Z zabawkami bywa różnie. Jedne przeżyją ledwie kwadrans innymi dzieci bawią się latami. Zazwyczaj jednak zabawa sprowadza się jedynie do sposobu wykorzystania zabawki jaki sugeruje nam jej producent. A jest to wielki błąd.
My rodzice w pośpiechu niejednokrotnie nie zastanawiamy się nawet nad alternatywnym wykorzystaniem zabawek, a szkoda. Spójrzmy za zabawkę z szerszej perspektywy. Dostrzegajmy jej ukryty potencjał. Po prostu odrobinę wysilmy nasz umysł. Dzięki temu wpłyniemy bardzo pozytywnie na rozwój wyobraźni dziecka. Uwierzcie mi – kreatywność jest zaraźliwa!
Kreatywnie z Fabryką Wafelków
Dziś do kreatywnej zabawy z synkiem zaprosiła mnie Fabryka Wafelków – zapewne dobrze znany większości z Was sklep z szeroką ofertą artykułów dla dzieci w rozmaitym wieku.
Przeglądając ofertę sklepu trafiłam na zestaw Odgrywanie ról. Restauracja firmy Djeco i od razu poczułam, że to jest to czego szukam. Wiem, niektórzy oburzą się, że gotowanie jest dla kobiet (eh, te stereotypy) ale ja tak nie uważam. Oli uwielbia bawić się w gotowanie i pomagać mi podczas prac w kuchni. Szkoda, że nie widzieliście tych iskierek w jego oczach na widok tej zabawki. Swoją drogą Djeco – Odgrywanie ról. Restauracja to genialny pomysł na prezent dla małych fanów gotowania.
Djeco – Odgrywanie ról. Restauracja
Nie będę się rozpisywać na technicznymi aspektami tej zabawki. Zaznaczę jedynie, że wszystkie elementy zestawu są wykonane wręcz perfekcyjnie i z bardzo dobrych gatunkowo materiałów. Za to uwielbiam Djeco! W parze z dość przystępną, choć nieniską ceną idzie najwyższa jakość. Pudełko jest bardzo sztywne i twarde, więc powinno przetrwać lata. Nie ma tu elementów kartonowych lub delikatnych. Wszystkie elementy wykonane są z drewna lub grubego plastiku (szklanki), co pozwala tej zabawce zdać test tzw. „dziecioodporności”.
Moje propozycje na kreatywną zabawę
z zestawem Djeco – Odgrywanie ról. Restauracja
1. Restauracja / Gotowanie – Przebierzcie się! Niech dziecko założy fartuszek, w końcu jest szefem kucnni. Ty usiądź wygodnie i grzecznie jedz wszystko co przygotuje dla Ciebie Twój mały kucharz. Elementy Djeco – Odgrywanie ról. Restauracja świetnie sprawdzą się również podczas wszelkiego rodzaju zabaw w kuchnię bez względu na to czy macie wielkie drewniane kuchnie czy przenośnią zrobioną z kartonu po butach, jak my 😉 Dziecko ćwiczy umiejętność odgrywania ról, uczy się uprzejmości, planuje swoje działanie z wyprzedzeniem oraz ćwiczy i poszerza słownictwo.
2. Savoir vivre przy stole – czyli uczymy dziecko jak nakrywać do stołu. Ja odrysowałam kształty z zestawu Djeco i Oli złapał fioła na punkcie tej zabawy. Ciekawa jestem, kiedy mu się znudzi powtarzanie tej czynności. Podczas tej zabawy dziecko uczy się odnajdywania i dopasowywania do siebie kształtów oraz utrwala nazewnictwo i przeznaczenie zastawy stołowej.
3. Nauka cyfr – Możesz przygotować kartki, podobne do tych, które widzisz na zdjęciach. Mogą to być równie dobrze miseczki, pojemniki czy woreczki. Zaproś dziecko do zabawy, nazywajcie cyfry i liczcie na głos kładąc przy nich odpowiednią liczbę elementów.
4. Mniej / Więcej – stwórzcie dowolne zbiory i porównujcie w którym jest więcej przedmiotów a w którym mniej. Dziecko nauczy się szacowania, a swoją dokładność sprawdzi licząc ilość elementów danego zbioru.
5. Pierwsze proste działania matematyczne – korzystając z przygotowanych kart lub pojemników pokaż dziecku proste działania matematyczne jak dodawanie lub odejmowanie. Jest to dobra okazja do wprowadzenia pojęć „plus”, „minus” oraz „równa się”. Wystarczy, że pokazując odpowiednie zbiory będziesz wymawiać dane znaki. Może wykonać również mini karty, na których widnieć będą: +,- i =.
6. Odrysowywanie elementów – drewniane elementy są pokryte lakierem co pozwala na bezproblemowe wyczyszczenie z ich powierzchni mazaków suchościeralnych. Daj dziecku kartkę papieru i suchościeralne mazaki. Dalej możliwości jest wiele. Twórzcie obrazki z użyciem dostępnych kształtów. Możesz też odrysować szereg kształtów i poprosić dziecko o odszukanie odpowiednich elementów zestawu i ich samodzielne odrysowanie zgodnie ze wzorem.
7. Segregowanie przedmiotów według ustalonych zasad, np. to co możemy zjeść i czego nie jemy, to co możemy zjeść na surowo i co musimy ugotować, usmażyć lub upiec itp.
8. Ja sam! – Pozwól dziecku wprowadzić odrobinę realizmu do zabawy w kuchnię. Niech samodzielnie naleje wody do szklanek. Rozlało? Przygotujcie ręcznik papierowy i ściereczki. Pokaż dziecku jak posprzątać. Nawet sprzątanie może być rewelacyjną zabawą, uwierz mi.
9. Wszystko ma swój początek i koniec – Szykujemy jedzenie, jemy je i musimy po nim posprzątać. Wyjmujemy zabawkę, bawimy się po czym zbieramy wszystkie elementy, porządkujemy je i wkładamy do pudełka. Nie wyręczaj dziecka. Ucz je samodzielności i konsekwencji działania. Pokazuj, że zanim zacznie drugą zabawę trzeba skończyć pierwszą i po niej posprzątać. Ścigajcie się! Zróbcie zawody w sprzątaniu albo układaniu elementów. Kto zrobi to szybciej, kto sprawniej, ciekawiej i ładniej poukłada wszystko w przegródkach w pudełku. Gotowi? Start!
10. Swobodna zabawa – Nie zapominajmy o tym, aby pozwolić dziecku bawić się w pełni samodzielnie. Wbrew pozorom dzieci nie zawsze potrzebują naszej pomocy, pomysłów na zabawy czy towarzystwa. Niech same odkrywają możliwości danej zabawki. Niech cieszą się, eksperymentują i myślę kreatywnie bez żadnych ograniczeń.
Jak widzicie nie tylko sama zabawa może sprawiać dziecku przyjemność i pozytywnie wpływać na jego rozwój. Nawet niepozorne sprzątanie może być okazją do radości i nauki poprzez zabawę. Wystarczy tylko odrobina kreatywnego myślenia, trochę chęci i czasu. Rozbudzajcie w dzieciach ciekawość, zachęcajcie do eksperymentowania i towarzyszcie mu w zabawie, póki Wam ono na to pozwala. Miłej zabawy!