Budowa domu dla dużej rodziny 2+3, czyli 5-osobowej jest spełnieniem marzeń ale i sporym wyzwaniem. Pierwszy krok to wybór odpowiedniego projektu domu, który będzie spełniał oczekiwania wszystkich domowników. Nasza rodzina niebawem się powiększy, więc szukając naszego wymarzonego domu braliśmy pod uwagę większe projekty przeznaczone dla dużych rodzin jak nasza. Czym się kierowaliśmy? Jakie rady otrzymaliśmy od architekta i firmy budowlanej, która budowała nasze obecne mieszkanie? Jakie rodzaje projektów braliśmy pod uwagę?
O tym wszystkim przeczytacie poniżej. Zdradzę wam na wstępie, że zdecydowaliśmy się na Dom w malinówkach 7 (G), o którym więcej opowiem wam w kolejnym wpisie z kategorii Budowa.
Liczba pokoi
Liczba pokoi to jeden z głównych parametrów, który wybieramy przeszukując katalogi projektów domów. Poza sypialnią dla nas i dzieci (4 pokoje) mieliśmy tylko dodatkowe pomieszczenie, które musiało się znaleźć w naszym domu. Gabinet, w którym oboje moglibyśmy pracować. Ja prowadzę firmę i pracuję w domu, a mój mąż poza pracą na etacie prowadzi m.in. szkolenia. Oboje potrzebujemy więc oddzielnego pomieszczenia, które zapewni nam spokój i przestrzeń do pracy.
W domu dla większej rodziny, jak nasza, dobrze jest rozważyć dodatkowe pomieszczenie będące pralnią, jak i spiżarnię obok kuchni. Ważna jest również liczba łazienek. Przy takiej liczbie domowników powinny być co najmniej 2. My szukaliśmy projektu z 3 łazienkami – jedną małą na parterze, dużą dla dzieci i oddzielną prywatną łazienkę przy naszej sypialni.
Nie braliśmy pod uwagę pokoju do zabaw, sali kinowej czy biblioteczki. Tego rodzaju funkcje będą spełniały pokoje dzieci i duży salon. Ograniczaliśmy ilość pokoi do minimum ze względu na to, że poszukiwaliśmy projektu taniego w budowie, który pozwoli nam komfortowo mieszkać ale też nie będzie wiązał się z olbrzymi kosztami.
Projekt domu z garażem czy bez?
Po liczbie pokoi to jedno z kolejnych podstawowych pytań. Projekty domów jednorodzinnych dostępne są zazwyczaj w 3 wariantach: bez garażu, z garażem jednostanowiskowym lub z garażem dwustanowiskowym. Dom bez garażu jest zdecydowanie tańszy w budowie, ponieważ ma mniejszą powierzchnię. Jednak przy trójce dzieci garaż uznaliśmy za niezbędny element domu, który przy brzydkiej pogodzie pozwoli nam spokojnie wsiąść i wysiąść z samochodu z dziećmi i wyjąć z niego bagaże lub zakupy bez względu na warunki atmosferyczne.
Kompromisem był garaż jednostanowiskowy w bryle budynku. W przyszłości poza domem chcemy wybudować dodatkowy garaż 2-stanowiskowy z małym mieszkaniem na poddaszu.
Balkon, taras, a może podcień?
Każdy z tych trzech elementów domu jest kuszący. Przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie domu jednorodzinnego dla naszej rodziny bez dużego tarasu. Z balkonu świadomie zrezygnowaliśmy ze względu na koszty jego izolacji i małe walory praktyczne. Doszliśmy do wniosku, że zdecydowanie częściej będziemy przebywali w salonie i przylegającym do niego tarasie niż na balkonie obok naszej sypialni.
Podcień przy salonie pojawił się w naszym domu dość przypadkowo. Nie był naszym priorytetem, ale był przewidziany w projekcie, który wybraliśmy. Okazał się idealny . Będzie miejscem, w którym bez względu na pogodę i porę roku będziemy mogli zjeść wspólnie śniadanie, wypić pyszną kawę czy poczytać książkę. Już widzę ten kącik oczami wyobraźni. Podcień zdecydowanie podnosi atrakcyjność i komfort domu. Jego uwzględnienie zwiększa przestrzeń wypoczynkową salonu.
Konstrukcja a koszty budowy
Zanim zaczęliśmy poszukiwania projektu dla naszej dużej 5-osobowej rodziny wybraliśmy się do właściciela firmy, który budował nasze obecne mieszkanie (nowoczesne jasne mieszkanie umieszczone 2/3 pod gruntem będące rozbudową domu mojej babci). Dał on nam kilka wskazówek i rad, którymi możemy się kierować podczas wybierania domu. Rozważaliśmy zarówno projekty domów parterowych jak i domów z poddaszem.
Biorąc pod uwagę koszty budowy warto:
- zdecydować się na prosty dach dwuspadowy a nie wielospadowy,
- ograniczyć ilość okien dachowych i rozważnie planować wszelkie pozostałe okna,
- zrezygnować z podpiwniczenia domu,
- dobrze przemyśleć budowę kominka w salonie – z jednej strony gdy ogrzewamy się przy ogniu z kubkiem gorącej czekolady mamy dodatkowe zyski ciepła dla domu, z drugiej to dodatkowe koszty przy budowie,
- zastanowić się nad budową domu parterowego lub domu z poddaszem. Koszt robocizny za budowę domu liczy się ze względu na powierzchnię zabudowy, więc dom parterowy będzie droższy pod kątem robocizny za jego budowę niż dom z poddaszem o tej samej powierzchni.
Na koszt budowy wpływają również materiały na jakie się zdecydujemy. Projekt zawiera szczegółowe informacje o zastosowanych materiałach i instalacjach – jeżeli chcemy zastosować rozwiązania zamienne musimy to ustalić wspólnie z architektem, kierownikiem budowy.
Parter jako serce domu
Wybór między domem parterowym a domem z poddaszem nie był łatwy. Finalnie zdecydowaliśmy się na dom z poddaszem. Nieoceniony okazał się doradca Archon+ i jego pomoc w doborze projektu pod kątem funkcjonalności i ekonomicznej budowy. Ostatnim jaki tutaj wymienię i jednocześnie równie istotnym aspektem wyboru projektu jaki tutaj poruszyłam jest wielkość, kształt i funkcjonalność parteru, który stanowi swojego rodzaju serce domu. To tutaj, w salonie i w kuchni spędzać będziemy rodzinnie najwięcej czasu. Dlatego tak ważne jest aby było on dobrze rozplanowany.
Obowiązkowo chociaż toaleta, kuchnia, jadalnia, salon, a w naszym przypadku dodatkowo spiżarnia (uwielbiam gotować i robić przetwory a także dbać o zapasy w domu tak aby nikomu z domowników nic nie zabrakło) i pokój do pracy.
Zdecydowaliśmy się na dużo światła w pomieszczeniach i otwartą przestrzeń oraz połączenie garażu z domem, tak aby bez problemu przechodzić pod zadaszeniem w razie deszczu.
My swój wymarzony projekt domu już znaleźliśmy i kupiliśmy. Liczę, że choć trochę ułatwię wam poszukiwania i spełnianie marzeń. Niebawem napiszę wam nieco więcej o naszych planach budowlanych i inspiracjach na wnętrza naszego domu.