Motoryka to bardzo szerokie pojęcie określające ogólną sprawność ruchową człowieka oraz umiejętności związane z wykonywaniem wszelakich czynności związanych z ruchem. Dziś chciałabym zwrócić Twoją uwagę na motorykę małą, czyli sprawność dłoni i palców. Dlaczego ograniczam się jedynie do dzieci w wieku 2 i 3 lat? Odpowiedź jest banalna – właśnie w takim wielu jest Oli, więc jestem na bieżąco w temacie i chętnie podzielę się z Tobą naszymi doświadczeniami.
Będzie trochę teorii i pomysłów na zabawy wspierające rozwój małej motoryki, a także garść wskazówek dla rodziców, w jaki sposób wybierać zabawki edukacyjne związane z małą motoryką dziecka, aby jego rozwój był wszechstronny i urozmaicony.
Na początek trochę teorii i lista zabaw wspierających rozwój motoryki małej u 2 i 3 latków. Pamiętaj, że ta lista to tylko wskazówka. Nie musicie robić wszystkiego na raz. Nie zrażaj się też, jeśli dziecko nie chce podejmować którejś w wymienionych form aktywności. Na wszystko przyjdzie pora. Proponuj dziecku urozmaicone zabawy i zachęcaj je do nich. Rozbudzaj w nim ciekawość świata, który je otacza i pomóż mu zdobywać nowe umiejętności.
Przykłady ćwiczeń usprawniających motorykę małą:
Zabawy plastyczne:
- swobodne malowanie/bazgranie na dużych arkuszach papieru kredkami, flamastrami, pastelami itp. za pomocą pędzli, palców, wałków, dłoni, gąbek itd.,
- zamalowywanie obrazków w kolorowankach,
- cięcie nożyczkami: dowolne, po narysowanych liniach prostych i falistych oraz wycinanie prostych kształtów,
- zabawy z plasteliną, modeliną, masą papierową ora solną, itp.,
- korzystanie ze stempli i pieczątek,
- obrysowywanie szablonów,
- wydzieranie z kolorowego papieru i naklejanie wydzieranki na papier,
- rysowanie po śladzie.
Zabawa w dom (samodzielność i naśladownictwo):
- wieszanie ubrań na sznurku i przyczepianie ich klamerkami do bielizny,
- nawlekanie koralików, przewlekanie sznurków, tasiemek, sznurowadeł,
- zbieranie drobnych elementów pieniążki, ziarenka – palcami kciukiem i wskazującym (chwyt pesetowy),
- wyszywanki i przeplatanki dla dzieci,
- ubieranie się: zawiązywanie butów, zapinanie guzików oraz zamków, itp.,
- udział w czynnościach wykonywanych w kuchni poprzez wspólne: wałkowanie ciasta, mieszanie, odkręcanie lub zakręcanie kranem, ubijanie piany, przelewanie, przesypywanie itp.
Zabawy ruchowe:
- ugniatanie papierowych kul i rzucanie nimi do celu,
- ćwiczenia dłoni- wymachy, krążenia, uderzenia, pocierania, otwierania zamykania,
- ściskanie piłeczek,
- zwijanie palcami chusteczek, apaszek,
- rysowanie patykiem po ziemi,
- faliste ruchy ramion – zabawa w przylot i odlot bocianów,
- rzucanie woreczków lub piłeczek – kto dalej,
- toczenie piłki do dołka.
Zabawki, książki i gry rozwijające motorykę małą
Nie ma co ukrywać, że nie zawsze mamy czas czy ochotę na to, aby organizować dziecku tego typu zabawy. Czasem chcielibyśmy, aby ktoś nas trochę wyręczył. Przydałyby się wtedy:
- książki, które wystarczy tylko czytać i oglądać, a reszta dzieje się sama;
- gry, które zajmą dziecko na dłużej niż kwadrans, będąc jednocześnie bezpiecznymi i dostosowanymi do jego wieku i umiejętności;
- zabawki, którymi dziecko chętnie będzie bawić się z nami lub przy nas, ale nie jakieś piszcząco-brzęczące, od których boli głowa, a takie, które poprzez zabawę będą rozwijały wyobraźnię i umiejętności dziecka.
Po co więc warto sięgnąć? Co sprawdziło się u nas i mogę Ci z czystym sumieniem polecić oraz na co jeszcze chętnie bym się skusiła, gdybym wygrała w „totka”?
