Nauka tabliczki mnożenie niejednemu dziecku spędza sen z powiek. Pamiętam kalendarzyki, linijki czy okładki zeszytów z tabliczką mnożenia. Swojego czasu można ją było spotkać na wszelkiego rodzaju przyborach szkolnych. Wszystko po to aby dziecko zapamiętało całą tabliczkę mnożenia i umiało bardzo szybko podać wynik danego mnożenia.
Jest wiele sposobów nauki tabliczki mnożenia. Dziś pokażę wam jeden z nich – niepozorne karty, które daję naprawdę wiele możliwości nauki i zabawy – Karty Grabowskiego – Tabliczka mnożenia.
Karty Grabowskiego – co to takiego?
Karty Grabowskiego to obecnie kilka zestawów kart z dodatkami (książki, pudełka do gry), które wspierają naukę matematyki. Wszystko zaczęło się 20 lat temu od seniora rodu, teraz jest to rodzinna firma. Kolejne pokolenia podobnie jak założyciel wnoszą dużo pasji i serca w swoje dzieło. Karty Grabowskiego to produkt polski, który uznaniem cieszy się nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. Z kartami nieodłącznie związane są cyklicznie odbywające się imprezy matematyczno-sportowe: Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, Mistrzostwa Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym Grabowskiego oraz Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Firma cały czas stara się udoskonalać zestawy kart. Obecnie dostępne zestawy kart to:
Tabliczka mnożenia – o której przeczytacie poniżej.
Dodawanie i odejmowanie – o których pisałam już kiedyś tutaj: Nauka dodawania i odejmowania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Gry logiczne – które pokażę wam już niebawem.
Bączek matematyczny Grabowskiego – o którym więcej możecie przeczytać tu na blogu: Nauka poprzez zabawę – Bączek matematyczny Grabowskiego.
Nauka tabliczki mnożenia
Pamiętam kiedy jako dziecko musiałam po prostu powtarzać w kółko tabliczkę mnożenia aż ją zapamiętam. Czyste wkuwanie na pamięć. Przymus, zero przyjemności, nauka w najgorszej postaci. Dziś wiem, że tak nie musi wyglądać nauka tabliczki mnożenia. Jednym z ciekawych i przyjemnych sposobów nauki są właśnie Karty Grabowskiego – Tabliczka mnożenia.
Jest to zestaw 110 kart (dwie talie po 55 kart), który pozwala na rozgrywanie aż 11 różnorodnych gier. Przeznaczony jest dla dzieci od lat 8 ale moim zdaniem można go z powodzeniem używać już w przypadku młodszych dzieci, które bardzo interesują się liczbami i zagadnieniami matematycznymi. Kartami Grabowskiego Tabliczka Mnożenia może grać jeden i więcej graczy, są też przygotowane propozycje gier zespołowych.
Te niepozorne karty dają naprawdę wiele możliwości nauki, zabawy a także uczą zdrowej rywalizacji.
Przykładowe gry
Spośród 11 propozycji rozmaitych gier, których opisy znajdują się w instrukcji, wybrałam dla was kilka, które nam spodobały się najbardziej. Oto one:
- Kopciuszek – zabawa, w której dzieci najpierw układają pary kart rosnąco (zaczynając od mnożenia przez 1). Później odwracają je i ich zadaniem jest naprzemienne wskazanie wyniku mnożenia (kiedy odkryta jest karta zawierająca mnożenie) lub zapisu mnożenia. Dość prosta zabawa i szybka rozgrywka.
- Sokole oko – swojego rodzaju matematyczne memory.
- Szeryf – gra, która wciągnie nie tylko dzieci czy nastolatków ale także dorosłych. Dynamiczna, szybka i emocjonująca rozgrywaka.
Moja opinia na temat Kart Grabowskiego – Tabliczka mnożenia
Gdybyście po raz pierwszy zobaczyli zestaw tych kart na sklepowej półce pewnie nie zwrócilibyście na nie uwagi i to jest ich największa wada. Pudełko z kartami jest naprawdę niepozorne, choć w ostatnim czasie szata graficzna okładki zmieniła się na duży plus. Często tak bywa, że o tym czy zainteresujemy się daną pomocą edukacyjną decyduje jej wygląd. Niestety w wielu przypadkach działa to na naszą niekorzyść. Karty Grabowskiego choć niepozorne są rozwiązaniem dającym olbrzymie możliwości! To naprawdę zaskakujące jak wiele można „wycisnąć” z prostych graficznie kart.
Plus dla całego zespołu Kart Grabowskiego, że cały czas starają się udoskonalać produkt, aby był jeszcze bardziej atrakcyjny, szczególnie graficznie. Oby tak dalej.
Nie sugerujcie się nazwą kart. Nie służą one jedynie do nauki tabliczki mnożenia. Spektrum ich zastosowania pod kątem nauki zagadnień matematycznych jest naprawdę szerokie. Ćwiczenie umiejętności dodawania czy też używania określeń mniejsze, większe, równie, to tylko przykłady pokazujące w jak szerokim zakresie karty te wspierają naukę matematyki.
Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia są dostępne wyłącznie na stronie www.kartygrabowskiego.pl
Zachęcam do odwiedzenia strony Kart Grabowskiego na Facebooku: https://www.facebook.com/kartygrabowskiego/