Jak nauczyć dziecko pić wodę? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Woda jest najzdrowszym napojem. Wszyscy dobrze o tym wiemy. Dlaczego jednak tak trudno jest skłonić dziecko do picia zwykłej czystej niegazowanej wody? Wszystko to kwestia przyzwyczajenia, dobrych wzorców i co najważniejsze konsekwencji.
Bardzo dużo zależy od nas, rodziców. Jesteśmy swojego rodzaju wzorcem dla naszych dzieci, które chętnie nas naśladują. Jeśli sami nie pijemy wody i sięgamy jedynie po napoje słodzone, soki itp. to nic dziwnego, że dziecko chce robić to samo. Nie popadałabym też w skrajności. Wszystko jest dla ludzi. Pijemy wodę, ale soki, koktajle i inne napoje również. Jednak nie zapominajmy o tym, że to woda zdecydowanie powinna przeważać wśród napojów zarówno w diecie dziecka jak i rodzica.
Dlaczego picie wody jest tak ważne?
Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Woda to bardzo ważny składnik pokarmowy, będący nośnikiem wartości odżywczych. Nic dziwnego, że woda jest dla nas tak ważna. Jest ona wręcz niezbędna do życia. W końcu stanowi ona większość naszego ciała – około 80 proc. w przypadku noworodków i w granicach 60-70 procent w przypadku osób dorosłych. Jej niedobór i co za tym idzie odwodnienie organizmu może być bardzo niebezpieczne.
Ile wody powinno pić dziennie dziecko?
Według Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA – European Food Safety Authority) dzienne zapotrzebowanie na wodę u dzieci wygląda następująco:
- dzieci w wieku 2-3 lata – 1300 ml
- dzieci w wieku 4-8 lat – 1600 ml
- chłopcy w wieku 9-13 lat – 2100 ml
- dziewczynki w wieku 9-13 lat – 1900 ml
- dziewczęta powyżej 13. roku życia, kobiety – 2000 ml
- chłopcy powyżej 13. roku życia, mężczyźni – 2500 ml
Jaką wodę wybrać?
Dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia sugeruje się, że najlepszym wyborem jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna o niskiej zawartości minerałów oraz sodu. Dla dzieci starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią odpowiednie będą również naturalne wody mineralne oraz wody źródlane średniozmineralizowane.
Jak zachęcić dziecko do picia wody?
Standardowo nie ma złotej metody, która poskutkuje w przypadku każdego dziecka, ale jest kilka sprawdzonych sposobów, które mogą zachęcić dziecko do picia wody, oto one:
- Bądź dla dziecka wzorem – pij wodę.
- Nie kupuj do domu zbyt dużej ilości soków, napojów słodzonych lub gazowanych. Zadbaj aby woda była głównym piciem dostępnym dla dziecka.
- Niech picie wody będzie również estetyczną przyjemnością. Wybierz razem z dzieckiem kubek, butelkę, dzbanek, który mu się spodoba.
- Zadbaj, aby woda była dla dziecka ogólnodostępna. Niech ma szklankę/kubek/bidon z wodą w swoim pokoju. W kuchni dziecko powinno mieć swobodny dostęp do dzbanka z wodą i szklanki/kubka.
- Pokaż dziecku jak w prosty sposób przygotować wodę smakową dodając do niej świeże owoce lub sok z nich wyciśnięty. Niech samo przygotuje swoją własną wodę o smaku cytryny, truskawki lub malin.
- Moje dziecko uwielbia lody. Zamróź owoce w odrobinie wody i pozwól dziecku włożyć je do szklanki z wodą. Możesz zamrozić też samą wodę. Pamiętaj, żeby nie ograniczać się do tradycyjnego kształtu kostek lodu, im ciekawszy wzór tym większa frajda dla dziecka.
U nas w zachęcaniu Olusia do picia wody zdecydowanie sprawdzają się kolorowe kubki i bidony (jak ten na zdjęciu marki NUK), wszelkiego rodzaju słomki, które Oli po prostu uwielbia oraz dzbanek filtrujący Aquaphor, który dodatkowo dba o naszą kieszeń. Dla Frania mamy przygotowanych kilka butelek, ale jak na razie wystarcza mu w zupełności mleko ode mnie.
Na marginesie, mam dla was newsa – obecnie np. w sklepach Biedronka możecie kupić dzbanki Aquaphor w promocyjnej limitowanej edycji z Maszą i Niedźwiedziem. Uwaga! Wraz z dzbankiem znajdziecie w opakowaniu również naklejki z Maszą i Niedźwiedziem oraz ich kartonowe figurki. Jakby dobrobroci było jeszcze mało to na stronie Aquaphor – klik znajdziecie informacje o konkursie, w którym nagrodą główną jest weekend w hotelu Bajkowy Zakątek na naszych kochanych Mazurach.
Jak to jest u Was? Wasze dzieci lubią pić wodę czy raczej nie?