W życiu dziecka przychodzi taki moment kiedy krótkie historie i opowiadania to już za mało. Czytanie przed snem nie zajmuje już kilkunastu minut, a kilkadziesiąt. Sięgamy po coraz grubsze książki, po coraz dłuższe publikacje. Czytamy i czytanie nie ma końca.
My właśnie zaczynamy wkraczać w ten okres. Coraz częściej trafiają na podręczne półki książki takie jak te, które znajdziecie w tym zestawieniu. Kryjące w swoim wnętrzu zdecydowanie więcej tekstu niż ilustracji i niosące ze sobą wiele ciekawych historii lub jedną dość mocno rozbudowaną.
Miłej lektury!
Borys i Zajączki, Magdalena Zarębska, wyd. Bis
Czasem otaczającą nas rzeczywistość można zmienić jednym spontanicznym i lekko szalonym pomysłem. Kiedy wszystkich domowników nudzi koszenie trawy, tata wpada na nietypowy pomysł. Do rodziny Zajączkowskich dołącza Borys – kuc szetlandzki, czyli nowa „kosiarka” i nowy członek rodziny.
Lekka, sielska lektura o codziennym, lekko zakręconym życiu czteroosobowej rodziny.
Dostępna TUTAJ
Detektyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu, Alex T.Smith, wyd. Zielona Sowa
Dawno nie czytaliśmy tak pozytywnie zakręconej książki! Detektyw Pingwin dopiero rozpoczyna swoją zawodową karierę i staje przed bardzo ważnym zadaniem. Czy oda mu się odnaleźć skarb w Muzeum Obiektów Extraordynaryjnych? Przekonajcie się sami.
Polecana przez Krystynę Czubównę. Jeśli jest ona dla was wiarygodna, tak jak dla mnie, to kupujcie bez zastanowienia.
Dostępna TUTAJ
Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane, Marcin Mortka, wyd. Zielona Sowa
Wiking Tappi gości w naszym domu od kilku lat. Zmieniamy tylko poszczególne tytuły z serii. Marcin Mortka to zdecydowanie nasz ulubieniec wśród twórców książek dla dzieci. Opowiadania o Tappim i jego przyjaciołach są pasjonujące, żartobliwe i niosą ze sobą wiele wartościowych przemyśleń zarówno dla dzieci jak i dla ich rodziców. Po prostu genialna! Jeśli jeszcze nie znacie Tappiego to koniecznie to nadróbcie.
Dostępna TUTAJ
Panna Jones i Książkowe Emporium, Sylvia Bishop, wyd. Zielona Sowa
Przyznam szczerze, że sama lubię czytać tego typu książki. Miałam więc bardzo duże oczekiwania co do tej publikacji. Niestety moim zdaniem akcja jest zbyt rozciągnięta i książka powinna mieć dużo większe tempo akcji. Szkoda, bo bardzo na nią czekaliśmy. Może się sprawdzić u osób, które lubią rozbudowaną narrację, spokojne tempo i jeden dość prosty wątek. Nie chcę jej skreślać, ale nie wywołała u nasz wielkiego wow jak oczekiwałam.
Wakacje u dziadków, Magdalena Zarębska, wyd. Bis
Dwa miesiące poza miastem tylko początkowo wydają się bardzo nudną opcją na wakacje. My dorośli dobrze wiemy jak wspaniałe jest to rozwiązanie. Dzieci dopiero się o tym przekonają. Powinna się spodobać zwolennikom edukacji w duchu M.Montessori.
Bardzo duży druk zachęca do samodzielnego czytania. Delikatne, rysunkowe i realistyczne ilustracje są pięknym dodatkiem do niezapomnianych wakacji u dziadków na wsi. Piękna książka, która z pewnością zauroczy większość z was.
Dostępna TUTAJ
Strażnicy Zamku Penhallow, Holly Webb, wyd. Zielona Sowa
Teoretycznie drugi tom z serii. Pierwszego nie czytaliśmy i w niczym nam to nie przeszkodziło. Historia nietypowa łącząca ze sobą świat realistyczny z fantastycznym. Pola, główna bohaterka książki mieszka wraz z mamą w Zamku Penhallow. Co ciekawe dziewczynka jako jedyna może widzieć i rozmawiać z duchami osób i zwierząt, które kiedyś zamieszkiwały ten ogromny budynek.
