Tanie zabawki dla dzieci mogą być dobre? Oczywiście! Błędnie przyjmujemy, że dobra zabawka edukacyjna to koniecznie droga zabawka i koniecznie wykonana z drewna. Błąd! Dzisiaj pokażę wam kilka genialnych tanich zabawek edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku dostępnych w Pepco.
Dobra zabawka edukacyjna gwarantuje świetną zabawę, bezpieczeństwo i wspiera rozwój dziecka. Nie decyduje o tym jego cena, materiał z jakiego jest wykonany czy producent. Kluczowy jest pomysł oraz jakość wykonania. Wybrane przeze mnie zabawki dedykowane są dzieciom w wieku od 3 do 9 lat. Moim zdaniem niektórymi z nich chętnie będzie się bawić również niejeden dwulatek. Oto one:
Zabawki magnetyczne
Tablica kredowo-magnetyczna
Proste drewniane pudełko i dwustronna tablica. Do tego duży zestaw różnorodnych elementów w formie magnesów, mazak suchościeralny, kreda i gąbka do czyszczenia. Niby prosta zabawka a daje tyle możliwości zabawy! Dedykowana dla dzieci powyżej 3 lat. Franio (28 miesięcy) bardzo chętnie się nią bawi, więc spokojnie można ją dać dwulatkowi. Mój starszy syn też chętnie spędza z nią czas pisząc, malując i tworząc magnetyczne układanki.
Rewelacyjne ćwiczenie dla małych dłoni i palców. Do zestawu dołączona jest mini książeczka z ilustracjami poszczególnych układanek. Młodsze dzieci (3-4 lata) będą potrzebowały pomocy i towarzystwa rodziców, zaś starsze bawią się tablicą kredowo-magnetyczną w pełni samodzielnie.
Tablica kredowo-magnetyczna wspiera rozwój małej motoryki, ćwiczy koordynację oko-ręka i uczy logicznego myślenia.
Łowienie rybek
Pamiętam tą grę z mojego dzieciństwa. Mam do niej sentyment i bardzo pozytywnie ją wspominam. W dawnej wersji rybki łowiło się przy pomocy magnesu umieszczonego w wędkach. Wersja, którą bawią się obecnie chłopcy wymaga dużo więcej sprytu, zręczności i refleksu. Wędki zakończone są haczykami i zadaniem każdego gracza jest złapanie jak największej liczby rybek w jak najkrótszym czasie. Nie jest to proste! Ryby zamykają i otwierają swoje paszcze, do tego są cały czas w ruchu!
Genialna jako pierwsza gra zręcznościowa dla najmłodszych. Uwaga! Baterie nie są dołączone do zabawki, aby bawić się nią od razu po zakupie trzeba pamiętać o dokupieniu dwóch baterii AAA (standardowych paluszków).
Klocki magnetyczne
Mówi się, że jeśli raz kupi się dziecku klocki magnetyczne, to na jednym zestawie się nie skończy. Coś w tym jest. To pierwszy zestaw klocków magnetycznych jakim bawili się chłopcy. Przyznam szczerze, nie spodziewałam się, że tak szybko załapią „co i jak” i tak chętnie będą tworzyli kolejne konstrukcje. To z pewnością dopiero początek ich przygody z klockami magnetycznymi.
Poza podstawowymi elementami (ze zwężeniem w środkowej części ułatwiającej chwytanie) i metalowymi kulkami zestaw zawiera plastikowe łączniki, które usztywniają konstrukcję i pozwalają na budowanie np. kilkupiętrowych budynków. Elementów jest dość dużo, choć do w pełni swobodnej zabawy przydadzą się 2 lub 3 zestawy klocków magnetycznych.
Magnetyczne literki i cyferki
Franio uwielbia je umieszczać na lodówce i tworzyć z nich swoje małe dzieła stuki. Dla Olka są okazją do utrwalania znajomości liter i nauki czytania oraz utrwalania cyfr i układania pierwszych równań matematycznych. Zestawy są bardzo duże. To miła niespodzianka, ponieważ większość zestawów z magnesami które mamy zawiera o wiele mniej elementów.
Trzeba uważać podczas ich rozrywania, aby ich nie rozwarstwić. Informacja o tym jest dołączona do każdego zestawu. Wszystkie znaki ma magnesach są w formie drukowanych i nie ma podziału na wielkie i małe litery.
