Termometr dla dziecka to jeden z obowiązkowych elementów wyprawki. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że termometr dla dziecka to w domu rzecz obowiązkowa. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów termometrów dla dzieci. Jak wybrać odpowiedni? Czym się kierować? Dzisiaj postaram się wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania.
Termometr dla dziecka to rzecz niezbędna
Zanim przejdę do kwestii wyboru termometru dla dziecka powiem wam jedną bardzo istotną rzecz: Infekcja, wysoka temperatura i nagłe pogorszenie stanu zdrowia dziecka niestety najczęściej pojawia się w najmniej spodziewanych momentach. Z własnego doświadczenia wiem, że najczęściej dzieje się to wieczorem, w nocy, w dni świąteczne, weekendy lub na wyjazdach. Naprawdę nie wiem, dlaczego tak się dzieje, ale tak niestety jest.
Nie mamy wtedy czasu i niejednokrotnie możliwości, aby szukać czynnej apteki lub sklepu medycznego i kupować na gwałt termometr. Nie czekajcie więc z tym zakupem. Nie jest to majątek. Zdrowie dziecka i możliwość ocenienia wysokości temperatury ciała to rzecz podstawowa.
Potrzebny termometr dla dziecka i co dalej?
Zanim przystąpimy do zakupu termometru warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:
- Dla kogo jest termometr? Czy będzie z niego korzystało jedynie dziecko? Czy też będzie on przeznaczony dla wszystkich członków rodziny?
- Jak często będziemy z niego z niego korzystać? Czy będzie on nam służył jedynie w domu? Czy będziemy zabierać go ze sobą w podróż?
- Jaki mamy budżet? Czy jesteśmy w stanie zapłacić większą sumę za produkt? Czy też chcemy wybrać rozwiązanie najtańsze?
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę dziecku?
Jest kilka miejsc w których możemy mierzyć dziecku temperaturę:
- pod pachą,
- w ustach,
- w uchu,
- w odbycie
Najczęściej decydujemy się na pomiar temperatury pod pachą. Jednak w przypadku małych dzieci może być to zadanie niewykonalne ze względu na ich dużą ruchliwość i niecierpliwość. Pomiar w ustach wydaje się nam niehigieniczny i małe dzieci mogą uznać tę czynność za zabawę gryząc końcówkę termometru. Pomiar temperatury w uchu jest dość często praktykowany, choć ja osobiście nigdy go nie stosowałam. Wielu rodziców decyduje się na mierzenie temperatury dziecka w odbycie, ja jednak zawsze się tej praktyki bałam, choć jest ona najczęściej polecana dla najmłodszych dzieci.
Ważne! Każdy człowiek ma inną temperaturę ciała. Temperatura 36,6 jest swojego rodzaju średnią i temperaturą orientacyjną. Może się zdarzyć, że dla jednej osoby jej normalną temperaturą ciała będzie 36 stopni a dla innej osoby 37 stopni. Jest to kwestia indywidualna.
Termometr rtęciowy
Termometry rtęciowe znamy najlepiej. W końcu to nimi posługiwały się nasze mamy i babcie. Obecnie niedostępne w sprzedaży i wycofane w obiegu ze względu na szklane wykonanie i znajdującą się w ich wnętrzu rtęć. W niektórych domach znajdziecie je do dziś. Zastąpione zostały termometrami również szklanymi, ale z bezpieczną mieszaniną substancji wewnątrz.
Cechy charakterystyczne termometru rtęciowego:
- długi czas pomiaru temperatury (około 5 minut),
- niebezpieczny dla życia i zdrowia,
- niegdyś uważany za niezawodny,
- bardzo dokładny pomiar temperatury,
- nie wymagający zasilania.
Termometr paskowy
Mogłoby się wydawać komuś śmieszne, że temperaturę można zmierzyć za pomocą termometra, który w większości składa się z papieru pokrytego folią. Jednek termometr paskowy bardzo często można spotkać w polskich domach. Trzeba jednak pamiętać, że pomiar wykonany z jego pomocą jest jedynie orientacyjny. Korzystanie z niego jest banalnie proste – wystarczy przytrzymać go na czole, poczekać chwilę i odczytać temperaturę zgodnie z zabarwieniem paska.
Cechy charakterystyczne termometru paskowego:
- prosty w obsłudze,
- krótki czas pomiaru temperatury,
- mało precyzyjny,
- nietrwały.
Termometr elektroniczny
Najczęściej spotykałam się z termometrem elektronicznym podczas pobytów w szpitalach. Można nim mierzyć temperaturę pod pachą, w ustach i w odbycie. Zasilany na baterie. Trzeba pamiętać, że termometr może przestać działać lub przekłamywać pomiar nie dlatego, że się zepsuł, tylko ze względu na słabe naładowanie baterii. Niektóre modele termometrów elektronicznych posiadają wbudowaną pamięć lub są wodoodporne.
