Rodzicielstwo bliskości to nie tylko puste słowa i określenie używane przez specjalistów zajmujących się rozwojem i wychowaniem maluszków. Rodzicielstwo bliskości to swojego rodzaju filozofia bycia rodzicem opierająca się zapewnieniu dziecku bliskości będącej naturalną potrzebą noworodków i niemowląt np. poprzez kangurowanie.
Narodziny Szczęścia
Od pierwszych chwil, kiedy na świat przychodzi nasze dziecko czujemy ogromną potrzebę dotykania go, przytulania i całowania. Nie możemy oderwać wzroku od naszego szczęścia i cały otaczający nas świat przestaje na chwilę istnieć. Tak wygląda nowa rzeczywistość z punktu widzenia rodzica. Maleństwo które dopiero co przyszło na świat odczuwa te potrzeby jeszcze silniej. Kontakt cielesny, wrażliwość, dotyk i pełna uczuć opieka – to najlepsze co możemy dać naszemu dziecku już w pierwszych chwilach po przyjściu na świat.
Kontakt „skóra do skóry”
Zaraz po porodzie położne kładą nagiego noworodka na nagim ciele mamy. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia kontakt „skóra do skóry” powinien nastąpić w ciągu pierwszych pięciu minut po narodzinach dziecka. Oczywiście jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwskazań medycznych a stan matki i dziecka jest stabilny. Co ciekawe nawet nasze ustawodawstwo krajowe, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązującym od 2011 roku, wskazuje, że nieprzerwany kontakt mamy z nowonarodzonym dzieckiem powinien nastąpić zaraz po porodzie i trwać co najmniej dwie godziny.
Naukowo udowodnione zalety zaspokojenia potrzeby bliskości
- Dzięki kontaktowi skóra do skóry dziecko szybciej odnajduje się w nowym środowisku. Światła, inna temperatura i rozmaite dźwięki bombardują wręcz Maleństwo po porodzie. Możliwość poczucia ciepła, zapachu, głosu, dotyku czy bicia serca mamy jest pozytywna nie tylko pod kątem medycznym. Daje ona poczucie bezpieczeństwa i ukojenie zarówno dziecku jak i matce.
- Noworodek kolonizuje się florą bakteryjną mamy. W pierwszych godzinach po porodzie tworzy się flora bakteryjna jelit dziecka. Dzięki umożliwieniu kontaktu z florą bakteryjną mamy zapewnia się dziecku ochronę przed bakteriami szpitalnymi i buduje odporność dziecka.
- Sprzyjające warunki do termoregulacji. Kontakt „skóra do skóry” pozwala na ogrzanie noworodka ciepłem matki (lub ojca w przypadku porodu poprzez cesarskie cięcie, ale również w przypadku porodu naturalnego). Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko wychłodzenia organizmu oraz w naturalny sposób następuje ustabilizowanie podstawowych oznak życiowych u dziecka jak oddech czy puls.
- Dobry początek karmienia piersią. Dziecko położone na klatce piersiowej matki odruchowo zaczyna poszukiwać piersi. Potrafi nawet przepełznąć kawałek, aby dotrzeć do brodawki i zacząć ją ssać. Odruch ssania jest najsilniejszy w ciągu dwóch godzin od porodu. Dlatego tak istotne jest przystawienie dziecka do piersi zaraz po porodzie.
- Mniej płaczu. Naukowcy twierdzą, że dzieci, które zaraz po urodzeniu miały bliski kontakt z mamą płaczą mniej i krócej.
- Wzmocnienie więzi. Niezwykle silna więź między matką i dzieckiem o podstawach fizjologicznych tworzy się zaraz po porodzie. Huśtawka emocjonalna jaka dotyka oboje zostaje uspokojona dzięki zaspokojeniu potrzeby bliskości.
- Wsparcie umiejętności rodziców. Badania wykazują, że rodzice mający kontakt z dzieckiem zaraz po porodzie są bardziej pewni siebie i podczas opieki nad dzieckiem towarzyszy im mniejszy lęk i większa wiara we własne siły.
- Korzyści fizjologiczne dla matki. Podczas karmienia piersią wytwarza się duża ilość oksytocyny, dzięki której macica pobudzana jest do skurczu. Ułatwia to wypchnięcie łożyska zaraz po porodzie oraz obkurczanie się macicy w połogu. Możliwość bliskiego kontaktu z dzieckiem, jego tulenia, dotykanie czy całowanie wzmaga wydzielanie hormonów szczęścia i obniża ryzyko depresji poporodowej.
*Kontakt „skóra do skóry” jest szczególnie istotny dla noworodków urodzonych przedwcześnie i z niską masą urodzeniową. Nie tylko zaraz po porodzie, ale także później w formie kangurowania.
Kangurowanie
Kangurowanie to nic innego jak kontakt „skóra do skóry”, o którym wspomniałam już wyżej. Nie tylko zaraz po porodzie kontakt cielesny jest dla noworodków tak ważny. Kangurowanie to nic innego jak po prostu położenie nagiego dziecka ubranego tylko w pieluszkę na nagiej klatce piersiowej mamy. Warto wspomnieć o tym, że kangurować maleństwo może nie tylko mama, ale również tata a nawet rodzeństwo.
