Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w naszym domu? Staramy się spędzać ten czas razem, bez zbędnego pośpiechu i dość leniwie. Jak to możliwe? Przecież jest tyle do zrobienia! Sprzątanie, gotowanie i tym podobne?! Grunt to dać się zwariować. Dziś chcę podzielić się z Wami moimi sposobami na przygotowania do Świąt, dzięki którym będzie to dla Was czas miły i przyjemny, a nie pełen pośpiechu i kilometrowych list rzeczy do zrobienia.
Planowanie Świąt
Planowanie tego typu okazji to moim zdaniem kwestia podstawowa. Jeśli wolisz mieć wszystko czarno na białym, to spisz sobie wszystko, co chciałabyś zrobić do godziny „0”. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zaplanuj sobie dobrze wszystko dużo wcześniej, aby uniknąć zbędnego stresu, narzekania i gonitwy po sklepach. Nie lubisz przecież mieć tysiąca rzeczy do zrobienia w jeden dzień albo stania w kilometrowych kolejkach do kas i biegania od sklepu do sklepu, bo nie możesz czegoś dostać.
Daj sobie i swoim bliskim odpocząć w święta i nie sprowadzaj ich do ciągłego sprzątania i stania przy garach w kuchni. Lepiej usiądźcie razem, spędzając miło czas w gronie najbliższych. Tak po prostu, na spokojnie. Nic się przecież nie stanie, jak dom nie będzie idealnie błyszczał! Przecież tam mieszkacie i brudzi się, jak i sprząta, codziennie. Tego się nie da uniknąć. Goście nie będą się krzywo patrzeć, jak zamiast 5 blach ciasta upieczesz 2, albo i kupisz kilka rodzajów ciasta po kawałku w zaufanej piekarni. Ludzie nie dajmy się zwariować!
Święta już tuż tuż
Święta to wyjątkowy czas pełen wspaniałych tradycji i zwyczajów. Warto o tym pamiętać i z pewnym wyprzedzeniem zacząć wprowadzać tę wyjątkową atmosferę do naszych domów. Powiesz, że to trudne, wymaga czasu i pieniędzy… Skądże! Zamień codzienne kolorowanki w te świąteczne, przygotuj wraz z dzieckiem proste papierowe ozdoby choinkowe, wyjmij na najbardziej dostępną półkę książki związane z zimą i nadchodzącymi świętami. Naprawdę nie trzeba dużo, żeby poczuć się wyjątkowo. Doceni to każdy członek rodziny, zarówno ten mały, jak i duży.
Pieczenie świątecznych pierniczków i ciastek
To zajęcie to zdecydowany faworyt na liście przygotowań świątecznych mojego synka. Na pieczenie ciastek zawsze ma ochotę i równie chętnie je potem zjada. Owszem schodzi nam z tym trochę dłużej niż gdybym robiła to sama. Owszem nie wszystkie ciastka i pierniczki są idealne, ale zrobiliśmy je wspólnie i własnoręcznie. Powiem Wam szczerze, że mam dość tego wszechobecnego idealizmu. W końcu jesteśmy tylko ludźmi i nie wszystko musimy robić perfekcyjnie. Wolę po tysiąckroć ciasteczka wymemłane przez małe rączki mojego synka niż wypieki mistrza cukiernictwa. Dlaczego? Bo wiem ile pasji, serca i uczucia włożył w ich przygotowanie mój synek i nie robił tego jak automat, zerkając na zegar i licząc kolejne setki sztuk.