Zabawki wspierające rozwój małej motoryki u 2-3 latków
Zacznę może od kwestii podstawowej i pytania, które na pewno nie raz sobie zadajesz: Jak wybrać zabawki dla dziecka, aby były one dla niego ciekawe i rozwijające? Na co więc zwracać uwagę kupując zabawki dla dziecka? Oto kilka moich patentów na to, jak zadowolić zarówno dziecko, jak i rodzica:
- Wybieraj zabawki bezpieczne dla dziecka. Wszelkie certyfikaty mile widziane. Nie wszystko weźmiesz do ręki i często, podobnie jak ja, zapewne kupujesz w sieci – szukaj więc i oglądaj możliwie dużo realnych zdjęć i poszukaj opinii innych matek. To nie boli. Owszem zajmuje sporo czasu, ale przynajmniej masz pewność, że nie kupisz kota w worku.
- Kupuj zabawki określonej firmy/marki. Te nieznajomego pochodzenia raczej omijaj. Nigdy nie dowiesz się, z czego tak naprawdę są zrobione lub jaką farbą zostały pomalowane. Nie mam tu na myśli deklasowania marek mało znanych, raczej produkty no name.
- Decyduj się na zabawki różnorodne. Po co dziecku 10 zabawek w postaci 10 zestawów klocków?! Wyżej pokazałam Ci jak wiele jest sposobów na wspieranie motoryki małej. Wykorzystaj to!
- Kupuj w miejscach bezpiecznych i sklepach, które znasz (ja polecam sklep Edukatorek). Nie będziesz mieć wtedy problemu z niekończącym się oczekiwaniem na kuriera, błędami w zamówieniu czy reklamacją, która staje się wręcz niemożliwa do zrealizowania z czystej złej woli sprzedającego. Sprawdzeni sprzedawcy to gwarancja ekspresowej obsługi, sprawnego i miłego kontaktu oraz bezproblemowych transakcji.
Jak zwykle się rozgadam, a potem końca nie widać. Pora nareszcie na to, co najprzyjemniejsze, czyli nasze skarby w postaci zabawek wspierających rozwój motoryki małej u 2-3 latków, czyli to, co Oluś ostatnio lubi najbardziej. Zapraszam na nasze TOP 5! (Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o danej zabawce i poznać jej cenę kliknij w link zamieszony w jego nazwie).
1. Tablica manipulacyjna – Melissa and Doug – klik
Zakup tej tablicy chodził mi po głowie, od kiedy Oluś skończył roczek. Każdy, kto ją ma, nachwalić się jej nie może i choć komuś może się wydawać, że jest dla młodszych dzieci to nic bardziej mylnego. Tego typu tablica edukacyjna (tablica manipulacyjna) to świetna zabawa i nauka w jednym! Każde drzwiczki mają inne zamknięcie. Ich otwieranie jest rewelacyjnym ćwiczeniem motoryki małej. Dodatkowo każde drzwiczki oznaczone są cyfrą od 1 do 5, a za nimi kryją się zwierzątka w ilości odpowiadającej danej cyfrze. Zdecydowany hit, zdaniem Olusia, w tym zestawieniu!
2. Wilk układanka zręcznościowa Zip Zag – Lilliputiens – klik
Przyznam szczerze, że spodziewałam się czegoś większego, ale jakość wykonania tej układanki mi to w pełni rekompensuje, a przy tym jest ona poręczna dla Olusia. Dziecko ma za zadanie przesuwać paluszkami okrągłe elementy w odpowiednie miejsca układanki. Początkowo sprawiała ona lekkie problemy Olusiowi. Teraz układa ją bez większych problemów, ale z równie dużym zainteresowaniem. Świetna zabawka na podróż, dzięki której dziecko ćwiczy koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową i cierpliwość.
3. Duże drewniane korale do nawlekania – Melissa and Doug – klik
Pudełko wygląda idealnie. Świetny zestaw dla 2-3 latków, które lubią przekładać różnorodne elementy w dłoniach. Koraliki są duże i zaszlifowane w taki sposób, że nie wyślizgują się z małej dłoni. Oli o dziwo szybko załapał jak przewlec sznurek przez koralik, choć po trzech miał już dość zabawy. Niemniej sam wyjmuje pudełko z półki od czasu do czasu, więc zapewne to tylko kwestia czasu kiedy będzie nawlekał je wszystkie w okamgnieniu. Pamiętaj, że nawlekanie koralików to bardzo dobry sposób na ćwiczenie małej motoryki, co pomoże dziecku w nauce sznurowania butów czy w dalszej perspektywie – w nauce pisania.