Czyta się ją lekko, jak przystało na Holly Webb. Jeszcze żadna z książek tej autorki nas nie zawiodła. Tę polecam wam szczególnie. Jedna spośród najlepszej 5 tego zestawienia.
Dostępna TUTAJ
Jaś i Janeczka cz. 1 i 2, Annie M.G. Schmidt, wyd. Dwie Siostry
Kiedyś, ponad 50 lat temu, stanowiły element gazety. Dzisiaj możemy czytać je naszym dzieciom w domowym zaciszu dzięki kolejnemu już polskiemu wydaniu. Część z Was przypomni sobie dzięki tej książce poprzednie wydanie opowiadań o historiach dwójki najsłynniejszych holenderskich 5-latków – „Julek i Julka”. Dzisiaj w innym tłumaczeniu przypomnicie sobie o nich w 5-tomowej serii „Jaś i Janeczka”.
Narracja z poziomu dziecka, prosty język i piękne czarno-białe ilustracje to charakterystyczne cechy całej serii. Jeśli macie w domu ciekawa świata dzieci, które lubią śmiać się i bawić, to jest to książka dla was! Rewelacyjna. Zdecydowanie jedna z najciekawszych serii w tym zestawieniu.
Dostępne tu: Jaś i Janeczka cz. 1, Jaś i Janeczka cz. 2
Bajka o Farfoclu i Plamce, Iwona Czerkas, wyd. Skrzat
Przyznam szczerze, że mnie nie zachwyciła. Jednak my dorośli nie zawsze doceniamy książki, które dzieciom mogą się podobać. Bajka o Farfoclu i Plamce to zbiór opowiadań o przygodach Farfocla i Plamki. Nic nie znaczące zabrudzenia pokazują dzieciom, że nawet z drobnych, pozornie niepotrzebnych i bezużytecznych rzeczy można się cieszyć.
Dostępna TUTAJ
Cukierki, Renata Piątkowska, wyd. Bis
Pokazywałam wam już tutaj wiele książek Renaty Piątkowskiej i każda z nich była ciekawa, niepowtarzalna z ważnym morałem w tle. Z tą jest podobnie. Mały rozrabiaka lubi płatać figle wszystkim wokoło. Jego to bawi, a innych wręcz przeciwnie. W ręce chłopca trafiają jednak magiczne cukierki, które pozwolą mu spojrzeć na własne czyny z perspektywy drugiej osoby.
Bardzo fajna forma. Zaskakujący pomysł na fabułę. Przyciąga dzieci jak magnes. Uważajcie, ciężko się od niej oderwać.
Dostępna TUTAJ
Tajemnice Końskiej Zagrody, Magda Podbylska, wyd. Bis
Lubicie konie i rozwiązywanie zagadek detektywistycznych? To zdecydowanie książka dla was! W tej serii ukazały się już dwa inne tytułu: Tajemnice Zatoki Delfinów oraz Tajemnice Świstakowej Polany. Dwie małe dziewczynki wcielają się w rolę detektywów. Rozwiązując zagadki nie tylko dobrze się bawią ale też zdobywają cenną wiedzę.
Dostępna TUTAJ
Nowe Ucieszki Cieszka, Zdenek Sverak, wyd. Dwie Siostry
Drugi tom historii mega pozytywnie nastawionego do życia chłopca. Możecie go spokojnie czytać, nawet jeśli nie znacie części pierwszej. Pięknie wydana z cudownymi wręcz ilustracjami. Jeden z bestsellerów w Czechach. Perełka wśród książek dla dzieci. Mało znana a szkoda. Po prostu urzekająca.
Dostępna TUTAJ
Wielka Księga Przygód 2, Emi i Tajny Klub Superdziewczyn, Agnieszka Mielech, wyd. Wilga
Trafiła do nas dość przypadkowo. Raczej nie dla chłopców, choć nie ma w zwyczaju ograniczać książek do danej płci. Lekko mi się ją czytało ale Oli ewidentnie nie był nią zainteresowany. Po pierwszych kilkunastu stronach dokończyłam ją sama i miałam przy tym niezłą frajdę. Znów poczułam się jak mała dziewczynka. Polecam! To moje pierwsze spotkanie z tą serią. Jeśli macie w domu dziewczynkę to może być dla niej ciekawa lektura pełna przyjaźni, która łączy Emi i jej koleżanki z Tajnego Klubu Superdziewczyn.
