Jesień to pora roku, która nie zawsze pozwala na zabawę na świeżym powietrzu. Gdy za oknem pada, aktywność na dworze zwykle nie jest możliwa. Warto więc wykorzystać ten czas na kreatywną zabawę, a nie siedzenie przed komputerem czy tabletem.
„W czasie deszczu dzieci się nudzą”, dlatego znacznie częściej zasiadają przed telewizorem oraz ekranem komputera. Głównie wynika to z faktu, że nie mają zapewnionych innych form zabawy. Poniżej prezentujemy kilka zabaw, które mogą zainspirować do bardziej produktywnego spędzenia wolnego czasu w domu.
1. Gry zręcznościowe
Gry zręcznościowe to doskonały sposób na wypełnienie wolnego czasu. Zabawa może trwać całymi godzinami, dzięki czemu o nudzie nie ma mowy. Zajęcie dziecka grami zręcznościowymi to nie tylko doskonała odskocznia od komputera czy telewizji. Takie zabawki rozwijają zręczność oraz zdolności manualne.
Proponowane gry zręcznościowe to m.in.:
- gra Labirynt,
- gra Wędkowanie,
- gra Wieża z klocków (w wielu dostępnych odmianach).
2. Puzzle
Układanie puzzli to zajęcie niezwykle wciągające. Potrafi zająć nie godziny, ale i dni – w zależności od tego, z ilu elementów składa się cały obraz.
Warto mieć świadomość, że w sklepach dostępny jest szeroki wybór puzzli. Zróżnicowana liczba elementów pozwala dostosować puzzle do wieku osób je układających.
3. Zabawa w teatrzyk
Które dziecko nie marzy o tym, by być aktorem i wcielać się w różne role? Warto wykorzystać to zamiłowanie, organizując teatrzyk. Do zabawy można wykorzystać stroje karnawałowe, pacynki, itp. Treść spektaklu może być dowolna – najważniejsze jest to, by dzieci kreowały jego przebieg. Taka zabawa daje nie tylko mnóstwo radości, ale przede wszystkim pobudza kreatywność i wyobraźnię.
By zająć dzieci na dłużej, można zaproponować samodzielne przygotowanie strojów na występ.
4. Kalambury
Kalambury to niezwykle popularna gra dla dzieci w każdym wieku. Polega na przedstawieniu konkretnego hasła za pomocą gestów lub rysunków.
Zaletą tej zabawy jest możliwość dostosowania haseł do kategorii wiekowej uczestników. Jeśli nie chcemy tracić czasu na wymyślanie haseł, można sięgnąć po gotowe zestawy do kalamburów.
5. Gra memo
Wolny czas urozmaici m.in. gra memo. Polega na odnajdywaniu par obrazków na kartach odwróconych rewersem. Taka gra nie tylko uczy rywalizacji, ale także ćwiczy pamięć.
Karty do memo można przygotować samodzielnie (wzmacniając jednocześnie zdolności manualne) lub zakupić gotowe.
6. Przeplatanki, nawlekanki
Chcąc zająć dzieci zabawą niosącą ze sobą także walory edukacyjne, warto wybrać tzw. przeplatanki lub nawlekanki. Zasady są bardzo proste – trzeba nawlekać koraliki na sznureczek lub przewlekać sznurek przez dziurki w celu uzyskania konkretnego obrazka. Taka zabawa rozwija zdolności manualne.
Więcej inspiracji na kreatywną zabawę dzieci w domu znajdziesz w sklepie PaTaToy.pl.