętajmy przy tym, że wiele zadań i ćwiczeń można wykonywać również w domu – idealnie nadają się w tym celu zabawki edukacyjne czy te sensoryczne, zalecone przez terapeutę.
Profesjonalnie wyposażona sala terapeutyczna wyposażona powinna być w hamaki, huśtawki, różnego typu platformy, trampoliny, tunele, równoważnie, piłki gimnastyczne. Pomocne stają się też małe zabawki o urozmaiconej fakturze – te nadają się idealnie do stymulacji dotykowej. Są też takie, które we właściwy sposób dostarczają bodźce smakowe, wzrokowe czy zapachowe.
Wszystkie ćwiczenia muszą odbywać się, patrząc na indywidualne preferencje i potrzeby dziecka. Liczy się jego stopień rozwoju a nawet codzienne samopoczucie. Zadania nie mogą być zbyt trudne ani za łatwe – nie ma wątpliwości, że rolą terapeuty jest ciągłe balansowanie na granicy możliwości fizycznych i intelektualnych malucha. W celu zdiagnozowania postępów terapii stosuje się niejednokrotnie specjalne testy, rozpoznanie przebiega również na zasadzie obserwacji zachowań dziecka.
Profesjonalna terapia SI trwa zazwyczaj od 6 do 24 miesięcy. W specjalistycznym ośrodku powinna odbywać się średnio 1-2 razy w tygodniu. Warto przy tym zaznaczyć, że w całym procesie wielką rolę odgrywa współpraca rodziców z terapeutą. Dzięki temu, redukowanie zaburzeń może odbywać się również w warunkach domowych.
Pamiętajmy, że leczenie zaburzeń integracji sensorycznej jest konieczne w celu prawidłowego funkcjonowania małego a później dorosłego człowieka. Bagatelizowanie problemu może przecież skutkować nieprawidłowościami w koordynacji ruchowej, przyswajaniu materiału szkolnego, w tym pisaniu, czytaniu, liczeniu. Zaburzenia SI to również niedogodności związane ze zmysłem słuchu, wzroku, węchu czy smaku. Wpływają więc na wszystkie funkcje życiowe naszego organizmu. I chociaż niepokojące symptomy pojawiać się mogą już z okresie noworodkowym dziecka to zaburzenia integracji sensorycznej diagnozuje się przeważnie u przedszkolaków.
Artykuł napisany w oparciu o materiały ze strony sklepu internetowego z zabawkami do integracji sensorycznej Kabum.pl