4. Zwierzątka domowe drewniana sznurowanka – Melissa and Doug – klik
Sznurowanki to zabawa, która na razie jeszcze irytuje Olusia. Przewlecze on sznurek dosłownie przez kilka dziurek i ma już dość. Za to dopasowywanie kolorów sznurków do danej sznurowanki idzie mu w tempie błyskawicy. Nie bójcie się kupować dziecku zabawki, która może wykraczać trochę poza jego możliwości. Oli co jakiś czas sam sięga po te sznurowanki i z coraz większym zaciekawieniem i cierpliwością podchodzi do zabawy nimi. Zabawki oczywiste i proste dla dziecka nie są dla niego czymś ciekawym a dobrym zajęciem na chwilę, które zaraz trafi w kąt i obrośnie kurzem. Ja jestem przekonana, że ten zestaw posłuży nam na lata.
Nie wspomniałam o tym wcześniej przy koralach, ale bardzo dużym minusem obu zestawów jest brak przykrywki. Oczywiście wszystkiemu można zaradzić i zrobię je własnoręcznie, ale jest to dość znaczące niedociągnięcie ze strony producenta.
5. Kolorowa mozaika zestaw kreatywny – Djeco – klik
Na końcu zabawka, na której punkcie ja zwariowałam od pierwszego spojrzenia. Ożyły wspomnienia z dzieciństwa i to, jakie szaleństwo panowało wtedy na wszelkiego rodzaju mozaiki. Ku mojemu zadowoleniu Olu również podziela moją pasję również w tym przypadku.
Podstawka do plansz jest bardzo solidnie wykonana, a same plansze barwne i po prostu piękne. W pudełku znajduje się sztywny kartonowy wkład będący jednocześnie sorterem do pinezek o różnych kolorach i kształtach. Rewelacyjna zabawa dla całej rodziny!
6. Kuchenne początki (zestawy kreatywne z ciastoliną) – klik
Jest to w naszym domu nowość, choć Oli od długiego czasu zna bardzo dobrze wszelkiego rodzaju masy plastyczne. Tym razem jednak największą frajdą jest nie sama ciastolina a gadżety, które dziecko może znaleźć w pudełku. My mamy dwa zestawy Cukiernia i Pizzeria, które pozwalają na stworzenie niesamowitego i dość realistycznego jedzenia. Plus za jakość odlewu plastiku – nie zauważyłam żadnej najmniejszej wady w obu zestawach. Co istotne bezproblemowo Oli samodzielnie wydobywa nawet małe elementy z form do odciskania. Nie wiem jak technicznie udało się to producentowi, ale zdecydowanie jest to bardzo duży plus tego zestawu. Niekończąca się zabawa rozwijająca wyobraźnię przestrzenną dziecka oraz wspierająca rozwój motoryczny małych rączek i paluszków. Super!
Rozpisałam się jak zwykle, ale mam nadzieję, że mi to wybaczysz i dotrzesz aż tutaj. Nasza przygoda ze wspieraniem rozwoju małej motoryki nie zaczyna się dopiero teraz. Ona trwa od pierwszych chwil jego życia. Jeśli masz ochotę, zajrzyj do innych wpisów na blogu dotyczących tej tematyki. Mam nadzieję, że nie zanudziłam Cię i choć trochę pomogłam zrozumieć jak w przyjemny i ciekawy dla dziecka sposób możesz pomóc mu w rozwijaniu jego umiejętności związanych z motoryką małą.
Piggy Pop – świetna gra zręcznościowa dla dzieci od drugiego roku życia.
Drewniane układanki logiczne Plan Toys – wpływające pozytywnie nie tylko na rozwój umiejętności związanych z małą motoryką, ale i naukę kolorów oraz kształtów.
Układanka drewniana Poznaję kształty Janod oraz drewniana układanka z Aliexpress – dwa genialne zestawy ćwiczące sprawność małych rączek i wspierające naukę kształtów oraz kolorów.
Przeplatanka, sorter i wieża – czyli ponadczasowe hity edukacyjne ze sklepów Ikea.
Kulodrom dźwiękowy – zabawka, o której istnieniu większość rodziców nie ma nawet pojęcia, a szkoda, bo to nie lada gratka dla kilkulatków.