Ruchowy rozwój dziecka jest niezwykle ważny, szczególnie w pierwszych latach jego życia. Kiedy maluch nauczy się samodzielnie siedzieć, a później chodzić, przychodzi pora na kolejne trudniejsze wyzwania oraz ćwiczenia małych rączek i całego ciała.
Ćwiczenia małych rączek to dla kilkulatków ważny wstęp do zdobycia umiejętności związanych z rysowaniem, pisaniem czy złożonymi czynnościami wykonywanymi dłońmi i palcami (np. zapinanie guzików, sznurowanie butów itp.). Dlatego tak ważne jest, aby proponować i prezentować dziecku takie aktywności, zabawy i zabawki, które wymagają poruszania palcami, dłońmi, rękami, a nawet angażują całe ciało. Takie dynamiczne zabawy sprawiają dzieciom wiele radości i genialnie wspierają ich rozwój.
Dzisiaj pokażę wam 4 ciekawe zabawki dla kilkulatków, którymi obecnie bawią się moi synowie: 2-letni Franio i 5-letni Oluś. Są bezpieczne, starannie wykonane i co najważniejsze – chłopcy je uwielbiają!
Motoryka mała
Motoryka mała to określenie używane przez pedagogów i nauczycieli. Jest to nic innego jak określenie umiejętności związanych z ruchem ręką, dłonią i palcami. Ćwiczenia motoryki małej dziecko wykonuje nieświadomie na każdym kroku: jedząc, bawiąc się czy manipulując przedmiotami.
Układanka zoo – zobacz
Układanka zoo marki Smily Play to propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Nazywam ją „tetrisem dla najmłodszych”. Franio podejmuje pierwsze próby ich układania, dotyka ich, obraca i podaje starszemu bratu. Oli podchodzi do zabawy tą układanką bardzo poważnie. Układa ją tylko w formie i tak długo przesuwa i obraca elementy, aż w końcu uda mu się je wszystkie połączyć.
Układanka zoo to zabawka dedykowana dzieciom od 1,5 do 3 lat. Wszystkie jej elementy wykonane są z drewna. Na uznanie zasługuje perfekcyjne wykonanie każdego elementu. To drewniana zabawka najwyższej jakości, która świetnie wprawia w ruch i ćwiczy małe rączki.
Motoryka duża
Motoryka duża to przeciwieństwo motoryki małej. Odnosi się do wszelkich czynności wykonywanych przez całe ciało. Są to więc wszelkie zabawy, które wymagają ruchu całego ciała. Takie formy aktywności moi chłopcy lubią najbardziej. Kilkulatków po prostu rozpiera energia, więc im więcej ruchu, tym lepiej!
Obecna pora roku i pogoda za oknem uniemożliwiają grę w piłkę, jazdę na rowerze i inne aktywności ruchowe, które chłopcy po prostu uwielbiają. Szukam więc dla nich alternatywy, która pozwoli w podobny sposób bawić nam się w domu.
Centrum sportu 4w1 – zobacz
Centrum sportu 4w1 pozwala Franiowi i Olusiowi grać w domu w piłkę nożną, koszykówkę, kręgle, a nawet w golfa! To wszystko dzięki tak niepozornej zabawce złożonej z kilku plastikowych elementów. Nie obawiajcie się, że szybko się połamie. Materiał, z którego wykonane jest Centrum sportu 4w1, jest naprawdę solidny i wytrzymały.
Do zestawu dołączone są kręgle, 2 piłki, kij do gry w golfa siatka do bramki. Wszystkie zabawy z wykorzystaniem Centrum sportu są jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki interaktywnemu panelowi, który zlicza i pokazuje aktualny wynik rozgrywki oraz wydaje dźwięki i odtwarza melodie urozmaicające zabawę.
Dedykowane dzieciom od 1,5 do 3 lat, ale i mojego 5-latka potrafi zająć na dość długi czas.
Ćwiczenie koordynacji oko-ręka
Dla nas dorosłych koordynacja oko-ręka jest czymś naturalnym. Dziecko musi mocno skupić swoją uwagę na czynności, która wymaga precyzyjnego podążania ręki za wzrokiem. Jedną z najprostszych i jednocześnie najbardziej lubianych przez dzieci zabaw, będących jednocześnie ćwiczeniem koordynacji oko-ręka, jest budowanie wieży z klocków.
Kolorowa wieża – zobacz
Kolorowa wieża marki Smily Play to propozycja dla dzieci w wieku od 3 lat. Dzięki temu, że drewniane elementy wieży są kolorowe, daje ona więcej możliwości zabawy. Dziecko może sortować i układać wieżę zgodnie z danym schematem kolorystycznym lub tworzyć własne wariacje budując tęczową konstrukcję.
Do zestawu dołączona jest drewniana kostka z kolorowymi polami odpowiadającymi barwie klocków. Kolorowa wieża dzięki takiemu dodatkowi zamienia się w ciekawą grę z kilkoma wariantami rozgrywek.
Nauka koordynacji i równowagi
Nauka koordynacji i utrzymania równowagi jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka, ale jednocześnie stanowi dla niego nie lada wyzwanie. Wchodzenie po schodach, stanie na jednej nodze, skakanie przez skakankę czy gra w piłkę nożną to rewelacyjne ćwiczenia motoryki dużej.
Złap równowagę – zobacz
Zabawy tego typu nie należą do najłatwiejszych. Wymagają skupienia uwagi i wytrwałości. Pierwsze próby zabawy układanką „Złap równowagę” mogą kończyć się bardzo szybko. Nie ma się też co dziwić, że dziecko szybko będzie się zniechęcać. Jednak każda kolejna próba będzie przybliżała je do osiągnięcia pełnego sukcesu, dając mu tym samym wielką satysfakcję.