Jaką pościel wybrać dla dziecka? To pytanie zadaje sobie każda mama kompletując wyprawkę dla maluszka. Rozmiar, materiał, wykończenia, wkłady i ilość elementów. Jeśli robisz to po raz pierwszy to na dobrą sprawę nie wiadomo od czego zacząć. Pamiętam, kiedy szukałam pierwszej pościeli dla Olusia i kompletnie nie wiedziałam, jak się odnaleźć w tej niezliczonej ilości ofert. Teraz mam już trochę doświadczenia i przy kompletowaniu wyprawki dla Frania nie miałam już tylu wątpliwości. Dziś zatem rzeczowo o tym w jaki sposób wybrać odpowiednią pościel dla dziecka i przy tym nie zbankrutować.
Rozmiar pościeli dla dzieci
Rozmiar pościeli dla dzieci oczywiście zależny jest od ich wieku i wzrostu. Początkowo przez krótki okres czasu można korzystać z najmniejszego rozmiaru pościeli, który idealnie sprawdzi się w przypadku kołyski czy wózka. Później, kiedy maluszek podrośnie, zmieniamy rozmiar pościeli na odrobinę większy. Warto zaznaczyć, że pościel do wózka/kołyski jest pomijana przez większość rodziców i decydują się oni na zakup pierwszej pościeli w większym rozmiarze (80 x 100 cm) ze względów ekonomicznych. Kolejnym momentem, kiedy zmieniamy rozmiar pościeli dla dziecka jest jego pójście do przedszkola, czyli czas, kiedy dziecko ukończy 2-3 latka. Ostatnia zmiana rozmiaru pościeli następuje, gdy dziecko kończy 5 lat. Oczywiście jeśli dziecko jest bardzo wysokie to nastolatkowi trzeba będzie kupić pościel o dłuższej krawędzi nawet 220 cm.
Jak widzicie warto zainwestować w pościel dla dziecka dobrej jakości, ponieważ nie kupuje się jej co chwila. Nawet jeśli wydaje nam się, że 200 czy 300 zł za dobrą jakościowo pościel to dużo, to z czasem przekonacie się, że było warto. W końcu dziecko przesypia naprawdę dużą część doby, a komfort snu ma niewątpliwie wpływ na jego jakość. Ja staram się mieć 2-3 komplety w danym rozmiarze (zarówno poszewek jak i wypełnień), a kiedy Oli pójdzie znów do przedszkola to ta liczba wzrośnie do 3-4 kompletów (poszewek), z wiadomych względów.
Standardowe rozmiary pościeli dla dzieci:
- 0-12 miesięcy – Pościel dla noworodków dedykowana do wózków i kołysek – kołderka 56 x 75 cm
- 0-2 lata – Pierwsza pościel do łóżeczka – kołdra 80 x 100 cm + poduszka 40 x 60 cm
- 2-5 lat – Pościel dla przedszkolaków – kołdra 100 x 135 cm + poduszka 40 x 60 cm
- 5-10 lat – Pościel dla dzieci starszych – kołdra 140 x 200 cm + poduszka 70 x 80 cm
- powyżej 10 lat – Pościel dla nastolatków – kołdra 160 x 200 cm + + poduszka 70 x 80 cm (2szt.)
Materiał z jakiego wykonana jest pościel dla dzieci
Głównie spotykamy się z pościelą dla dzieci wykonaną z różnego rodzaju bawełny. Decydujemy się na nią głównie przez wzgląd na to, są to włókna naturalne. Za jej wyborem przemawia higroskopijność, odporność na rozciąganie, dobre przewodzenie ciepła, a także to, że bawełna nie uczula oraz nie elektryzuje się.
Najczęściej spotykane rodzaje włókien bawełnianych:
- flanela – odporna, trwała, miękka w dotyku, dobrze przewodzi ciepło, po wielokrotnym praniu mechaci się i może się kurczyć;
- satyna (bawełniana lub jedwabna) – chłodna w dotyku, ma delikatny połysk, pościel zdecydowanie letnia;
- kora – lekka, nie gniecie się i jest tania, pościel całoroczna, dość szorstka w dotyku;
- adamaszek (bawełniany lub jedwabny) – gruby, twardy i lekko połyskujący;
- perkal – gładki, wytrzymały, gruby, odporny na rozciąganie, można go prać wielokrotnie bez utraty jakości, bezwzględnie wymaga prasowania;
- dżersej (wełniany lub bawełniany) – im bardziej gęsty splot, tym lepsza jakość i trwałość;
- batyst (bawełniany lub lniany) – bardzo delikatny przez co ma niewielką trwałość i jest mało praktyczny, lekki, doskonały na lato.