Sprzątanie przed świętami
Ja gruntowne porządki robię 3-4 razy do roku, po trochu. Nie jestem wtedy przytłoczona wszechogarniającym mnie bałaganem, a w domu panuje względny porządek nawet w najdalszych czeluściach szaf. Okna myję dość często, ale to dzięki współczesnym urządzeniom, dzięki których pomocy zajmuje mi to dosłownie chwilę. Sprzątam codziennie po trochu, więc nie czuję się przytłoczona całym dniem na mopie i ze szmatą w ręku. Poza tym angażuję we wszelkie obowiązki domowe zarówno męża, jak i synka. Uwierzcie mi, że wspólne sprzątanie może być przyjemnością i niezłą zabawą zamiast przykrym obowiązkiem. Ostatnie sprzątanie robimy w dniu Wigilii, kiedy już skończymy robić dania wigilijne, które muszą byś przygotowane na świeżo tuż przed podaniem. Nie ma tego dużo, więc robimy to sprawnie i szybko, przebieramy się w odświętne ubrania, podgrzewamy jedzenie i siadamy wspólnie do stołu. Uwierzcie mi, da się na spokojnie i rodzinnie. Trzeba tylko chcieć.
Potrawy wigilijne
Podobnie jest z gotowaniem. Jeśli robię jakieś czasochłonne danie, to jeśli już się za nie zabiorę, to gotuję jak dla pułku wojska, porcjuję i przechowuję mrożąc lub wekując. Poza tym uwielbiam gotować i piec i dla mnie to zajęcie jest zawsze czystą przyjemnością, no chyba, że piekarnik z tyłu piecze zbyt mocno a z przodu nie dopieka, to wtedy krew mnie zalewa i obrażam się na niego na jakiś czas. Rzecz ludzka.
12 Wigilijnych potraw niejednego może przyprawić o zawrót głowy, szczególnie jeśli chce się zrobić wszystko świeżo chwilę przed świętami. Kulinarne przygotowania do Świąt i Wigilii rozpoczynam już dużo wcześniej. W naszym domu nie ma problemu z jedzeniem wcześniej przygotowanych dań, więc np. kapusta z grzybami jest już zamrożona, bigos w słoikach stoi na półkach w piwnicy. Podobnie jest z wieloma innymi daniami. Dzięki temu nie stoję całymi dniami w kuchni przed świętami. Mamy czas na spacery, spokojne zakupy produktów z krótkimi terminami do spożycia, zabawy w domu czy odwiedzanie znajomych i małe wycieczki.
Prezenty
Ja jestem w tej kwestii chomikiem, więc prezenty kupuję i gromadzę w sumie przez cały rok. Oczywiście, o ile mnie wcześniej nie skusi, żeby nie czekać do świąt i sprawić drobiazgiem niespodziankę najbliższym. Dzięki temu nie odczuwam tego mocno finansowo, a prezenty zajmują niejednokrotnie większą powierzchnię niż cała choinka.
Pakowanie prezentów też staram się zrobić wcześniej, a nie dzień przed wigilią, choć i takie sytuacje awaryjne mi się zdarzały.
W końcu z prezentami powinny się wiązać same pozytywne wspomnienia. Wtedy zarówno ich kupowanie, pakowanie, jak i wręczanie jest taką wisienką na torcie i miłym dodatkiem do atmosfery i przygotowań świątecznych.
Mam nadzieję, że uda Wam się w Święta odpocząć i nie będziecie pędzić, wiecznie sprzątać i stać nocami w kuchni. Na osłodę tego czasu mam dla Was niespodziankę i taki mini prezent świąteczny już dziś. Fajnie, prawda?
Dzięki Mikołajowi, którego reprezentuje sklep MyGiftDna, możecie już teraz spróbować swojego szczęścia i powalczyć o niezwykłą nagrodę – wybrany przez Was zestaw mini wałków z ozdobnymi tłoczeniami. Zabawa jest prosta i krótka, a więcej szczegółów na jej temat znajdziecie na moim fan page na Facebooku – Kiedy mama nie śpi. Powodzenia!
Nagrodę w konkursie wygrywa:
Monika Górny
Na zdjęciach mogliście zobaczyć:
1. Słój życzeń „Świąteczne Życzenia” – MyGiftDna
2. Piernikową chatkę i choinki z szablonów – Dr Oetker
3. Kubek „Wesołych Świąt – MyGiftDna
3. Zestaw 3 mini wałków do ciasta „Christmas – MyGiftDna
4. przesłodkiego misia Lindt
5. Paterę Eat Good – MyGiftDna