Królewna Śnieżka, Alicja w Krainie Czarów oraz Czerwony Kapturek to bajki, które zna chyba każdy. Jest w nich coś magicznego, coś, co pozwala im odnosić sukces na całym świecie przez dziesiątki a z czasem zapewne i setki lat. Współczesne historie nie zdobywają aż tak powszechnego na skalę ogólnoświatową uznania. Dlaczego?
Moim zdaniem odpowiedź jest bardzo prosta, wręcz banalna. Kiedyś książek i różnorodnych bajek było jak na lekarstwo. Przekazywało się je z pokolenia na pokolenie i dbało jak o wielki skarb. Lata temu na książki mogły sobie pozwolić zazwyczaj tylko bardzo zamożne rodziny. Książki były naprawdę bardzo bardzo drogie. Nic więc dziwnego, że historie w nich opowiadane wiele osób znało na pamięć. W końcu do wyboru było dosłownie kilka bajek na krzyż. Plus oczywiście regionalne, charakterystyczne dla danych obszarów baśnie, legendy i rozmaite historie. Część miała okazje usłyszeć takie bajki jak Królewna Śnieżka tylko raz, przez co zmieniały one nieco swoją formę i stopień rozbudowania. Nie sposób przecież powtórzyć sporej ilości tekstu słowo w słowo słysząc go najwyżej kilka razy.
W tym miejscu warto spróbować, chociaż przybliżyć datę powstania tych trzech pięknych, mądrych i niejednokrotnie wzruszających bajek. Królewna Śnieżka to ludowa baśń niemiecka. Po raz pierwszy spisana i opublikowana przez braci Grimm w zbiorze Baśni w 1812 roku, ma więc już ona 204 lata. „Kilka” pokoleń przeżyła, prawda? Alicja w Krainie Czarów, oryginalnie Przygody Alicji w Krainie Czarów (ang. Alice’s Adventures in Wonderland) – utwór angielskiego wykładowcy matematyki Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (pseudonim Lewis Carroll) opublikowany 4 lipca 1865 r. Dosłownie angielski tytuł znaczy Przygody Alicji w Krainie Dziwów. Pierwsi polscy tłumacze oddali Wonderland jako Krainę Czarów, chociaż w książce czary nie występują. Odrobinę młodsza bajka, mająca już 151 lat. Czerwony Kapturek – baśniowa postać, mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce Bajki Babci Gąski – to najstarsza baśń w tym zestawieniu, liczy już bowiem 319 lat!
Nie po raz pierwszy pokazuję Wam wydanie tych właśnie baśni. Na pewno też nie ostatni. Mnogość różnorodnych wydań dostępnych na rynku wydawniczym pozwala na to, aby każdy znalazł coś dla siebie. Rozmaite formaty, ilustracje, a nawet delikatnie różniące się zapisy tych historii daję naprawdę wielkie możliwości dopasowania danej książki do naszego gustu.
Jeśli jeszcze nie macie tych pozycji w swoich biblioteczkach, polecam Wam właśnie tą pięknie ilustrowaną serię wydawnictwa Olesiejuk (w formacie 16,5 x 21,5 cm), w której znajdują się jeszcze takie tytuły jak: Mała Syrenka, Aladyn, Piotruś Pan, Piękna i Bestia, Roszpunka czy Czarnoksiężnik z Krainy Oz. Polecam!
* Opisy baśni pochodzą z portalu Wikipedia
Wydawnictwo: Olesiejuk
Stron: 64
Cena rynkowa: 7,99 zł
Cena w aros.pl: 5,43 zł
Cena w aros.pl: 5,43 zł
Moja ocena: 9/10