Twoje dziecko to wulkan energii? Fikołki, psoty, wszędzie go pełno? A teraz przyszedł czas, kiedy świat stanął w miejscu i zachęca się do zostawania w domu. Tylko czym wypełnić czas kilkulatka, któremu trudniej wytłumaczyć, dlaczego zamiast na placu zabaw lepiej pobawić się w czterech ścianach? Przygotowałam dla Was kilka porad, jak kreatywnie spędzić w domu czas ze swoim dzieckiem, maksymalnie wykorzystując czas wolny.
Malowanie po numerach dla dzieci – czyli coś więcej niż kolorowanki
Obrazki dla dzieci do samodzielnego malowania po numerach Bimago zachwycą małego poszukiwacza wrażeń. Zamiast kolorować setną kolorowankę, Twoje dziecko będzie mogło wyżyć się plastycznie na płótnie, na którym numerki podpowiadają mu, jaki kolor w następnej kolejności wybrać. Wypełniając po kolei puste kształty, stworzy swój własny obraz. To zajęcie idealne dla kilkulatka w wieku wczesnoszkolnym, ponieważ już w przeszkolu ćwiczył niewyjeżdżanie za linię. Zestawy malowanek posiadają wszystkie elementy potrzebne do zmalowania własnego dzieła sztuki, co zapracowanym rodzicom oszczędza czasu na poszukiwanie idealnych przyborów. Wybrany motyw jest spakowany z zestawem farbek akrylowych i pędzelków. Na każdej farbce znajduje się numer odpowiadający cyferkom na płótnie. Jedyne, co musi zrobić dziecko, to przenieść te farbki na wybrane pola. Motywy są dostosowane nie tylko tematyką do wieku kilkulatków, ale także wielkością wzoru. Dzięki dużym, przyjaznym deseniom nawet dziecko, które wcześniej nie za bardzo paliło się do zabaw plastycznych, rozbudzi w sobie miłość do sztuki.
Howgh! Mały Indianin musi mieć swoje DIY tipi
Pomysły na zajęcia artystyczne dla dzieci w domu to często także sposób na własnoręczne stworzenie kącika zabaw, które poza tym posłuży jako dekoracja pokoju. Za taki kącik posłuży tipi, czyli współczesna wersja bazy. Będziecie z dzieckiem potrzebować:
- minimum pięciu długich średniej grubości kijków
- węzła
- tkaniny np. prześcieradło bez gumki – niekoniecznie białej, może w ulubionym kolorze Twojego dziecka
- wiertarki
- różnego typu ozdobników – pomponów, chorągiewek, cekinów
Na kijkach odmierzcie dowolną długość do 30 cm od końca kijka – im więcej centymetrów, tym tipi będzie bardziej rozłożyste. Na wybranej długości wywierćcie wiertarką dziury i połączcie patyki ze sobą, przewlekając przez nie węzeł i na końcu, postawione na podłodze w stożek, zwiążcie je na górze sznurkiem na wysokości przewierconych dziurek. Materiał przymocujcie dowolnie do kijków np. klejem, pozostawiając wejście do tipi niezasłonięte tkaniną. Brzegi płótna przyozdóbcie według tego, co podoba się Twojemu dziecku. Przyszyjcie różnokolorowe pomponiki albo przymocujcie girlandę chorągiewek, która będzie biegła do najbliższego mebelka. Do skończonego tipi poprowadźcie lampki, żeby można było w nim spędzać czas także wieczorami przy przygaszonym świetle. Najlepiej więc postawcie je blisko gniazdka.
Kreatywna plastyka – nie tylko farbki i kredki
Żeby zachęcić dziecko do twórczej zabawy, wykorzystajcie materiały, które prawdopodobnie już macie w domu. Zwykły obrazek nabierze pomysłowego wymiaru, jeśli zostanie wzbogacony o nietypowe elementy. Jeżeli dziecko chce namalować zwierzątko np. stworzyć na papierze faunę I florę plaży czy głębin oceanów, niech poza farbkami akrylowymi wykorzysta muszelki jako garb kraba czy głowę ośmiornicy. Wcześniej należy pomalować je na wybrany kolor. Przy tworzeniu dowolnego zwierzątka czy roślinki niech najpierw namaluje kontury, a później wypełni kształt kolorowymi guzikami, pofarbowanymi na wybrany kolor makaronikami czy ziarenkami ryżu (wersja dla cierpliwych). Płatki kwiatów z pomalowanych akrylem pestek słonecznika? Naturalnie, mają do tego odpowiedni kształt.