Na dłuższe kangurowanie decydują się zazwyczaj rodzice wcześniaków. Jednak świadomość tego jak ważny jest tak bliski kontakt dziecka z najbliższymi i na kangurowanie w domu decyduje się coraz więcej rodziców. Dla zachowania odpowiedniej temperatury należy przykryć dziecko i siebie na przykład kocykiem. Można też zdecydować się na specjalnie do tego celu przeznaczone koszulki do kangurowania.
My zdecydowaliśmy się zarówno na koszulkę dla mnie jak i dla mojego męża. Franio od urodzenia lubił być przytulany i ciasno otulany (w przeciwieństwie do Olusia), więc koszulki do kangurowania firmy Madbest sprawdzają się u nas rewelacyjnie.
Pamiętajcie, że aby kangurowanie przynosiło oczekiwane efekty trzeba spędzić w takiej bliskości z dzieckiem przynajmniej dwie godziny w ciągu dnia.
Potrzeba bliskości
Jeśli Twoje dziecko tak ja Franio lubi mieć ograniczoną przestrzeń wokół siebie, co z pewnością przypomina mu czas spędzony w brzuszku, to warto skusić się na zakup gniazdka dla noworodka. My z gniazdka korzystamy od pierwszych dni Frania w domu i powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie obecnie funkcjonowania bez niego. Kiedy Oli był mały zwijaliśmy w rulony ręczniki i podkładaliśmy mu je po obu stronach, aby nie przewrócił się na brzuch w nocy lub na plecy. Dwójka naszych dzieci ma problem z naprawdę częstym ulewaniem, więc obie te pozycje stanowiły zagrożenie.
W pierwszej ciąży nawet nie wiedziałam o istnieniu tego typu elementu wyprawki jak gniazdko dla noworodka, więc radziliśmy sobie jak umieliśmy. Teraz kiedy wybór gniazdek jest naprawdę duży i dostępne są one od ręki – uważam, że jest to swojego rodzaju element obowiązkowy wyprawki. My z gniazdka korzystamy obecnie zarówno w kołysce, w której śpi Franio jak i w wózki w chłodniejsze dni. Gniazdko, które widzicie na zdjęciach, podobnie jak koszulki do kangurowania, znajdziecie w ofercie polskiej firmy Medbest.
Na zdjęciach oprócz gniazdka widzicie rówież Otulacz wiązany dla noworodka Medbest „NIUNIU”, który służy Maluszkom od urodzenia do 3 miesiąca życia. Jak pisze producent, firma Medbest, otulacz sptawdza się rewelacyjnie „w przypadku dzieci nadwrażliwych, niespokojnych, nękanych dolegliwościami, sypiających krótko i płytko”. Uwalnia rodziców od konieczności ciasnego zawijania noworodka w kocyki i rożki, ułatwia opiekę nad nim w pierwszych tygodniach życia i pozwala lepiej wypocząć. U nas wszelkiego rodzaju otulacze sprawdzają się rewelacyjnie. Uważam, że warto kupić do wyprawki choć jeden i spróbować jak dziecko będzie się w nim czuło.
Zabawa – bliskość, rozwój, opieka
Jako rodzice noworodków i niemowląt nie powinniśmy zapominać o poświęcaniu czasu i uwagi dzieciom w okresach ich aktywności w ciągu dnia. Z każdym dniem, tygodniem i miesiącem okresów tych jest coraz więcej i trwają coraz dłużej. W pierwszych trzech miesiącach życia nie zaszalejemy z zabawkami, ale na pewno warto rozejrzeć się za zabawkami kontrastowymi, które wspierają rozwój wzroku oraz multifunkcyjnymi zabawkami sensorycznymi, jak na przykład ta wyjątkowa żyrafa.
Zabawka sensoryczna „żyrafka” wspiera rozwój maluszka pobudzając rozwój jego zmysłów poprzez swój kształt i materiały użyte do jej stworzenia.
Kiedy mówimy o bliskości nie sposób nie wspomnieć o karmieniu piersią. Dla mnie możliwość karmienia piersią jest czymś wyjątkowym. To nie tylko wygoda i pozytywny aspekt ekonomiczny, ale też cudowna więź między mną a moim dzieckiem. Z racji tego, że karmię Frania jedynie piersią to często zdarza mi się karmić w miejscu publicznym. W takich chwilach rewelacyjnie sprawdza się ponczo wielofunkcyjne Medbest „VARIA” 4 w 1. Pozwala na jednoczesne zachowanie komfortu karmienia i maksimum prywatności. Koniec z uciekającymi pieluszkami, którymi się osłaniałam lub szukaniem ustronnego miejsca. Teraz karmić mogę wszędzie.
Kontakt „skóra do skóry”, otulanie, zabawa czy karmienie piersią to tylko jedne z wielu elementów bliskości, które pozwalają na zbudowanie wyjątkowej więzi między rodzicami a dzieckiem. Pielęgnujcie i celebrujcie każdą wspólną chwilę. Czasu nie cofniecie a dzień za dniem mija w zastraszającym tempie.
Chcesz poznać te produkty bliżej? Zajrzyj do sklepu Medbest: http://medbestshop.eu/