Organizacja przeprowadzki to dla większości osób istny koszmar. Co dopiero powiedzieć o przeprowadzce w weekend – to już po prostu graniczy z cudem. Wcale nie! Przeprowadzki można polubić tak jak remonty, sprzątanie czy planowanie działań. Uwierzcie mi, przeprowadzałam się już 6 razy, w tym raz jachtem z Mazur do Warszawy. Na pewno jeszcze minimum jedna przeprowadzka przede mną.
Jak zorganizować i zaplanować przeprowadzkę, aby nie stała się ona koszmarem z najgorszych snów? Czy można przeprowadzić się w weekend i nie zwariować? Potrzebny jest plan czy można działać spontanicznie? Pytań jest wiele. Scenariuszy przeprowadzek również. Dużo zależy od Twojego charakteru, ilości czasu jakim dysponujesz i tego jak dużo masz w domu przedmiotów.
Przeprowadzałam się w różnych momentach życiowych: jako singielka, tworząc parę, mając jedno dziecko. Mam więc spore doświadczenie jeśli chodzi o organizację przeprowadzek i w pełni szczerze mogę stwierdzić, że wychodzi mi to całkiem dobrze.
Poniżej znajdziesz sporo rad, wskazówek i ciekawych rozwiązań, które pomogę Tobie przetrwać przeprowadzkę, nawet jeśli będzie to błyskawiczna przeprowadzka w weekend (jako weekend rozumiem czas od momentu skończenia pracy w piątek do końca niedzieli).
Organizacja przeprowadzki – zanim zaczniesz wynosić rzeczy z domu
O terminie przeprowadzki wiemy zazwyczaj dużo wcześniej, choć zdarza się i tak, że może ona być dla nas zaskoczeniem. My przeprowadzaliśmy się jako narzeczeństwo dosłownie z dnia na dzień. Tak, przeprowadziliśmy się w 2 dni – to jest możliwe. Zazwyczaj jednak termin przeprowadzki znamy z wyprzedzeniem, więc możemy się do niej przygotować.
Żywność
Jeśli kupujesz produkty spożywcze „na zapas” i zawsze masz spore zapasy na kuchennych półkach, w lodówce czy w zamrażarce – to pora, aby wykorzystać je wszystkie. Przewożenie żywności jest problematyczne, szczególnie kiedy w nowym domu nie mamy już uruchomionej drugiej lodówki i zamrażarki. Staraj się więc przed planowaną przeprowadzką zjeść wszystkie zapasy i kupuj już tylko najpotrzebniejsze rzeczy.
Jeśli jednak właśnie dzisiaj zaczynasz pakować swój cały majątek to zadbaj o to aby:
-
-
- wszystkie słoiki i opakowania były szczelnie zamknięte,
- sypkie produkty zamknij zawijając opakowanie i dla dodatkowego zabezpieczenia zabezpiecz je spinaczem do prania,
- zamrożone produkty transportuj w torbach termicznych, które potrafią utrzymać ujemną temperaturę nawet kilkanaście godzin jeśli np. umieścisz je w chłodnym miejscu (piwnicy, na balkonie itp.).
-
Przy okazji sprawdzaj terminy ważności i wyrzucaj wszystko, co nie nadaje się już do spożycia. Jest to też dobry moment na wyrzucenie wyszczerbionej zastawy, zardzewiałych form do wypieków czy niedziałającego sprzętu kuchennego. To, co jest w pełni sprawne, a z czego nie korzystasz, możesz sprzedać. Organizacja przeprowadzki jest dobrym momentem na rozstanie się z rzeczami, których nie potrzebujemy albo które nie spełniają już swoich funkcji.
W co spakować rzeczy?
