Chrzciny to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej rodziny, a także idealny moment na przedstawienie nowego członka najbliższym. To wydarzenie samo w sobie ma dwa aspekty – kościelny oraz świecki – każdy z nich wymaga wielu przygotowań. Zorganizowanie chrztu i przyjęcia jest dla wielu świeżo upieczonych rodziców nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby ten wyjątkowy dzień zapadł w naszej pamięci na dłużej.
Jaki termin będzie najlepszy?
W prawie kościelnym nie ma żadnych ograniczeń dotyczących terminu chrztu świętego. Dzieci mogą przyjmować sakrament przez cały rok, także w okresie Wielkiego Postu i Adwentu. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że każda parafia może mieć inne regulacje. W wielu kościołach tego rodzaju uroczystości odbywają się na przykład w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.
Najlepszym rozwiązaniem dla rodziców jest chrzest dziecka w pierwszych tygodniach i miesiącach jego życia. Ma to swoje plusy w praktycznej stronie przebiegu wydarzenia. W tym przypadku niemowlę prawdopodobnie prześpi całą ceremonię, a kilkunastomiesięczny brzdąc może już protestować.
Strój dla dziecka
Chrzest to święto malucha, dlatego warto, aby tego dnia wyglądał elegancko. Tradycja nakazuje wybrać strój w jasnych barwach. Białe i pastelowe kolory są kojarzone ze światłością, radością i czystością.
Pamiętajmy, że dla dziecka liczy się przede wszystkim wygoda. Dlatego unikajmy długich atłasowych sukienek czy garniturów. Takie elementy garderoby mogą okazać się niewygodne co będzie skutkować marudzeniem maleństwa zarówno w kościele, jak i na uroczystym obiedzie.
Gdzie zorganizować przyjęcie?
Wybór odpowiedniego miejsca na zorganizowanie przyjęcia dla najbliższych trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Jeżeli zdecydujemy się na restaurację, nie zapomnijmy o zarezerwowaniu jej z wyprzedzeniem. Dom, lokal czy catering – co okaże się najlepszym rozwiązaniem?
- dom – zorganizowanie przyjęcia we własnych czterech kątach niesie za sobą najmniejsze koszty. Jednak w tej sytuacji powinniśmy rozejrzeć się za osobą, która pomoże nam w gotowaniu i sprzątaniu. Przyjęcie nie musi być wystawne, kilka przystawek, dwa ciepłe dania plus tort w zupełności wystarczą. Zastanówmy się także, czy nasz metraż zmieści około kilkunastu osób oraz, czy mamy wystarczającą ilość zastawy stołowej. Jeśli zabraknie nam sztućców lub talerzy, możemy bez problemu je wypożyczyć,
- catering – zamówienie cateringu jest bardzo dobrym pomysłem – wybrana przez nas firma dostarczy ciepłe i odpowiednio udekorowane posiłki, a za dodatkową opłatą nasi goście zostaną obsłużeni,
- restauracja – na uroczysty obiad w restauracji z pewnością wydamy najwięcej. Jednak w tym przypadku nie musimy martwić się o wystrój sali, zastawę, podgrzanie posiłków i ich podanie.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Obowiązkowym punktem każdego przyjęcia jest tort. Tylko i wyłącznie od rodziców zależy, czy chcą przygotować go samodzielnie, czy jednak zdać się na pomoc profesjonalistów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie zapoznajmy się z przynajmniej kilkoma ofertami.
Aktualnie coraz więcej rodzin korzysta z usług fotografa podczas tego ważnego dnia. Zastanówmy się, czy wystarczą nam zdjęcia od najbliższych wykonane za pomocą smartfonów lub aparatów, czy jednak wolimy zatrudnić osobę, która zrobi to profesjonalnie.
Ile to kosztuje?
Niestety organizacja chrztu wiąże się z dość dużym jednorazowym wydatkiem. Do kosztów zaliczamy m.in.: zaproszenia, opłatę za mszę i udzielenie sakramentu, ubranko, tort i fotografa. Jeżeli zdecydujemy się na organizację przyjęcia w restauracji, np. na około 20 osób musimy wziąć pod uwagę, że będzie nas to kosztować około 2000-2500 złotych. Jeżeli ta kwota przerasta nasze oszczędności, świetnym rozwiązaniem okażą się internetowa pożyczki ratalne od Wonga. Choć ostateczna ocena całego przedsięwzięcia zależy głównie od nas.
Pamiętajmy, aby w trakcie planowanie tej ważnej uroczystości nie kierować się wyłącznie aspektami finansowymi. Chrzest to wyjątkowy dzień dla całej rodziny, dlatego postarajmy się zrobić wszystko, aby był niezapomniany i wzbogacił nas o bezcenne wspomnienia.