Jest niedrogi – najprostsze modele można kupić już za około 10 zł. Niestety wraz z niską ceną niejednokrotnie wiąże się kiepska jakość wykonania i użytych do produkcji materiałów. Stosunkowo szybko się psuje i z czasem traci precyzyjność pomiaru temperatury.
Ciekawym rodzajem termometru elektronicznego jest termometr smoczkowy. Jednak nie sprawdzi się on w przypadku bardzo ruchliwych noworodków. Dziecku może też nie odpowiadać jego kształt. W przypadku maluchów, które nie korzystają ze smoczka będzie to zakup kompletnie nie trafiony. Najczęściej w termometrze w postaci smoczka nie ma możliwości wymiany baterii. Mimo to niektórzy rodzice po nie sięgają i chwalą sobie korzystanie z nich.
Cechy charakterystyczne termometru elektrycznego:
- niewielki margines błędu pomiaru temperatury,
- długi czas pomiaru (min. 2 minuty),
- zasilanie na baterie,
- możliwość pomiaru temperatury w kilku miejscach,
- mały rozmiar i waga,
- wybrane modele są wodoodporne,
- wbudowana pamięć,
- gwarancja,
- elastyczna końcówka.
Uwaga! Stosując termometr do badania temperatury w odbycie nie używajcie go później do badania temperatury pod pachą lub w buzi. Kupcie w wtedy 2-3 termometry i używajcie ich do pomiaru temperatury tylko w jednym miejscu na ciele.
Wartość temperatura ciała mierzona w odbycie jest o około 0,3-0,6 stopnia wyższa niż wartość temperatury ciała mierzona pod pachą.
Termometr cyfrowy do ucha
Termometr ten to rozwiązanie również dość często polecane. Termometr cyfrowy do ucha jest jednak strzałem w stopę w przypadku stanów zapalnych ucha lub innych sytuacji, kiedy dolega dziecku ból ucha. Nie mamy wtedy możliwości skorzystać z tego rodzaju termometru.
Cechy charakterystyczne termometru cyfrowego do ucha:
- dokładny pomiar temperatury ciała,
- profilowana końców z wymiennymi kapturkami,
- bezdotykowy,
- trudne korzystanie z termometru no. podczas zapalenia ucha ze względu na jego bolesność
Termometr bezdotykowy
Termometr bezdotykowy to zdecydowanie obecnie najczęściej wybierany termometr przez rodziców. Ja również odkąd zostałam mamą (ponad 4 lata) korzystam jedynie z termometrów bezdotykowych dla dzieci. Obecnie używam termometru Breurer FT90. Termometr bezdotykowy to rozwiązanie komfortowe zarówno dla dziecka jak i rodziców. Bardzo niski czas pomiaru ułatwia niesamowicie kontrolę temperatury dziecka. Nawet ruchliwemu dziecku jesteśmy w stanie w ciągu kilku sekund zmierzyć temperaturę.
Termometr bezdotykowy, z którego korzystam jest poręczny, lekki i solidnie wykonany. Owszem, termometry bezdotykowe to najdroższe spośród wszystkich dostępnych na rynku termometrów dla dzieci. Jednak za ceną idzie jakość i komfort korzystania z tego urządzenia. Cena modelu, który posiadam to koszt rzędu 140 zł. Nie jest to kwota zawrotna i z pewnością osiągalna dla większości rodziców. Moim zdaniem cena gra tu najmniejszą rolę.
Dla mnie jako mamy ważne są: szybkość pomiaru, bezdotykowy charakter, czytelny wyświetlacz, przydatne dodatki jak pudełko do przechowywania oraz długa gwarancja producenta.
Cechy charakterystyczne termometru bezdotykowego
- pomiar temperatury w ciągu kilku sekund,
- najbardziej higieniczny,
- precyzyjny pomiar (w moim termometrze Breurer FT 90: czoło: 0,2°C: 36–39°C, w pozostałym zakresie temperatur: 0,3°C, obiekt: 2,0°C),
- możliwość wykonania nie tylko pomiaru temp. ciała ale także wody czy otoczenia,
- wyświetlacz z podświetleniem umożliwiający pomiar w nocy bez zapalania światła
- pamięć ostatnich pomiarów temperatury
Ważne! Każdy termometr bezdotykowy wymaga wykonania kalibracji urządzenia przed pierwszym jego użyciem. Pomiar temperatury należy wykonywać w określony sposób i pamiętać, aby nie wykonywać go w przeciągu czy przy otwartych oknach. Warto też zaznaczyć, że pomiaru nie powinno się wykonywać po wysiłku fizycznym, zjedzeniu ciepłego posiłku przy wejściu do pomieszczenia z zewnątrz.