Kiedy przychodzą wakacje życie rodzinne przenosi się do przydomowej strefy wypoczynkowej, która często pełni wówczas funkcję salonu oraz jadalni. Ogród staje się przestrzenią codziennego relaksu i rekreacji. To miejsce dedykowane wszystkim domownikom, oczywiście również tym najmłodszym, dlatego podczas planowania aranżacji, koniecznie trzeba uwzględnić strefę przeznaczoną na dziecięce królestwo zabaw.
Praca u podstaw, czyli dokładne planowanie
Cała organizacja przestrzeni dla dzieci zaczyna się od skrupulatnego planowania. Podobnie jak ogrodowa strefa wypoczynku dla dorosłych, tak i miejsce dla najmłodszych musi być odpowiednio przemyślane i zaaranżowane, żeby pięknie się prezentować oraz spełniać oczekiwania młodych użytkowników. Na co zwracać szczególną uwagę?
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Każdy rodzic wie, że w przypadku najmłodszych trzeba mieć nieustannie oczy dookoła głowy, gdyż nigdy nie wiadomo, jakie pomysły zrodzą się w małych główkach. Warto zatem ułatwić sobie znacząco codzienne życie i zaplanować plac zabaw dla dzieci w ogrodzie tak, żeby był naprawdę bezpieczny.
Należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Powinna być to część ogrodu, którą będziemy mieć zawsze na oku – zarówno z okna, jak i ze strefy wypoczynkowej na tarasie.
Wokół miejsca zabaw warto posadzić drzewka i krzewy liściaste, najlepiej wiśnie, jabłonie, klony lub kasztanowce. Wprowadzają one sporo zbawiennego cienia, który jest niezbędny w przypadku, gdy dzieci spędzają w ogrodzie długie godziny w upalne dni. Rośliny te są przy tym dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie da się bowiem ukryć, że podczas nieskrępowanej zabawy elementy otoczenia mogą niekiedy ucierpieć, więc najcenniejsze okazy roślinne najlepiej po prostu posadzić w innej części ogrodu.
Co oczywiste, należy również unikać wszelkich roślin trujących lub takich, które mogą łatwo zranić dziecko, na przykład kłującymi igłami lub kolcami.
Tajemniczy ogród czy otwarty plac zabaw? Planowanie wyglądu strefy dla dzieci
Gdy już wybierzemy odpowiednią część ogrodu, wówczas trzeba zastanowić się nad jej aranżacją. W tym przypadku warto odwołać się przede wszystkim do zainteresowań maluchów. Mogą się w niej pojawiać roślinne labirynty, wiele, rozmaitych zabawek i wyposażene ogrodowe. Wszystko zależy od wieku oraz indywidualnych preferencji dzieci.
Weźmy również pod uwagę, jak wielu małych użytkowników będzie na co dzień korzystało z przestrzeni. Wpływa to w znacznym stopniu na organizację całej strefy zabaw.
Jakie wyposażenie powinno się znaleźć w miejscu zabawy?
Kluczowym punktem każdego placu zabaw jest oczywiście odpowiednie wyposażenie, dobrane do wieku dzieci. W przypadku najmłodszych, warto postawić na elementy wykonane z miękkich i bezpiecznych tworzyw sztucznych. Dla starszych można wybrać przedmioty zrobione z drewna.
Najpopularniejszym obecnie rodzajem wyposażenia są wielofunkcyjne domki ogrodowe, których bogaty wybór można znaleźć na stronie Bazkar.pl.
W zależności od wielkości placu oraz ilości użytkowników należy zdecydować się na mniejsze lub większe rozwiązania. Ciekawym pomysłem jest też wybór modeli modułowych, które pozwalają na swobodne rozbudowywanie spersonalizowanych zestawów, z możliwością dodania np. zjeżdżalni lub piaskownicy, w pełni dopasowanych do potrzeb najmłodszych.
Oprócz samych akcesoriów do zabawy, bardzo użyteczne są również meble ogrodowe dla dzieci. Najlepiej, żeby były wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości, dlatego warto postawić na rozwiązania z tworzyw sztucznych, na przykład polipropylenu. To materiał niezmiernie trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatur oraz promieniowanie UV, a przy tym można go dokładnie oczyścić, stosując wyłącznie wodę z odrobiną mydła lub płynu do mycia naczyń.
Oprócz stałych elementów, można również znaleźć wolne miejsce na dodatkowe zabawy ruchowe lub kącik, w którym powstanie plenerowa scena teatralna. To idealna przestrzeń to wspólnych zabaw z kolegami oraz rodzicami. Można wykorzystać ją na wiele sposobów. Wszystko zależy od wyobraźni rodziców i dzieci, które powinny przecież aktywnie uczestniczyć w tworzeniu dedykowanej im strefy zabaw.
Bycie eko od najmłodszych lat
Oprócz niczym nieskrępowanej i szalonej zabawy, w strefie dla dzieci można również wprowadzić mini ogródek warzywny lub kwiatowy, w którym najmłodsi, uprawiając własne rośliny, mogą sporo dowiedzieć się na temat przyrody. Dbanie o niewielkie grządki to również świetna zabawa i pożyteczne zajęcie dla całej rodziny. Takie rozwiązanie pojawia się ostatnio coraz częściej, stanowiąc ciekawe rozwinięcie idei eko architektury i powrotu do natury w domu i ogrodzie.
Integracja zamiast izolacji
Na koniec pozostaje jeszcze jedna kwestia. Stworzenie nawet najpiękniejszego placu zabaw to jeszcze nie wszystko. Warto aby najmłodsi mieli też swobodny dostęp do strefy wypoczynkowej, użytkowanej przez rodziców. Powinno się w niej znaleźć miejsce, w którym dzieci mogą wygodnie usiąść i spędzić nieco czasu razem z mamą i tatą na wspólnej zabawie, odpoczynku lub spożywaniu posiłków. Dopiero wtedy możemy mówić o prawdziwym ogrodzie marzeń, który dzieci pokochają całym sercem.