Bardzo przydatne dla dzieci w wielu przedszkolnym (5-latki) oraz wczesnoszkolnym.
Zabawki konstrukcyjne
Drewniana wieża, czyli popularna Jenga
Najprostsze drewniane naturalne klocki. Większe niż tradycyjna Jenga, więc zdecydowanie lepsze dla dzieci. Zdecydowanie wygrały w tym zestawieniu z punktu widzenia chłopców. Hit za niespełna 15 zł! Oli buduje z nich wieże i domino, Franio chętnie go naśladuje. Na klasyczne zasady Jengi u nas za wcześnie, ale nie przeszkadza nam to w dobrej zabawie. Tak, nam, ponieważ bawię się tymi klockami wspólnie z chłopcami. Zabawa mogłaby trwać wiecznie, śmiechom nie ma końca a chłopcy wymyślają co i rusz nowe sposoby zabawy drewnianą wieżą. W prostocie i naturze siła!
Mały konstruktor – Helikopter i quad
Dość zaawansowany zestaw dla małego konstruktora. Dedykowany dla dzieci w wieku 8 lat. Oli potrafił odszukać i dopasować do siebie elementy, a nawet zacząć je ze sobą skręcać. Jednak jednoczesne operowanie dwoma narzędziami jest dla niego zdecydowanie zbyt trudne. Moim zdaniem będzie trudne również dla 8 latka. Składania helikoptera i quada nie ułatwia instrukcja, która nie zawiera rozróżnienia kolorystycznego elementów.
Niemniej elementy są naprawdę dobrze wykonane. Tylko kilka z nich jest plastikowa, a zdecydowana większość wyprodukowana została z metalu. Przy niewielkiej pomocy dorosłego zestaw ten zachwyci wiele dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Klocki 3D flexi pojazdy
Nie zwróciłam na nie uwagi. Przyciągnęły uwagę chłopców. Elementy zestawu pozwalają na zbudowanie pojazdu w dwóch wariantach. Część elementów jest wykonana z elastycznego, dość miękkiego materiału. Tutaj z konstruowaniem pojazdu było łatwiej niż w przypadku poprzedniego zestawu. Jednak dokręcenie śrub wymaga już sporej siły. Kierując się oznaczeniami na opakowaniu zabawki dedykowana jest dla dzieci w wieku od 3 lat. W praktyce samodzielnie może złożyć go dopiero 6/7-latek.
Klocki konstrukcyjne
Zabawki edukacyjne to nie tylko puzzle czy gry planszowe. U nas klocki konstrukcyjne szły „łeb w łeb” z drewnianą wieżą. Nie wiem czy można kupić inne ich rodzaje, ale będę się za nimi rozglądać w sklepach Pepco. Perfekcyjnie wykonane, kreatywne klocki konstrukcyjne, które pochłaniają dzieci bez reszty. Franio uwielbia „wieżyczki”, a Oli „jeżyki”. Dają ogromne możliwości konstrukcyjne, mają nasycone kolory i zostały wykonane z grubego i wytrzymałego plastiku. Kupiłam po jednym opakowaniu i dokupię jeszcze kolejne żeby chłopcy mogli tworzyć jeszcze bardziej urozmaicone i rozbudowane konstrukcje.
Genialnie rozwijają wyobraźnię dziecka, uczą orientacji w przestrzeni, logicznego myślenia i są świetnym ćwiczeniem umiejętności manualnych. Angażują nie tylko dłonie, ale i całe ciało dziecka podczas zabawy. Szkoda, że zestawy nie są dostępne w opakowaniach z większą ilością elementów, a ich opakowania po otwarciu nadają się już tylko do wyrzucenia. Askato – koniecznie zapamiętajcie nazwę ich producenta. Ma w swojej ofercie inne ciekawe klocki konstrukcyjne, maty podłogowe z pojazdami, mozaiki ze śrubokrętami, zabawki sensoryczne i magnesy.
To by było na tyle. Tanie nie znaczy gorsze. Nawet niepozorne niedrogie zabawki mogą się okazać strzałem w 10! Świetnie wykonane, bezpieczne dla dzieci. Bawią i uczą. Przyjrzyjcie się im podczas najbliższej wizyty w Pepco.
*Chłopcy ubrani są w koszulki i spodnie dresowe z najnowszej kolekcji ubrań dostępnej w sklepach Pepco