Noworodki i niemowlęta przesypiają nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Na dodatek ich sen jest stosunkowo płytki. Wiadomo, że niektóre maluszki od początku całkiem dobrze dopasowują się do rytmu dobowego swoich rodziców, innym trzeba trochę pomóc. Oto 9 rzeczy, o które warto zadbać, by zapewnić dziecku wartościowy, regenerujący sen.
Jak zadbać o dobry sen dziecka? 9 wskazówek.
- Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu (tj. 18-22°C). Dbamy, aby dziecko nie było przegrzane, wietrzymy pokój. Lekki chłód pozytywnie wpływa na budowanie odporności i drogi oddechowe. Jest znacznie lepszy niż zbyt wysoka temperatura.
- Obecność rodzica jest niezbędna przy zasypianiu. Daje poczucie bezpieczeństwa, pozwala maluszkowi się wyciszyć i stanowi jeden z rytuałów, czyli stałych, powtarzalnych sytuacji, które dziecko kojarzy z zasypianiem.
- Unikanie silnych bodźców, zwłaszcza gdy noworodek lub niemowlę obudzi się w środku nocy. Staramy się, aby światło było przytłumione lub zgaszone, mówimy cicho, nie rozbudzamy dziecka.
- Sucha pieluszka. Jednym z powodów, przez które maluch się budzi, jest dyskomfort spowodowany mokrą pieluszką. Warto zadbać o to, by była czysta przed położeniem dziecka spać. Upewnijmy się też, że pieluszka jest odpowiedniej wielkości, nie uwiera i nie uczula dziecka.
- Na początkowym etapie rytm dobowy u dzieci dopiero się kształtuje. Znacznie ważniejsze niż pora dnia jest dla nich poczucie głodu, które często powoduje, że maluch się budzi i płacze. Jeśli zdarza się to nagminnie, warto zasięgnąć porady lekarza lub położnej — być może dziecko np. pobiera zbyt mało pokarmu.
- Szumiące zabawki. W razie problemów ze snem warto kupić dziecku szumiącą zabawkę lub puścić nagranie białego szumu. Te dźwięki, podobne do odgłosów, które maluch słyszy w łonie matki, powinny ułatwić mu zasypianie.
- Komfort podczas snu jest dla maluszków tak samo ważny, jak dla nas. Dziecko może wybudzać się np. z powodu dyskomfortu, spowodowanego drapiącym kocykiem czy nieprzyjemnym, sztucznym materiałem. Dlatego warto zadbać o to, by zestaw pościeli do dziecięcego łóżeczka był wykonany z naturalnych materiałów, które są przyjazne dla maluszka oraz dla środowiska, nie uczulają i nie powodują przegrzania. Ponadto znana poduszeczka, kołderka czy ulubiona maskotka to kolejny element rytuału ułatwiającego zasypianie.
- Nie przesadzajmy z ciszą absolutną! Kiedy dziecko zasypia, życie w domu może toczyć się normalnym rytmem. Tzw. habituacja, czyli stopniowe zanikanie reakcji na powtarzający się bodziec to naturalny proces, dzięki któremu dziecko nauczy się zapadać w drzemkę mimo prowadzenia rozmów, odgłosów kroków czy przyciszonego radia. Dzięki temu maluch, przyzwyczajony do odgłosów codziennych zajęć, łatwiej będzie zasypiać w różnych sytuacjach.
- Noworodki i niemowlęta powinny spać na plecach lub na boku. Uważajmy, aby nie zasypiały na brzuszku i na wczesnym etapie zrezygnujmy z poduszki — zamiast niej pod główkę maluszka można podłożyć pieluszkę wielorazową, która pozwoli zadbać o higienę pościeli.
Artykuł dzięki uprzejmości CosyCott.PL