Odkurzacz należy do sprzętów, których nie może zabraknąć w domu. Bez niego trudno utrzymać porządek, szczególnie jeśli mieszkamy z dziećmi lub zwierzakami. Nawet krótkie odkurzanie jest dużo skuteczniejsze niż tylko zamiecenie podłogi. Jakie są rodzaje odkurzaczy i jak wybrać najlepszy model dla siebie?
Wybieramy odkurzacz do swojego domu
Od powierzchni, którą będziemy odkurzać, rodzaju podłóg, które mamy w domu oraz wielkości przestrzeni, w której będziemy się poruszać zależy to, na jaki odkurzacz się zdecydujemy. Do przestronnego domu wybierzemy niezawodny odkurzacz workowy o dużej mocy i długim przewodzie zasilającym, a do małego mieszkania stojący sprzęt na akumulator. Jeśli odkurzamy pod meblami i musimy zbierać kurz z zakamarków, zdecydujemy się raczej na sprzęt workowy lub bezworkowy, ale z wieloma końcówkami docierającymi w trudno dostępne miejsca. Do odkurzania mieszkania, które zamieszkują też koty czy psy, wybierzemy odkurzacz pionowy, który bardzo dobrze radzi sobie ze zbieraniem włosów i sierści. Model nie sprawdzi się raczej w dużych domach ze względu na krótszy niż w odkurzaczu workowym przewód zasilający. Będziemy mieli też trudności, żeby odkurzyć nim schody i dokładnie zebrać kurz w dziecięcym pokoju (trudno będzie nam manewrować między porozrzucanymi zabawkami).
Na co jeszcze zwracać uwagę? Jeśli ktoś z domowników cierpi na alergie, szczególnie na alergie wziewne oraz na uczulenie na roztocza kurzu domowego, rozważmy zakup odkurzacza bezworkowego ze specjalnym filtrem wodnym. Podczas odkurzania kurz nie unosi się w powietrzu, ponieważ od razu trafia do zbiornika z wodą.
Odkurzacz będziemy wykorzystywali nie tylko do oczyszczania podłogi, ale również do odkurzania samochodu, kanapy, kurzów z mebli. Potrzebujemy więc urządzenia wszechstronnego z wymiennymi końcówkami, które dotrą w każdy zakamarek. Jeśli sprzęt będzie nam służył również do odkurzania samochodu, musimy wybrać model o dużej mocy ssącej z wygodnymi akcesoriami (wąskimi końcówkami, którymi wyczyścimy przestrzenie między fotelami), długim przewodem zasilającym i łatwo skrętną rurą, która nie będzie się plątać.
Odkurzacze workowe, bezworkowe i z filtrem wodnym
Według najprostszego podziału odkurzacze dzieli się na urządzenia pionowe oraz tradycyjne odkurzacze przewodowe. Wśród sprzętów tradycyjnych wyróżnić możemy najbardziej popularne i najpraktyczniejsze odkurzacze workowe, odkurzacze z filtrem wodnym oraz nowoczesne bezworkowe urządzenia cylindryczne (odkurzacze cyklonowe).
Tradycyjne odkurzacze przewodowe jako najpraktyczniejsze urządzenia sprzątające dostępne są w różnych rozmiarach i z różnymi akcesoriami. Odkurzacze workowe (bo w takiej wersji występują najczęściej) doskonale radzą sobie na gładkich podłogach, wykładzinach i dywanach. Sprzętem możemy dokładnie poodkurzać w rogach pokoju, zebrać brud gromadzący się przy ścianach i wjechać w trudno dostępne miejsca. Dzięki rurze i wymiennym końcówkom, możemy sprzątać tam, gdzie odkurzacz pionowy nie mógłby wjechać. Tradycyjne odkurzacze przewodowe mają worek, do którego trafiają wszystkie odpadki. Niektóre modele zamiast papierowego worka do gromadzenia kurzu wykorzystują zbiornik z wodą. Na rynku dostępne są również odkurzacze bezworkowe, w których brud gromadzi się w specjalnym zbiorniku. Podobnie, jak i przy odkurzaczach z filtrem wodnym, zbiornik na odpadki musimy opróżniać po każdym odkurzaniu. Ich zaletą jest to, że nie musimy dokupować do nich wymiennych worków. Wadą – konieczność opróżniania. Podczas wysypywania śmieci zebranych przez odkurzacz, kurz unosi się w powietrzu, a zbiornik na odpadki musimy czasami dodatkowo oczyścić (osadzają się na nim np. włosy czy sierść).
