Ebooki oraz elektroniczne książki o organizacji, minimalizmie i zero waste pomagają mi odmienić moje życie. Zaczęłam około pół roku temu i małymi krokami wprowadzam do mojej codzienności kolejne zmiany. Mam dzięki temu coraz więcej miejsca i czasu, a także oszczędzam pieniądze.
Jednym z elementów tej przemiany jest ograniczanie ilości klasycznych drukowanych książek w mojej biblioteczce i czytanie interesujących mnie publikacji w formie elektronicznej na czytniku ebooków. Dlatego w tym zestawieniu znajdują się zaledwie dwie książki, które czytałam w wersji papierowej, pozostałe stoją na półce Legimi w moim czytniku inkBook.
Ebooki o organizacji
Organizacja przestrzeni może się wydawać banalna i każdy z nas ma nią swój własny sposób. Są jednak pewne metody, których poznanie i wprowadzenie w naszej przestrzeni potrafi wywrócić życie do góry nogami. W pozytywnym tego słowa znaczeniu. Mamy mniej, a jednak jakby więcej. Inaczej układamy, składamy lub porządkujemy i tym samym ułatwiamy codzienne funkcjonowanie sobie i pozostałym domownikom.
Magia sprzątania – Marie Kondo
Długo omijałam ta książkę. Szybko trafiła na listy bestsellerów. Swojego czasu panował na nią istny szał. Każdy chciał ją przeczytać! Jakiś rok temu przeczytałam ją w formie drukowanej, pobieżnie i na szybko. Dzisiaj wracam do pewnych jej fragmentów od czasu do czasu ale już w formie elektronicznej. Polecam tym, którzy wierzą, że proste czynności mogą wiele zmienić w naszym życiu. Wystarczy tylko spróbować, choć z pozoru metoda sprzątania Marie Kondo może się wydawać dość nierealistyczna i przesadzona.
Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce – Marie Kondo
Tokimeki to swojego rodzaju kontynuacja lub uzupełnienie Magii sprzątania. Marie Kondo pokazuje w niej jak porządkować ubrania, książki, dokumenty, przedmiotów o wartości sentymentalnej i innych rzeczy jakie znajdują się w naszych domach. Moim zdaniem rewelacyjna rewolucja!
Ebooki o minimalizmie
Nie mam problemu z przyznaniem, że miałam w domu ogrom różnych rzeczy i zbierałam oraz kupowałam kolejne, bo może kiedyś się przydadzą. W pewnym momencie rzeczy zaczęły mnie przytłaczać. Jest ich w naszym domu coraz mniej ale nadal za dużo. Minimalizm to nie tylko mniej rzeczy w naszej przestrzeni i ograniczenie ich nabywania. Minimalizm to sposób na życie w każdej jego dziedzinie.
Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną – Leo Babauta
Ta książka otworzyła mnie na minimalizm. Pozostawię tutaj jej fragment cytowany często w opisach tej książki:
“Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla ciebie ważne. W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy.
Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania. Twoje życie, jako minimalisty, będzie inne niż moje. To ty będziesz musiał odkryć, co czyni cię prawdziwie szczęśliwym. Zaplanuj swój idealny dzień, a potem usuń z niego wszystko, co nie jest ci absolutnie potrzebne. Zrób w swoim życiu miejsce właśnie na ten idealny dzień, na rzeczy, czynności oraz ludzi, których kochasz” – Leo Babauta
Miej umiar – Natalia Knopek
52 kroki w 52 tygodnie, czyli poradnik o tym jak odnaleźć równowagę, zadbać o relacje z innymi, odnaleźć szeroko rozumiane szczęcie i po prosty żyć po swojemu. Napisana przez blogerkę, autorkę bloga simplife.pl
Im mniej tym więcej – Joshua Becker
Książka, która pokazuje, że minimalizm nie dotyczy tylko przedmiotów. Napisana przez pastora będącego jednym z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich minimalistów. Czyta się ją lekko i szybko. Polecam tym, którym minimalizm jest kompletnie obcy.
Ebooki o zero waste
Zero waste to w sumie najnowszy nurt ideologiczny, który nasi przodkowie stosowali na co dzień. Później o nim wszyscy zapomnieliśmy i dzisiaj do niego wracamy. Uczymy się na nowo jak nie marnować, jak odzyskiwać, jak naprawiać i dawać temu co nas otacza drugie życie. Po prostu żyjmy mądrzej i korzystajmy z tego co mamy w 200%.
Styl życia Zero waste. Śmieć mniej, żyj lepiej – Amy Korst
Kompleksowy poradnik pokazujący jak żyć oszczędniej, jak produkować mniej odpadów i zyskać więcej czasu na korzystanie z życia pełna piersią. Świetna na początku drogi zero waste.
Bez resztek – Jagna Niedzielska
Szokuje informacjami i zachwyca estetycznie od samego początku. Zdajecie sobie sprawę, że średnio wyrzucamy aż 30% naszych zakupów spożywczych? To jest po prostu straszne! Dzięki tej książce zrobicie pierwszy krok ku lepszym zmianom. Nie marnujmy i nie wyrzucajmy dobrego przydatnego jedzenia. Ludzie głodują, szkoda pieniędzy, zadbajmy o nasz świat.
Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas – Bea Johnson
Ekstremalna historia, która stoi za ta książką może szokować. W końcu większości z nas trudno uwierzyć, że czteroosobowa rodzina może produkować w ciągu całego roku zaledwie słoik śmieci. Szok! Nie polecam jako pierwszej książki dotyczącej zero waste, może przytłoczyć. Jeśli poczujesz, że chcesz zacząć zmieniać swoje życie i nie marnować, zaczniesz stawiać w tym kierunku pierwsze kroki, dopiero wtedy zatrać się w jej lekturze. Genialna. Obecnie mocno modyfikuje moje myślenie i planowanie mające na celu ograniczenie codziennego chronicznego wręcz marnowania.
Gotuję nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku – Sylwia Majcher
Powiem szczerze, że ta książka choć jest świetna to dzieli czytelników. Pewne rozwiązania są po prostu genialne a inne delikatnie mówić kiepskie i odrealnione. Mimo wszystko warta polecenia ze względu na to, że pokazuje w jaki sposób możemy marnować mniej jedzenia na przykładach polskich przepisów kulinarnych.
Więcej książek dla dorosłych znajdziecie w kategorii Książki i gry w dziale Kobieta.