Lalka – to zabawka uniwersalna, ciesząca się niezmiennym powodzeniem od lat, choć co roku na rynku pojawiają się nowe modele i propozycje producentów. Lalki pozwalają w formie zabawy ćwiczyć umiejętności społeczne, komunikacyjne oraz motoryczne. Rozwijają empatię i rozumienie emocji. Wybierając właściwy model, pod uwagę należy wziąć wiek dziecka, jego zainteresowania oraz jakość wykonania zabawki. Istnieje kilka typów lalek dopasowanych do powyższych różnic.
1. Lalka-przytulanka
2. Lalka typu bobas
3. Lalki – dorosłe kobiety
Dzieci szybko rozwijają się i – co za tym idzie – zmieniają swoje upodobania. Ważne, aby sięgać po zabawki dopasowane do aktualnego etapu.
Lalka – przytulanka
Lalki typu przytulanka to zabawki szmaciane, uszyte z różnokolorowych i przyjemnych w dotyku materiałów. W bardzo prostej formie, np. z guzikami zamiast oczu i kolorową wełną w miejsce włosów, znane były naszym mamom i babciom. Dzisiaj spotkać je można w szerokiej gamie dostępnych modeli. Niektóre, szczególnie te szyte ręcznie, nawiązują do dawnych wzorców. Inne zaskakują rozwiązaniami. Przeglądając lalki na Allegro, można napotkać chociażby na Lalaloopsy: lalki z guzikowymi oczami, w kolorowych strojach i zwierzątkiem jako towarzyszem.
Lalka, która ma pełnić rolę przytulanki, przeznaczona może być dla młodszych dzieci. W tym przypadku decydując się na kupno lalki na prezent, należy zwrócić uwagę, czy zabawka nie ma żadnych małych elementów, które mogą zostać przez dziecko połknięte. W przypadku starszych takiego ryzyka już nie będzie. Warto sprawdzić także, czy lalka może zostać w razie potrzeby wyprana w domowej pralce.
Lalka typu bobas
Popularne „bobasy” mają przypominać noworodki i niemowlęta. To lalki o różnej wielkości, bardzo często w rozmiarze prawdziwego dziecka. Zwykle nie mają włosów, a wykonane są z plastiku, gumy lub podobnych im tworzyw sztucznych. Sprzedawane są samodzielnie lub z zestawem akcesoriów, wśród których znajdziemy ubranka, dodatki pielęgnacyjne, a nawet łóżeczka i wózki. Lalki typu „bobas” mogą mieć też wiele dodatkowych funkcji, nadających im realizm: od siusiania, możliwości zmiany pieluszki i karmienia aż po wydawanie dźwięków i imitowanie ruchów prawdziwego dziecka. Wyglądają różnie: ich oczy mogą być otwarte na stałe lub zamykać się w zależności od położenia. Droższe modele, takie jak na przykład lalki Reborn, są bardzo wiarygodnym odzwierciedleniem żywych dzieci.
Lalki – bobasy to propozycja dla kilkulatków, które rozpoczynają pierwsze zabawy w dom. Często lale są wykorzystywane przez rodziców jako sposób na przygotowanie pociechy do pojawienia się młodszego rodzeństwa.
Lalki – dorosłe kobiety
To z nimi wiąże się najwięcej kontrowersji. To lalki o wyglądzie dorosłej, choć mocno wyidealizowanej kobiety. Przykładem jest najbardziej znana popkulturze lalka Barbie. Mają one długie nogi, wąską talię, ładnie zarysowany biust, a najczęściej także mocny makijaż. Kupić je można jako pojedynczą zabawkę lub w zestawach, uwzględniających partnera Kena, dzieci, ubranka, akcesoria, domy i samochody. Możliwości zabawy i kreowania własnych światów są więc właściwie nieograniczone.
Ze względu na dążenia do odejścia od popularyzacji nierealnego wzorca kobiety, producenci wprowadzają na rynek modele różniące się znacznie od długowłosej i niebieskookiej blondynki. Lalki mają więc różne kolory skóry, odmienny wzrost, szersze biodra czy znacznie krótsze nogi. Ubywa im makijażu, a w to miejsce zyskują akcesoria niezbędne do wykonywania ambitnych zawodów. To zdecydowanie propozycja dla starszych dzieci, potrafiących tworzyć rozbudowane historie życia swoich zabawek.
Jaka powinna być idealna zabawka? Przede wszystkim wykonana z wysokiej jakości materiałów i dostosowana do wieku dziecka. Cała reszta to kwestia twórczej inwencji najmłodszych.