Odkurzacze z filtrem wodnym, które zasysają brud do pojemnika wypełnionego wodą są dobrym rozwiązaniem dla alergików. W trakcie sprzątania kurz nie unosi się w powietrzu, a odkurzacz dokładnie zbiera wszelkie nieczystości. Problematyczne może okazać się jednak oczyszczanie odkurzacza po zakończonej pracy. Pojemnik z wodą trzeba opróżnić i umyć jego wszystkie części składowe (musimy np. wypłukać gąbeczki, na których gromadzi się kurz i oczyścić filtr).
Alternatywą dla odkurzaczy tradycyjnych mogą być bezworkowe urządzenia cyklonowe. W takim odkurzaczu powietrze zasysane jest do specjalnej komory, a następnie wprowadzane w ruch przypominający cyklon. Poruszające się powietrze skutecznie oddziela cząsteczki kurzu od powietrza, które wydostaje się na zewnątrz. Odkurzacze cyklonowe poleca się alergikom, u których tradycyjne odkurzacze workowe mogą nasilać objawy alergii. Sprzęt cyklonowy sprawdzi się również w przypadku rodzin z dziećmi. Kiedy odkurzamy pomieszczenie pełne zabawek, może się zdarzyć, że przez przypadek wciągniemy ulubionego ludzika Lego albo trudny do dostrzeżenia na podłodze kolczyk. Kiedy przedmiot trafi do zbiornika odkurzacza, po zakończonym sprzątaniu będziemy mogli go odzyskać.
Odkurzacze pionowe, ręczne i automatyczne roboty sprzątające
W ostatnich kilku latach na popularności zyskały pionowe sprzęty do odkurzania. Występuje one w dwóch wersjach – jako odkurzacze przewodowe i urządzenia na akumulator. Te pierwsze sprawdzają się w przestronnych domach, w których odkurzanie trwa przez dłuższy czas. Drugie chętnie kupują osoby ceniące sobie wygodę i możliwość przenoszenia odkurzacza w dowolne miejsce. Sprzęty pionowe gwarantują wygodną pracę, ponieważ trzymamy je w pozycji pionowej i odkurzamy bez konieczności przychylania się. Takie urządzenia polubią szczególnie osoby wysokie. Pionowe odkurzacze doskonale radzą sobie na dywanach, dokładnie zbierając włosy, sierść i kurz. Możemy nimi wygodnie manewrować przy meblach i komfortowo odkurzać duże powierzchnie. Modele te mają jednak i wady. Nie dotrzemy nimi w trudno dostępne miejsca, nie wjedziemy też pod niskie meble (np. pod kanapę, czy szafkę). Urządzenia akumulatorowe charakteryzują się również mniejszą mocą ssącą niż odkurzacze przewodowe. Musimy też pamiętać o ich regularnym ładowaniu. Może się okazać, że wtedy, kiedy będziemy najbardziej potrzebowali naszego domowego pomocnika, akurat będzie rozładowany. Jeśli w mieszkaniu mamy dużo zakamarków, wybierzmy odkurzacz pionowy z dodatkowym wyjmowanym odkurzaczem ręcznym. Małym sprzętem posprzątamy trudno dostępne miejsca, odkurzymy kanapę czy kurze na półkach. Przenośne urządzenie wykorzystamy również do oczyszczenia samochodu.
Odkurzacze ręczne podobnie jak i pionowe sprzęty akumulatorowe mają tę wadę, że trzeba pamiętać o ich ładowaniu. Pozwalają nam też na ograniczony czas sprzątania. Kiedy bateria się wyczerpie, będziemy musieli poczekać kilka godzin, żeby ponownie zabrać się do odkurzania. Jeśli podłączanie sprzętu do ładowania wydaje nam się kłopotliwe, wybierzmy lepiej model przewodowy. Taki odkurzacz zapewnia lepszą moc ssącą, przez co dokładniej oczyszcza mieszkanie z brudu i kurzu.
