Rozszerzanie diety niemowlaka ma na celu nie tylko wprowadzenie nowych posiłków do menu maluszka, ale także naukę właściwych nawyków żywieniowych. To, jak karmisz dziecko w okresie tysiąca pierwszych dni, ma wpływ na jego zdrowie teraz i w przyszłości.
Rozszerzając dietę niemowlaka należy postępować zgodnie z zaleceniami ekspertów, zawartymi w schemacie żywienia niemowląt. Informacje te określają, jakie umiejętności prezentuje dziecko na danym etapie rozwoju oraz co i w jakiej postaci należy wprowadzać do jadłospisu pociechy.
Karmienie piersią a rozszerzanie diety niemowlaka
Karmienie piersią jest podstawą żywienia dziecka w 1. roku jego życia, ponieważ mleko mamy zawiera cenne substancje potrzebne do wzrostu i rozwoju maluszka. Jeśli nie karmisz piersią porozmawiaj z lekarzem na temat wyboru mleka modyfikowanego, które będziesz podawać niemowlęciu. Pamiętaj, że jest niewiele powodów, które ograniczają możliwość karmienia dziecka piersią.
Od czego rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?
Przy rozszerzaniu diety niemowlaka ważne jest wprowadzanie jako pierwszych warzyw, a następnie owoców i innych produktów (zbożowych, mięsa, ryby, jaja, nabiału). Takie postępowanie zwiększy szansę, że maluszek zaakceptuje smak warzyw, który jest mniej słodki od smaku owoców. Warzywa są cennymi produktami, które dostarczają błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne. W diecie dziecka po 1. roku życia powinno pojawić się 5 porcji warzyw każdego dnia. Jeśli już na etapie rozszerzania diety niemowlaka przyzwyczaisz go do smaku i konsystencji warzyw jest szansa, że w przyszłości chętniej będzie sięgał po posiłki z warzywami.
Nie dosalaj posiłków dla dziecka
Przy rozszerzaniu diety niemowlaka nie dosalaj posiłków. Organizm dziecka dalej się rozwija, jego nerki czy wątroba nie są tak sprawne, jak u osoby dorosłej. Dlatego żywność, którą podajesz dziecku powinna być dopasowana do jego potrzeb i charakteryzować się wysoką jakością. Nie dosalając posiłków sprawisz, że maluszek pozna i polubi faktyczny smak potraw, które mu podajesz. W ten sposób nie wykształcisz w dziecku preferencji do smaku słonego. Dzięki temu prawdopodobnie nie będzie domagał się słonych posiłków czy przekąsek w późniejszym etapie życia. Ponadto nadmiar soli w diecie dzieci czy dorosłych jest szkodliwy i może prowadzić do rozwoju np. nadciśnienia tętniczego.