Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z faktu, iż ich zęby zostały zaatakowane przez próchnicę. Dopiero w momencie, kiedy pojawia się ból i konieczna staje się wizyta u stomatologa, uświadamiają sobie, że nie wiedzą, jak uchronić się przed próchnicą.
Ślina – ważny element zdrowia jamy ustnej
Pojawienie się ubytku lub ubytków w uzębieniu to efekt działania flory bakteryjnej. W naszej jamie ustnej występuje ponad 25 różnych gatunków bakterii, do próchnicy przyczyniają się te, które rozkładając resztki pokarmu, produkują kwasy organiczne. Wpływają one na obniżenie panującego w ustach pH, a to z kolei prowadzi do demineralizacji szkliwa, czyli wypłukania z niego jonów wapna.
Zdrowa ślina spełnia wiele funkcji, zaburzenie jednej lub kilku z nich prowadzi do powstawania próchnicy. Ślina w naszym organizmie jest odpowiedzialna między innymi za:
- ograniczenie przylegania bakterii do zębów – powoduje zbieranie się bakterii w grupy, które są łatwe do połknięcia,
- niszczenie bakterii oraz ograniczanie ich powstawania,
- utrzymanie właściwego poziomu pH w jamie ustnej – tworzy równowagę kwasowo-zasadową,
- dostarcza zębom składniki mineralne, konieczne do ich prawidłowej budowy,
- rozpoczęcie procesu trawiennego – zawiera enzymy trawienne.
Dlatego, jeżeli chcemy, by nasze uzębienie było wolne od próchnicy, poza higieną jamy ustnej musimy skupić się także na dbaniu o właściwą kondycję naszej śliny oraz jej funkcji. Nie tylko w ten sposób uchronimy się przed próchnicą, ale i ustrzeżemy się przed innymi przypadłościami, takimi jak, np. nieświeży oddech.
Profilaktyka – kontrolowanie i zapobieganie
By znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia próchnicy na naszym uzębieniu powinniśmy kompleksowo zająć się stanem zdrowia naszej jamy ustnej. Pierwszym krokiem jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zęby powinno się myć co najmniej dwa razy dziennie oraz stosować płyn do płukania jamy ustnej z fluorkiem sodu inić dentystyczną.
Zadbać należy także o to, by nasze zęby otrzymywały odpowiednie składniki mineralne do budowy silnego i zdrowego szkliwa. Bardzo ważnym czynnikiem jest także odpowiednia dieta, która sprzyja zachowaniu w jamie ustnej równowagi kwasowo-zasadowej.
W celu kontrolowania stanu naszego uzębienia oraz jamy ustnej odwiedzajmy stomatologa co najmniej dwa razy w roku. Taka częstotliwość wizyt pozwoli nam na szybkie przeciwdziałanie ewentualnie pojawiającym się ubytkom. Gdy to zaniedbamy, grozi nam, że nieleczone zęby mogą prowadzić do o wiele poważniejszych schorzeń.
Dieta zdrowa dla zębów i śliny
Najbardziej odpowiednim sposobem odżywania, do tego by mieć zdrowe zęby, a także pozytywnie wpływającym na cały nasz organizm, jest dieta, w której dbamy o odpowiednie nawodnienie, spożywamy niewielką ilość cukrów oraz kwasów pochodzenia naturalnego. Kluczowe jest przy tym, by dostarczać organizmowi urozmaicone pokarmy.
Myśląc o cukrach, najczęściej przed oczami stają nam słodycze lub ciastka. Jednak cukier występuje w wielu postaciach. Zawierają go napoje gazowane, soki owocowe i same owoce, występuje w wielu produktach spożywczych. To właśnie z niego bakterie produkują kwas, który zalegając w naszej jamie ustnej, powoduje tak duże straty.
Płyn do płukania jamy ustnej stosowany po posiłku oraz częste szczotkowanie zębów zapobiegnie powstawaniu niszczycielskiego kwasu, zapewni nam zdrowe zęby oraz świeży oddech. Podjadanie także ma wpływ na pojawienie się próchnicy, ponieważ krótkie przerwy między posiłkami wpływają na proces demineralizacji szkliwa, a ślina nie nadąża z usuwaniem pozostałości pokarmów. Dobrym zwyczajem jest picie wody w ciągu dnia, a soków tylko podczas jedzenia. Najlepiej stosować te niesłodzone, czytajmy więc uważnie etykiety i róbmy świadome zakupy.
Zintegrowane działania
Najwłaściwsza nawet dieta nie pomoże, gdy brakuje pozostałych elementów profilaktyki. Dlatego musimy pamiętać o całościowym charakterze procesu ochrony uzębienia. Stosować wskazówki prawidłowej higieny jamy ustnej, dbać o odpowiednie odżywianie zębów w niezbędne składniki mineralne oraz odżywiać się świadomie i z rozwagą dobierając elementy naszej diety.
Działając w ten sposób, w znaczący sposób obniżamy ryzyko wystąpienia próchnicy oraz nieprzyjemnych powikłań z nią związanych. Dbając o zdrowie zębów, zapewniamy sobie dobre samopoczucie i przyczyniamy się do zdrowia całego organizmu.