Wynalazki, odkrycia czy przyznawanie Nagrody Nobla to elementy historii istotne dla całego świata. Nie ma tu miejsca na podziały narodowościowe, kulturowe czy językowe. Dla każdego człowieka są one równie istotne i znaczące. Warto więc zapoznawać z nimi już dzieci i młodzież, ucząc ich szacunku i uznania dla dokonań ludzkości.
Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki,
które odmieniły świat.
Steven Johnson
Już sam tytuł przyciągnął mnie do tej książki jak magnez. Pieczątka mówiąca, że jest ona światowym bestsellerem, jeszcze podgrzała temperaturę i zwiększyła moją ochotę na lekturę.
Czy wnętrze mnie zaskoczyło i tak i nie. Zdecydowanie tak, gdyż nie myślałam, że lektura szczegółowo opisywanej historii powstawania wynalazków może być tak pasjonująca i wciągająca. Wiecie, lubię czytać różnego rodzaju publikacje naukowe: książki, czasopisma itp. Jednak zawsze podczytywałam je wyrywkowo z doskoku. Nigdy nie były to dla mnie lektury, do których siada się i czyta je od początku do końca prawie że z wypiekami na twarzy. A tu proszę, tę książkę czyta się naprawdę lekko, szybko i z oczekiwaniem co wydarzy się na kolejnej stronie.
Zawiodłam się jednak na proporcji szczegółowości opisywania pierwotnej historii początków wynalezienia pierwotnego wynalazku a jego dalszym rozwojem, ewolucją i innymi przełomowymi odkryciami bezpośrednio z nim związanymi. Mam jednak świadomość, że zachowanie wysokiej szczegółowości całych procesów wynalazczych byłoby nużące i rozrosłoby się do odstraszającego wielkiego tomiska. Wolałabym jednak aby ta proporcja była bardziej wyśrodkowana. Przykładowo miło było mi poczytać o początku historii wynalazków związanych z zimnem w postacie stworzenia lodowego imperium handlowego, które transportowało lód z Anglii w rejony równika. Szkoda jednak, że już kolejne wynalazki jak lodówki czy zamrażarki są już potraktowane raczej wzmiankowo, przez co w moim odczuciu początek historii danego wynalazku był dla mnie zdecydowanie ciekawszy a wręcz intrygujący niż jego dalsza ewolucja.
Pomimo tego małego minusa uważam, że jest to książka interesująca, po którą każdy powinien sięgnąć przynajmniej raz w życiu. Na co dzień nie doceniamy tego, co mamy. Jesteśmy przyzwyczajeni do współczesnych wygód życia i dóbr materialnych. Warto poznać historię rewolucyjnych wynalazków i docenić ich wpływ na nasze życie. To, co obecnie mamy jest okupione latami wysiłku, niezliczoną liczbą istnień i niewyobrażalnymi środkami finansowymi. Miejmy wielki szacunek do ludzi, bez których nasze życie nie byłoby tak wygodne i ciekawe.
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Stron: 288
Cena rynkowa: 39,90 zł
Cena w aros.pl: 25,94 zł
Cena w aros.pl: 25,94 zł
Moja ocena: 9/10
Jak zdobyć Nagrodę Nobla?
Katarzyna Radziwiłł
Książka, która w dość przewrotny sposób zachęca nas do zgłębienia istoty Nagrody Nobla. Autor bierze nas pod włos i zachęca do lektury młodego czytelnika słowami: Do zdobycia Nagrody Nobla możesz zacząć przygotowywać się już od najmłodszych lat! Ha! Któż nie chciałby być wielkim i sławnym wynalazcą, człowiekiem znanym i szanowanym przez społeczność całego świata? To w jakimś stopniu kontrowersyjna, ale i skuteczna metoda na zachęcenie dzieci i młodzieży do lektury, która poza rozrywką niesie za sobą olbrzymią wiedzę. Wiecie jak to jest, większość dzieci słysząc słowo nauka już jest chora, dostaje gorączki, wysypki i oczywiście boli je już na samym wstępie głowa od nadmiaru informacji.
Dlatego tak ważne są tego typu publikacje, które w ciekawy, przejrzysty i miły dla oczu sposób niepostrzeżenie wprowadzają wiedzę do umysłów czytelników. Uczenie się „przy okazji” i „przez przypadek” jest o wiele milsze niż świadome wkuwanie regułek, definicji i tym podobnych.
Co znajdziecie w książce Jak zdobyć nagrodę nobla? Podstawowe informacje o tym:
- Kim był Alfred Nobel?
- Za co można dostać Nagrodę Nobla?
- Kto przyznaje nagrodę?
- Kto może zgłosić kandydata do nagrody?
- Co to znaczy „laureat”?
- Jak wygląda nagroda?
- Kto ma szansę dostać Nagrodę Nobla?
- Jak wygląda ceremonia wręczenia nagrody?
- Jak należy się ubrać na galę noblowską?
- Co zostanie podane na bankiecie?
Tak jak techniczne aspekty przyznawania nagrody są w pełni oczywiste i każdy z nas umiejscowiłby je w takiej książce, tak kwestia jedzenia na gali czy odpowiedniego ubrania z jej okazji to fajne dodatki, które uatrakcyjniają ten opis. Część „teoretyczna” i wstęp do sylwetek laureatów jest naprawdę zwięzła, mieści się na zaledwie 21 ze 112 stron, jestem więc przekonana, że przeczytacie go błyskawicznie i z wielkim zaciekawieniem. To ważny i moim zdaniem niezbędny wstęp do historii poszczególnych noblistów.
Książka ta to okazja do poznania osiągnięć, za jakie przyznano Pokojową Nagrodę Nobla oraz nagrody za wybitne dokonania w takich dziedzinach jak: literatura, medycyna, fizyka, chemia oraz ekonomia.
Historia każdego z noblistów mieści się na jednej stronie. To naprawdę niewiele tekstu, dzięki czemu moim zdaniem dzieci chętnie będą ich słuchać i nie zanudzą się, poznając przełomowe odkrycia i zdarzenia w dziejach świata. Lekturę tej pozycji umilają delikatne rysunkowe ilustracje, które pozwalają na lepsze utrwalenie wiedzy dla „wzrokowców”.
Nie dość, że wartościowa pod względem merytorycznym to jeszcze wręcz ekskluzywnie wydana (twarda oprawa, gruby i śliski kredowy papier), czytelnik „dopieszczony” pod każdym względem, brawo!
Wydawnictwo: Muchomor
Stron: 112
Cena rynkowa: 36,00 zł
Cena w aros.pl: 23,40 zł
Cena w aros.pl: 23,40 zł
Moja ocena: 10/10
Nigdy nie stroniłam od tego typu książek. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że wydawnictwa dbają pod względem książek o charakterze naukowym nie tylko o dorosłych czy też młodzież, ale również o młodsze dzieci. Wiecie jak to mówią: Czym skorupka za młodu… Także, drodzy rodzice, czytajcie swoim dzieciom nie tylko bajki i wiersze, ale otwierajcie ich umysły na widzę i zarażajcie je ciekawością świata!