Mam słabość do wszelkich książek dla dzieci, ale o tym większość z was już dobrze wie. Jeszcze bardziej ciągnie do nich moje dzieci, więc nic dziwnego, że nasza domowa biblioteczka ciągle się powiększa. Edukacyjne książki aktywizujące dla dzieci to jedno z naszych ostatnich odkryć.
Franio jest na nie jeszcze za mały, ale 5,5-letni Oluś nie może się od nich oderwać. Oto KsiążkoGry, ciekawa seria nietypowych książek dla dzieci od wydawnictwa Nowa Era.
KsiążkoGra – Baśniowa gimnastyka w dwóch językach
Cztery księżniczki – cztery historie i cała masa zadań i łamigłówek do rozwiązania. Dzieci na całym świecie znają baśnie: „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca Królewna”, „Kopciuszek” i „Królewna Śnieżka”. W tej książce nie znajdziecie ich pełnej treści, a różnego rodzaju zabawy aktywizujące bezpośrednio z nimi związane. Nie będzie ani chwili na nudę!
Złożone kolorowanki, labirynty, ilustracje do uzupełnienia, obrazki do porównywania i szukania różnic oraz inne ciekawe zabawy pochłoną dziecko bez reszty, przy okazji ucząc je języka angielskiego.
Do książki dołączona jest gra pamięciowa (memory). Na kartonikach do samodzielnego wycięcia znajdują się ilustracje z książki z odpowiednimi podpisami w języku angielskim.
KsiążkoGra – Kopnięte królestwo
Kiedy zwykłe królestwo nagle zostało kopnięte przez wracającego do domu olbrzyma, wydarzyło się coś niespotykanego… Wszyscy jego mieszkańcy nie mogli powstrzymać się od liczenia, uczyli się nietypowych rzeczy i ciągle zadawali pytania. „Kopnięte Królestwo” to rozmaite zabawy z matematyką i językiem oparte na bajeczkach matematycznych. Nie ukrywam, że spotykam się z nimi po raz pierwszy. Bardzo przypominają mi zadania z konkursu matematycznego „Kangur”, które rozwiązywałam jako dziecko. Genialne!
KsiążkoGra – Ćwiczenia z myślenia
Kolejna propozycja, w której znajduje się cała masa labiryntów, krzyżówek, wyszukiwanek i innych ćwiczeń z myślenia. Ta KsiążkoGra wspiera naukę zagadnień związanych z szeroko rozumianą matematyką i szeregami. Nie należą one do najłatwiejszych, więc jest to propozycja dla nieco starszych dzieci w wieku szkolnym.
Wewnątrz książki Ćwiczenia z myślenia znajduje się dość rozbudowana gra planszowa wraz z trzystronicową instrukcją do gry. Format planszy pozwala na jej swobodne zalaminowane, dzięki czemu dziecko będzie mogło w nią grać o wiele dłużej.
KsiążkoGra – Wyszukiwanka Łośka Tośka
Tym razem pora na ćwiczenia dla oka, ręki i głowy. Pozornie najprostszy zestaw ćwiczeń z całej serii. Tylko pozornie. Każda rozkładówka to ilustracja z wyróżnionymi na dole wycinkami poszczególnych jej elementów. Każdy z nich pasuje tylko w jedne miejsce, któremu przypisana jest odpowiednia litera. Po odnalezieniu i dopasowaniu liter do pól hasła otrzymamy brakujące słowa morałów.
W książce znajduje się najbardziej rozbudowana gra planszowa (spośród gier dołączonych do KsiążkoGier).
Wiem, nie są to typowe książki edukacyjne. Jednak moim zdaniem są bardzo ciekawa propozycją i alternatywą dla popularnych zeszytów ćwiczeń dla przedszkolaków. Są fajnym wstępem do nauki jak i formą przerwy między trudniejszymi zadaniami. Świetnie sprawdzą się już dla 5/6-latka. Wspierają rozwój dziecka w wielu aspektach ucząc przede wszystkim logicznego myślenia, podejmowania decyzji i pokonywania trudności. Są też formą budowania w dziecku pewności siebie. Problemem nie jest rozwiązanie zadania, a uwierzenie we własne siły, że jest się w stanie je rozwiązać. Najczęściej porażka jest związana z przekonaniem, że zadanie jest zbyt trudne.