Wypełnienie pościeli dla dzieci
O komforcie snu dziecka decyduje nie tylko materiał z jakiego wykonana jest poszewka na kołdrę lub poduszkę, ale również sam wkład/wypełnienie pościeli. Główne rodzaje wypełnień pościeli dla dzieci, z jakimi możemy się spotkać, to:
- Pościel wełniana (szczególnie z wełny owiec Merynos) – idealnie wręcz utrzymuje ciepło (termoregulacja) i jednocześnie zapewnia dobrą wentylację, dzięki czemu pościel ta jest całoroczna. Dobry wybór w przypadku alergii na roztocza, zaś zdecydowanie odradzana dla osób uczulonych na wszelkie wyroby wełniane. Jej zaletą jest wysoka higroskopijność, dzięki czemu wchłania ona nadmiar wilgoci spowodowany silnym poceniem.
- Pościel puchowa lub z pierzem – na korzyść puchu przemawiają jego lepsze właściwości grzewcze, w odróżnieniu do pierza. Kołdra puchowa jest też sporo lżejsza niż kołdra z pierzem. Oba wypełnienia są naturalne, co powoduje, że żadna z nich nie nadaje się dla alergików. Poza tym zarówno puch jak i pierze są doskonałym siedliskiem dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów.
- Pościel syntetyczna/antyalergiczna – najczęściej są to kołdry z granulatem styropianowym, najlepiej wybierać te z włókien silikonowych typu hollow (ponieważ zostały one poddane termicznemu skręceniu, co gwarantuje ich wysoką sprężystość). Tego typu pościele są miękkie w dotyku, bardzo dobrze utrzymują ciepło i co najważniejsze nie powodują reakcji alergicznych. Wypełnienia antyalergiczne są bardzo lekkie, co pozwala skórze dziecka lepiej oddychać i ogranicza pocenie się. Wypełnienie to jest antystatyczne, przez co nie zbiera kurzu. Zawsze powracają do pierwotnego kształtu, nie zbijają się i nie ugniatają.
W czym prać pościel dla dzieci?
Jest grupa osób, która pierze wszelkie tekstylia dla dzieci w tych samych płynach lub proszkach co dorosłych. Jednak zdecydowana większość rodziców woli chociaż przez pierwszy rok życia dziecka używać delikatnych detergentów do prania przez wzgląd na delikatną i podatną na podrażnienia skórę dziecka.
Ja zdecydowanie wolę dmuchać w tej kwestii na zimne i używam początkowo do prania ubrań, pościeli, ręczników itp., z których korzystają dzieci detergentów delikatnych, przeznaczonych właśnie dla najmłodszych. Przy Olusiu kupowałam najczęściej płyn i proszek do prania firmy Bobini, teraz skusiłam się na płatki mydlane i też dobrze sobie radzą z dziecięcym praniem. Co prawda rzeczy Olusia już dawno piorę z naszymi, ale Frania przynajmniej przez rok będę prała oddzielnie.
Mój wybór pościeli dla dzieci
Pościel, którą widzicie na zdjęciach to bardzo dobra jakość za rozsądną i przystępną cenę polskiej firmy AMY. Była to firma (jedna z najczęściej polecanych pościeli przez inne mamy), na którą zdecydowałam się kompletując wyprawkę dla Olusia, kiedy jeszcze nie miałam pojęcia o istnieniu blogów i nie miałam wokół koleżanek z małymi dziećmi, które mogłyby mi doradzić co wybrać. Pościel ta spisuje się u nas bez zarzutu od ponad 3 lat, więc nic dziwnego, że i dla Frania zdecydowałam się właśnie na pościel firmy AMY.
Dokładnie widzicie na zdjęciach pościel do wózka wzór łapacz znów szaro żółty składający się z kołderki i poduszeczki wraz z wkładami (poszewka na kołderkę 65 x 55 cm i poszewka na poduszkę 30 x 35 cm) – przykładowe ceny i wzory znajdziecie tutaj. Oczywiście początkowo nie będziemy korzystać z wkładu do poduszki – dla niemowląt jest on zbędny. To właśnie w tej pościeli Franio prześpi swoje pierwsze dni w naszym domu. Już nie mogę się doczekać, kiedy będzie z nami.
Z racji tego, że w kołysce dzieci nie śpią zbyt długo jesteśmy już przygotowani również na przeniesienie Maluszka do łóżeczka, dlatego widzicie na zdjęciach również komplet pościeli wraz z dodatkami w większym rozmiarze 100 x 135 cm w tym samym wzorze co pościel do kołyski/wózka. Z baldachimu zrezygnowałam, bo nie jestem przekonana do takich ozdób. Moim zdaniem łapią one tylko kurz i ograniczają dopływ powietrza do dziecka. Dlatego wybrałam komplet wraz z ochraniaczem na szczebelki, organizerem na łóżeczko, rożkiem, dodatkową poszewkę na poduszkę i prześcieradełko – podobny komplet znajdziecie tutaj.