Regularna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Jednak to właśnie wieczorem ma to kluczowe znaczenie dla zapobiegania chorobom przyzębia. Dlaczego i w jaki sposób warto zadbać o zęby wieczorem?
Niebezpieczeństwa wynikające z pomijania wieczornego mycia zębów
Zapominając lub pomijając zwyczaj wieczornego mycia zębów, wystawiamy je na działanie bakterii, które występują przede wszystkim w płytce nazębnej, czyli osadzie pojawiającym się w jamie ustnej po całym dniu jedzenia posiłków i picia napojów o różnej zawartości cukru. Pozostawiona na zębach przez całą noc płytka nazębna i znajdujące się w niej bakterie mogą doprowadzić do zapalenia przyzębia, chorób zębów i tworzenia się ubytków. A wszyscy przecież chcemy cieszyć się długo pięknym uśmiechem.
Osad powstający na zębach w ciągu dnia można wyczuć, przejeżdżając po nich językiem. Ma nieco lepką i szorstką strukturę. Pojawia się po piciu herbaty, kawy, wina, paleniu papierosów czy zwykłym spożywaniu posiłków. Należy regularnie go usuwać, tym bardziej że środowisko jamy ustnej sprzyja rozwojowi bakterii. Panująca w niej wilgoć i wysoka temperatura powoduje, że żywiące się resztkami pożywienia bakterie mają idealne warunki do szybkiego namnażania się i atakowania naszych zębów. Płytka nazębna, której nie usuwamy tylko przez dwie doby staje się tak twarda, że nie uda nam się jej usunąć szczoteczką i przekształca się w kamień nazębny, powodujący o wiele większe szkody. Niszczy on szkliwo, będące warstwą ochronną zębów i powoduje próchnicę oraz paradontozę, która może prowadzić do utraty zębów.
Pomijanie wieczornej higieny jamy ustnej może prowadzić również do bolesnego zapalenia dziąseł. Stają się one opuchnięte, zaczerwienione, a czasami krwawią w trakcie szczotkowania. Zapaleniu dziąseł może towarzyszyć także przykry zapach z ust powodujący u wielu osób dyskomfort, zwłaszcza jeśli mają one obowiązki zawodowe wymagające bezpośredniego kontaktu z klientem.
Jak właściwie zadbać wieczorem o zęby?
Wieczorna higiena zębów powinna być przeprowadzana szczególnie starannie, w kilku etapach. Na początku stosujemy nitkę dentystyczną lub specjalne, wąskie szczoteczki, pozwalające usunąć resztki pożywienia i płytkę bakteryjną w przestrzeniach międzyzębowych. Następnie używamy wybranej szczoteczki do mycia zębów, wykonując nią okrężne ruchy, przez nie krócej niż dwie minuty. Szczoteczka powinna mieć średnio twarde lub miękkie włosie, w zależności od indywidualnych uwarunkowań, jak nadwrażliwość zębów i dziąseł. Szczoteczką oczyszczamy także język i podniebienie, choć niektórzy polecają do wykonywania tego zabiegu specjalne skrobaczki usuwające bakterie z tych przestrzeni jamy ustnej. Na koniec stosujemy płyn do płukania jamy ustnej, który nie tylko zapewnia nam świeży, przyjemny oddech, ale dociera także do miejsc, gdzie trudno jest nam dosięgnąć szczoteczką i zapobiega pojawieniu się na zębach płytki bakteryjnej.
Dodatkowe zabiegi pozwalające właściwie zadbać o zęby
Poza codzienną pielęgnacją zębów, dziąseł i jamy ustnej, nie zapominajmy o regularnych wizytach u dentysty, który skontroluje ich stan i w razie potrzeby przeprowadzi odpowiednie leczenie. Może także pomóc w usunięciu kamienia nazębnego przez przeprowadzenie zabiegu skalingu. W jego trakcie usuwany zostaje kamień tworzący się na powierzchni korony zęba i spod dziąseł. Zabiegowi temu szczególnie powinny poddawać się regularnie osoby palące lub często pijące kawę i herbatę.
*wpis gościnny marki Listerine