Automatyczne odkurzacze sprzątające ułatwiają codzienne utrzymanie porządku w mieszkaniu. Choć pozwalają zaoszczędzić sporą ilość czasu, nie należą do sprzętów pozbawionych wad. W zależności od producenta robot może kosztować nawet 2-3 razy więcej niż najlepszy odkurzacz przewodowy (przy założeniu, że taki tradycyjny sprzęt kosztuje ok. 1000 zł). Automat dokładnie posprząta duże przestrzenie, dobrze wymiecie kurz, jednak nie dotrze w trudno dostępne miejsca. Zanim „wypuścimy” samojeżdżący odkurzacz do pracy, musimy przygotować przestrzeń, zbierając z niej wszystkie przedmioty. Roboty wciągają tylko małe fragmenty brudu, dlatego nie odkurzą rozsypanych ziaren fasoli czy zaschniętych kulek z ciastoliny. Takie sprzęty doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które nie przepadają za odkurzaniem lub nie mają na nie czasu. Jeśli chcemy, żeby mieszkanie było dokładnie wysprzątane, od czasu do czasu musimy dokładnie poodkurzać zakamarki. Tam automatyczny robot sprzątający niestety nie wjedzie.
Najlepszy sprzęt przeznaczony do naszych potrzeb – jak znaleźć odkurzacz idealny?
Choć na rynku pojawiają się stale nowe modele urządzeń sprzątających, odkurzacze workowe wciąż należą do klasyki. Nowoczesne przewodowe sprzęty producenci wyposażają w specjalne filtry HEPA zatrzymujące cząsteczki kurzu i uniemożliwiające wydostawanie się ich na zewnątrz. Do odkurzaczy dostępne są specjalne worki pochłaniające brzydkie zapachy, alergeny i bakterie. Urządzenia znanych producentów (np. marki Tefal) należą do wyjątkowo cichych i bardzo efektywnych w sprzątaniu. Taki odkurzacz dzięki wymiennym końcówkom doskonale poradzi sobie z zebraniem kurzu i brudu z dywanu, wykładziny czy terakoty. Świetnie sprawdzi się przy odkurzaniu schodów, mebli, a nawet tapicerki w samochodzie.
Jeśli w mieszkaniu czy domu mamy wykładzinę, po której chodzi dużo osób często również w butach, szukajmy odkurzacza ze szczotką dobrze wymiatającą drobinki z tkaniny. Najlepsza będzie obrotowa szczotka z twardym włosiem, która wyciągnie brud na powierzchnię wykładziny. Jeśli mieszkamy pod jednym dachem z kotem lub psem, taka szczotka z mocnym włosiem również pomoże nam utrzymać nieskazitelną czystość w mieszkaniu.
Przy odkurzaniu dywanów, szczególnie tych z długim włosiem i wykonanych z naturalnych materiałów powinniśmy używać szczotek delikatnych, ale dokładnie zbierających zabrudzenia. Do oczyszczania dywanów poleca się sprzęty pionowe oraz odkurzacze workowe wyposażone w specjalne nieciągnące szczotki (najlepiej sprawdzają się szczotki wielofunkcyjne, w których możemy schować element z włosiem naciskając jeden przycisk).
Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze idealnego dla nas odkurzacza? Jeśli dysponujemy małą przestrzenią mieszkalną i nie mamy specjalnego pomieszczenia do przechowywania sprzętów domowych, wybierzmy kompaktowy odkurzacz zajmujący jak najmniej miejsca. Możemy zdecydować się na urządzenie pionowe lub najmniejszy model odkurzacza workowego.
Kupując nowy sprzęt do odkurzania, sprawdźmy jego poziom hałasu, pojemność pojemnika lub worka na odpady oraz dostępne w komplecie akcesoria. Wybierajmy urządzenia znanych producentów, tak żeby służyły nam przez lata i były bezawaryjne.
Odkurzacz ma pomagać nam w utrzymaniu czystości w domu, a jego obsługa powinna być dla nas bezproblemowa. Jeśli pamiętanie o ładowaniu sprzętu wydaje się nam uciążliwe, zdecydujmy się na model przewodowy. Jeśli oczyszczanie zbiornika z odpadkami może sprawiać nam kłopot, wybierzmy klasyczny odkurzacz workowy.
Źródła:
- https://www.bestvacuum.com/how-to-choose-best-vacuum-cleaner
- https://www.which.co.uk/reviews/vacuum-cleaners/article/how-to-choose-the-best-vacuum-cleaner
*wpis gościnny