Organizacja przeprowadzki bez kartonów, taśm itp. Akcesoriów nie byłaby możliwa. Zacznij więc przygotowania do pakowania rzeczy od przygotowania:
-
-
- solidnych grubych kartonów w różnych rozmiarach (mniejsze do rzeczy cięższych a większe do lżejszych) – możesz je kupić ale warto o nie zapytać w marketach lub sklepach osiedlowych,
- szerokiej i dość mocnej taśmy klejącej, która skleisz kartony,
- 2 markerów wodoodpornych – tak, dwóch, nie chcesz się irytować w trakcie pakowania faktem, że jeden właśnie przestał pisać. Wodoodpornych, ponieważ opady deszczu nie zostaną wstrzymane tylko dlatego, że właśnie się przeprowadzasz,
- kilku zestawów worków próżniowych w różnych rozmiarach – wydają się dziwnym wymysłem dopóki choć raz z nich nie skorzystasz. Genialnie zmniejszają objętość ubrań, pościeli czy pluszowych zabawek dzieci,
- 2-3 szt. pokrowców na ubrania – delikatne sukienki, garnitury i inne ubrania, które na co dzień wiszą na wieszakach warto przetransportować w takiej formie. Do każdego z pokrowców włóż kilka zestawów ubrań, a wieszaki zwiąż sznurkiem lub wstążką (będzie łatwiej je przenosić),
- pasy transportowe – dostępne w większości marketów budowlanych pasy, które ułatwią przenoszenie mebli lub ich mocowanie na pace samochodu lub przyczepie,
- stretch – rozciągliwa folia, która świetnie sprawdzi się jako zabezpieczenie nietypowych rzeczy na czas transportu jak: lodówka, pralka, deska do prasowania, suszarka do prania.
-
Organizacja przeprowadzki – transport rzeczy i ich rozpakowanie
Podczas przeprowadzki, szczególnie przeprowadzki weekendowej, ważna jest forma transportu. Jeśli nie posiadasz własnej firmy transportowej (a jest to ciekawy pomysł na firmę jednoosobową), to warto rozważyć zlecenie przewiezienia wszystkich rzeczy jakie posiadasz. Drobne przedmioty zmieścisz w samochodzie osobowym i możesz przewozić je nawet na kilka razy, ale transport mebli, sprzętu AGD i RTV jest już dużym wyzwaniem i prywatny samochód może się okazać nie wystarczający.
Zawsze możesz też poprosić o pomoc w wynoszeniu i wnoszeniu rzeczy rodzinę i znajomych. Podczas przeprowadzki im więcej silnych rąk tym lepiej. Pamiętaj jednak, że im więcej osób będzie brało w przeprowadzce, tym trudniej będzie zapanować nad jej organizacją, aby nie powstał chaos.
Pakując wszystkie rzeczy podczas przeprowadzki pamiętaj aby:
-
-
- podpisać każdy karton na 2-3 płaszczyznach – z góry i na jednym lub dwóch bokach,
- opisywać zawartość kartonów – napisz określenie pomieszczenia (kuchnia, sypialnia, łazienka) i dodaj, że w środku jest np. czajnik, ubrania itd.,
- ustalić z firmą transportową dokładną datę i godzinę odbioru spakowanych rzeczy oraz miejsce, do którego będą przewożone,
- na dnie kartonu układać rzeczy cięższe, a w górnej części lżejsze,
- umieszczać w samochodzie lub na przyczepie najpierw największe gabarytowo przedmioty i rzeczy najcięższe.
-
Spakuj walizki podróżne
Do walizek lub toreb podróżnych spakuj się tak jakbyś wybierała się na wakacje. Będziesz mieć pod ręką wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy w nowym domu. Bez potrzeby rozpakowywania kartonów i szukania w nich rzeczy podczas pierwszej nocy i dnia w nowym miejscu.
Pamiętaj aby znalazły się w niej ubrania na najbliższe 2-3 dni, podstawowe kosmetyki, buty i okrycie wierzchnie dostosowane do pory roku. Dołóż też zestaw naczyń, komplet sztućców, kubek lub szklankę (dla każdego domownika). Spakuj wszystkie rzeczy, których będziesz potrzebować przez najbliższe 2-3 dni po przeprowadzce.
Przeprowadzka w weekend w 10 krokach
- Sprawdź co masz – wyrzuć rzeczy zniszczone i sprzedaj niepotrzebne.
- Zmniejsz zapasy żywieniowe – zaplanuj posiłki na weekend z tego co masz w kuchni.
- Kup kartony, taśmy i inne akcesoria do pakowania.
- Wybierz firmę transportową i ustal datę oraz godzinę przewozu rzeczy.
- Spakuj najpotrzebniejsze rzeczy do walizek podróżnych.
- Pozostałe rzeczy pakuj do kartonów z podziałem na poszczególne pomieszczenia.
- Dokładnie opisuj zawartość kartonów na kilku płaszczyznach.
- Przekazuj do transportu najpierw rzeczy duże ga barytowo i ciężkie.
- Zadbaj o odpowiedni transport lodówki i pralki, aby móc z nich jak najszybciej skorzystać po transporcie.
- Ciesz się nowym domem i organizuj nową przestrzeń dla siebie i Twojej rodziny.