Czy nauka angielskiego dla dzieci ma sens? Jak wcześnie zacząć? Odpowiedzi na te pytania każdy rodzic musi udzielić sobie sam, biorąc pod uwagę predyspozycje dziecka i inne aspekty, które mogą przesądzić o tym, czy będziemy mogli zapisać dziecko na dodatkowe lekcje. Rozważmy jednak, czy w takie kursy dla najmłodszych w ogóle warto zainwestować. Jak wiele może nauczyć się kilkulatek na zajęciach angielskiego dla dzieci?
Nauka poprzez zabawę
Jest rzeczą oczywistą, że kilkuletnie dziecko nie będzie gotowe, by uczyć się w normalnym, znanym nam wszystkim systemie szkolnym. Aby najmłodsi mogli cokolwiek zapamiętać z zajęć angielskiego dla dzieci, forma musi być na tyle atrakcyjna, by zaangażować ich emocje i zachęcić do… zabawy. Nie ma lepszego sposobu do zapamiętywania nowych słów i zwrotów, jak radość z poznawania nowych rzeczy i możliwość dzielenia się tym z rówieśnikami. Najmłodsze dzieci przede wszystkim osłuchują się z językiem i uczą się wykorzystywać go w praktyce, np. w czasie zabaw w grupie. Nawet proste komendy wypowiadane po angielsku uczą porozumiewania się w języku angielskim. Co bardzo istotne, u najmłodszych nie ma bariery językowej. Dzieci bez obaw próbują swoich sił i są skłonne porozumiewać się, wykorzystując dopiero co poznane słówka i zwroty.
Jak wiele może nauczyć się kilkulatek?
Nauka angielskiego dla dzieci może przyjmować najróżniejsze formy. Podstawowym celem nauki najmłodszych powinno być wspieranie ich ogólnego rozwoju i zbudowanie pozytywnych skojarzeń związanych z poznawaniem nowego języka. Oczywiście dzięki odpowiednim technikom nawet kilkuletnie dziecko będzie w stanie opanować podstawy języka. Może nauczyć się liczyć do 20, opanować nazwy kolorów czy zwierząt. Nauczy się też prostych, podstawowych zwrotów, które zapamięta na całe życie.
Aby wspomóc zapamiętywanie, konieczny będzie oczywiście dobór odpowiedniej metody. W czasie zajęć z angielskiego dla dzieci w Early Stage z powodzeniem wykorzystuje się min. proste rymowanki. Ich recytacji często towarzyszy prosty układ choreograficzny albo wystukiwanie rytmu. Z jednej strony pomaga to dzieciom zapamiętać treść wiersza, z drugiej – ułatwia zastosowanie poprawnej wymowy. W przypadku najmłodszych dzieci zapamiętywanie wymaga regularnego powtarzania. Zastosowanie rymowanek jest więc najłatwiejszą mnemotechniką.
Innym sposobem nauki języka dla najmłodszych jest śpiewanie. Melodia, podobnie jak rym, sprawdza się doskonale jako technika zapamiętywania informacji. Wspólne śpiewanie w czasie zajęć na pewno zaangażuje dzieci i będzie sposobem na skupienie uwagi na nauce nowych słów i zapamiętanie ich na wiele lat.
Angielski dla dzieci – czy to ma sens?
Nauka kilkulatków może być bardzo efektywna, choć zależy to oczywiście od charakteru dziecka i wielu innych czynników. Wszyscy wiemy, że przy poznawaniu języka ważna jest systematyczność. Jeśli zależy nam na tym, by nasze dziecko opanowało tę umiejętność, warto zacząć jak najwcześniej. Zajęcia z kilkulatkiem i zbudowanie pozytywnych skojarzeń z nauką języka może zbudować w nim motywację do większego zaangażowania w poznawanie angielskiego w przyszłości.