Dostępna TUTAJ
Ala Baba i dwóch rozbójników, Joanna Wachowiak, wyd. Bis
Szare codzienne życie może doskwierać również dzieciom. Ala to bardzo mądra dziewczynka. Mieszka w jednym z wielu szarych ogromnych blokowisk razem z dwójką młodszych braci. Chłopcy nie raz dają się wszystkim we znaki. Ala zaczyna opowiadać chłopcom historie o kosmicznych podróżach. Każda z nich niesie ze sobą ważną naukę dla chłopców i krok po kroku zmienia ich zachowanie na lepsze. Jednak kiedy chłopcy zrozumieli, że historie te są tylko wytworem wyobraźni siostry czują się mocno zawiedzeni.
Jak przystało na Joannę Wachowiak Ala Baba i dwóch rozbójników to książka od której ciężko się oderwać. Z pewnością zainteresuje dzieci i przy okazji pozytywnie wpłynie na ich wychowanie.
Dostępna TUTAJ
Dziewczyny kodują 1. Kod przyjaźni, Stacia Deutsch, wyd. Wilga
Lektura dla starszych dziewczynek i nastolatek. Określiłabym ją jako typową literaturę dziewczęcą. Lekko się ją czyta, pojawia się w niej grono przyjaciółek od serca i jest to zdecydowanie pozytywna historia. Tym co wyróżnia ją pośród innych jest umieszczenie w niej wątku związanego z nauką programowania. Kto powiedział, że jest to zajęcie tylko dla chłopców? Nic bardziej mylnego.
Tutaj nauka, przyjaźń, zabawa i tajemnica splatają się w jedną całość. Bardzo fajna i lekka współczesna lektura dla dziewczynek.
Dostępna TUTAJ
Przygody Marcelianka Majster-Klepki, Stefan Themerson, wyd. Widnokrąg
Bardzo nietypowa książka, jak przystało na wydawnictwo Widnokrąg. Okładka może nie jest zbyt atrakcyjna, w przeciwieństwie do historii, którą kryje w sobie ta książka. Jeśli ze swojego dzieciństwa pamiętacie Pomysłowego Dobromira, to Marcelianek Majster-Klepka jest równie uzdolnionym chłopcem.
Niesamowita książka rozbudzająca ciekawość i pomysłowość. Dajcie szansę jej wnętrzu, choć szata graficzna może zniechęcać większość z was.
Dostępna TUTAJ
Buntalki, Agnieszka Stelmaszyk, wyd. Zielona Sowa
Agnieszka Stelmaszyk zdobyła już nasze serce i Buntalki nie są pierwszą jej książką w naszej domowej biblioteczce. Buntalki to duszki opiekujące się lasem. Nie o tym jest jednak ta książka. Zbiór opowiadań o Buntalkach porusza bardzo ważne dla dziecka tematy jak: pierwsze rozstanie z mamą, zjawisko tęczy, sposoby na nudę, strach przed burzą czy też niegrzeczne zachowanie i umiejętność panowania nad emocjami.
Piękne wydana, wspierająca wychowanie i ciekawa książka dla dzieci. Polecam!
Dostępna TUTAJ
Lemoniadowy Ząb, Renata Piątkowska, wyd. Bis
Moment, kiedy dziecku wypadnie pierwszy mleczny ząb to niezwykła chwila. Dla nas rodziców to coś oczywistego. Dla dziecka to sytuacja niesamowita, dziwna i trochę straszna. Przecież ząb był, a już go nie ma. Co teraz będzie? Czy pojawi się kolejny? Jaki będzie? Czy zębowa wróżka istnieje?
Lekko żartobliwa historia małego chłopca, któremu właśnie wypadł pierwszy ząb. Oli jak na razie ma wszystkie zęby, ale ta książka na pewno kiedyś będzie jedną z najbardziej ciekawych lektur w naszym domu.
Dostępna TUTAJ
Kłopoty z ulicy Rumiankowej, Agnieszka Gadzińska, wyd. Skrzat
Mały Tadzik i jego przyjaciel Stefan co i rusz pakują się w kłopoty. Trochę przypadkiem a trochę przez swoje niebezpieczne pomysły wpadają po uszy. Całe szczęście, że człowiek szybko uczy się na własnych błędach.
Książka pełna opowiadań z ważnym przesłaniem w tle. Pomaga zrozumieć dziecku, że błędy popełnia każdy z nas. Trzeba tylko przyznać się do nich i spróbować naprawić ich konsekwencje. Z każdej sytuacji jest przecież jakieś wyjście.
Dostępna TUTAJ