Dzieci to nasz największy skarb. Dlatego też to całkowicie zrozumiałe, że zaraz po przyjściu na świat dziecka, rodzice na każdą zmianę w jego wyglądzie czy zachowaniu reagują sporym zdenerwowaniem. Jednym z symptomów, który najczęściej wzbudza niepokój rodzica, jest łuszcząca się skóra noworodka. Czy jest to powód do zmartwień? Czy może oznaczać atopowe zapalenie skóry u niemowlaka? Jak sobie z nim radzić?
Łuszcząca się skóra u noworodka – przyczyny
Na początek warto zaznaczyć, że łuszcząca się skóra u noworodka rzadko powinna stanowić powód do zmartwień i wynika z naturalnych procesów fizjologicznych zachodzących w tym czasie w organizmie maluszka, choć w niektórych przypadkach może oznaczać atopowe zapalenie skóry u niemowlaka. Zastanawiając się nad przyczyną łuszczącej się skóry u niemowlęcia, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, że skóra nowo narodzonego dziecka jest o wiele cieńsza niż w przypadku osób dorosłych, a co za tym idzie, o wiele łatwiej ją podrażnić czy nadmiernie wysuszyć.
Co więcej, skóra noworodka tuż po urodzeniu nie jest jeszcze w pełni wykształcona – ma ograniczony poziom lipidów, nieaktywne gruczoły łojowe i potowe oraz niewykształconą termoregulację. Stąd łuszcząca się skóra na nóżkach, rączkach czy brzuszku jest całkowicie normalnym zjawiskiem.
Łuszcząca się skóra u noworodka – jak zapobiec?
Dobra wiadomość jest taka, że łuszczącej skórze u noworodka jesteśmy w stanie stosunkowo szybko zapobiec, jeśli tylko będziemy zwracać uwagę na istotne szczegóły. Przede wszystkim skóra noworodka może ulec przesuszeniu i zacząć się łuszczyć ze względu na zbyt długie i częste kąpiele. Pamiętaj, że malucha nie musisz kąpać codziennie, zazwyczaj najlepiej robić to co drugi dzień (pamiętaj jednak o regularnym oczyszczaniu okolic, w których noworodek nosi pieluszkę). Sama kąpiel również nie powinna trwać zbyt długo, optymalny czas to dosłownie kilka minut (około 2-3). Zbyt długa kąpiel nie jest wskazana także ze względu na to, że woda szybko się ochładza i dziecko może się przeziębić.
Łuszcząca się skóra u noworodka – co stosować?
Choć łuszczenie się skóry u noworodka rzadko jest objawem chorób skóry (choć nie wyklucza się, że może to być atopowe zapalenie skóry u niemowlaka) i nie powinno stanowić powodów do obaw, może powodować u maluszka dyskomfort i sprawiać, że skóra jest nie tylko sucha, ale zaczerwieniona i swędząca. Aby temu zapobiec, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację.
W tej sytuacji warto sięgać po kosmetyki hipoalergiczne, powstałe z myślą o skórze suchej i wrażliwej, które dogłębnie nawilżą i zregenerują skórę, a także będą chronić ją przed przesuszeniem. Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji skóry noworodka należy zwracać uwagę na listę składników. Produkty te powinny być bogate w emolienty (np. masło shea), oleje roślinne, które pozwolą na optymalne nawilżenie skóry maluszka, a także ochronę przed mrozem podczas zimy.
Produkty do pielęgnacji skóry noworodka nie powinny natomiast zawierać alkoholu etylowego, sztucznych kompozycji zapachowych i konserwantów.