Odkąd zaczęłam sama gotować, marzyłam o tym, aby samodzielnie wypiekać w domu pieczywo. Do tej pory piekłam chleby na zakwasie, chleb na drożdżach, a nawet chleb bez mąki. Każdy z nich był „zjadliwy”, ale żaden nie zrobił wielkiego wow na mnie lub na domownikach. Zawsze coś było nie tak, a to zbyt zbity i kluskowaty, a to twarda jak skorupa skórka, a to szybko się psuł. Nie powiem, żeby mnie to nie irytowało.
Teraz jednak są spore szanse, że w końcu uda mi się zrobić pyszny domowy chleb, bułki czy inne wypieki, dzięki pomocy i wskazówkom Piotra Kucharskiego, które zawarł w swojej książce Chleb. Domowa piekarnia. Została ona podzielona na pięć rozdziałów:
Teoria
Bardzo obszerny i szczegółowy rozdział, idealny dla tych, którzy chcę znać każdy elementy istotny przy wypiekaniu pysznego domowego chleba. Pierwsze, na co trafiamy to szczegółowy opis składników od mąki i jej rodzajów poprzez drożdże, wodę, tłuszcze, sól, maślankę, mleko, piwo oraz nasiona, pestki, ziarna, otręby, płatki, zarodki pszenne i orzechy. Kolejny bardzo istotny element to domowy sprzęt piekarniczy (autor wskazuje, jakie sprzęty są dla nas niezbędne w domowej piekarni a bez jakich możemy sobie bez problemu poradzić). Kolejnym niezwykle istotnym elementem przygotowania domowego pieczywa są etapy powstawania chleba, które nie tylko są dokładnie opisane, ale również zostały przedstawione na kolażu zdjęć ułatwiającym zrozumienie tego dość złożonego procesu.
Zakwas i pieczywo na zakwasie
Jak przygotować domowy zakwas od podstaw? Na co zwrócić uwagę? Jak go przechowywać? Tu znajdziecie wyczerpujące odpowiedzi na te pytania. Aż trudno uwierzyć, że można coś zepsuć i zakwas nam nie wyjdzie. Wszystko jest tak prosto i zrozumiale opisane, że bez od razu nabiera się wiary we własne siły. Przepisy na chleby żytnie, chleb miodowy czy piwno-cebulowy to tylko kilka spośród wielu przepisów tego rozdziału. Chleby te wyglądają po prostu obłędnie. Już nie mogę się doczekać pierwszych domowych chlebów mojego autorstwa. Ten zapach świeżo upieczonego chleba o poranku w domowej kuchni… Rozmarzyłam się.
Drożdże i chleby na drożdżach
Drożdże świeże czy suche? Które będą lepsze i co przemawia za ich użyciem do danego rodzaju wypieków? Te informacje znalazły się w rozdziale pierwszym – Teoria, teraz pora na wykorzystanie zdobytej wiedzy i przepyszne drożdżowe wypieki takie jak: chleb pszenny codzienny, szybka ciabatta, bagietki czy chleb kukurydziany. Akurat z wypiekami drożdżowymi nigdy nie miałam problemów, więc z pewnością z tego rozdziału wypróbuję każdy przepis i liczę na ich powodzenie.
Bułki i płaskie chleby
Kiedy już podstawowe techniki wypiekania domowego pieczywa już opanowaliśmy, pora na odrobinę urozmaicenia. Bułki i płaskie chleby to okazja to wykazania się pomysłowością na rozmaite formy wypieków oraz ćwiczenie umiejętności manualnych naszych dłoni i palców. Na pewno skuszą i Was przepisy na takie smakowitości jak bułki poznańskie z przedziałkiem, grahamki, bajgle, pizze czy cebularze. Moi chłopcy będą zdecydowanymi fanami tego rozdziału!
Potrawy z chlebem i do chleba
Ostatni rozdział to taka przysłowiowa wisienka na torcie. Proste domowe dodatki do chleba jak domowe masło, pasta z suszonych pomidorów czy domowy hummus z pewnością będą się od tej pory pojawiać zdecydowanie częściej na waszych stołach. Domowe burgery, jajka w cieście chlebowym czy sałatki na cztery pory roku genialnie wręcz sprawdzą się na domowych przyjęciach. Bardzo mi się podoba ten dodatkowy rozdział wieńczący całą naukę domowego wypieku pieczywa.
Wydawnictwo: Pascal
Stron: 272
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 64,90 zł
Cena w bookmaster.com.pl: 50,60 zł
Moja ocena: 10/10
Jeśli choć raz chcieliście poczuć zapach świeżo upieczonego chleba w waszym domu, to jest to dla Was książka kulinarna wręcz obowiązkowa! Mnie ona zauroczyła i na pewno sięgnę po inne książki Piotra Kucharskiego. Dzięki niemu przeżyłam niezwykłą przygodą. Ta książka to nie tylko przepisy to kawałek serca i duchy autora okraszona niezwykłą rodzinną tradycją.