Urazy stawów i mięśni mogą być związane z przeciążeniem, na przykład podczas wysiłku fizycznego. Dodatkowo bóle stawów i mięśni dokuczają najcześciej osobom starszym, a także aktywnym fizycznie, u których doszło do stłuczenia, naciągnięcia mięśni lub uszkodzenia stawów. Jak radzić sobie z leczeniem urazów stawów i mięśni? Podpowiadamy.
Popularne sposoby na urazy stawów i mięśni
Łagodzenie bólu w urazach stawów i mięśni może być związane ze stosowaniem różnego rodzaju metod. Przede wszystkim możliwe jest stosowanie domowych sposobów, które są przeznaczone dla osób starszych, czyli tej grupy, która zażywa sporo różnych leków. Przykładowo można zdecydować się na stosowanie zimnych lub gorących okładów, a więc samodzielnie należy sprawdzić, która metoda przynosi większa ulgę. Innym rozwiązaniem są kąpiele zdrowotne z dodatkiem ziół, albo stosowanie nalewek i wcieranie ich w bolesne miejsca. Niektórzy decydują się na zażywanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, które pomagają w zmniejszeniu odczucia bólu w stawach i kościach. Warto zaznaczyć, że kolejną metodą zmniejszania bólu i obrzęku stawów oraz mięśni, jest stosowanie rehabilitacji, zabiegów i ćwiczeń. W skład tego typu metod wchodzi na przykład krioterapia, hydroterapia, naświetlanie lampami i laserami, a także masaże i inne działania rehabilitacyjne. Takie metody można jednak włączyć do leczenia dopiero po konsultacji ze specjalistą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i zabiegi.
Stosowanie maści przeciwbólowych jako dobra metoda
Skutecznym sposobem na radzenie sobie z urazami mięśni jest stosowanie maści przeciwbólowych. W składzie takich maści znajdują się zwykle zarówno składniki przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne, które łagodzą nieprzyjemne odczucia. Działanie takiej maści opiera się zwykle na składnikach aktywnych, których zadaniem jest zmniejszenie odczucia bólu lub stanu zapalnego, rozciągnięcie mięśni, ich ogrzanie lub ochłodzenie. Warto wiedzieć o tym, że w maściach jest dużo większa dawka składników aktywnych niż w tabletkach podawanych doustnie. W ten sposób można w znacznym stopniu złagodzić ból i zadziałać miejscowo, a więc w konkretne miejsce bólu. Zwykle taką maść należy stosować kilka razy dziennie, aby można było zobaczyć efekty.
Żywokost – składnik łagodzący ból
Żywokost to doskonały składnik na łagodzenie bólu stawów i mięśni. Maść żywokostowa jest znanym od dawna i popularnym sposobem na zmniejszenie nieprzyjemnych doznań w trakcie stłuczeń, urazów mięśni, czy też uszkodzeń stawów. Przykładem preparatu może być maść przeciwbólowa Kytta, która zawiera ekstrakt z korzenia żywokostu – łagodzi ból, zmniejsza obrzęk i działa przeciwzapalnie. Maść przeciwbólowa Kytta jest polecana w przypadku artozy stawu kolanowego, a dodatkowo koi ona ból mięśni, także na plecach. Zwalcza ona także bóle związane z urazami, naciągnięciami mięśni, a także bólów, które związane są z kontuzjami lub wypadkami. W składzie maści znajduje się ekstrakt z korzenia żywokostu, który sprawdza się bardzo dobrze w leczeniu zwichnięć, bólów i urazów. Korzeń żywokostu w swoim składzie zawiera śluz, polifenole, a także krzem, garbniki i alantoinę. Warto zaznaczyć, że tę substancję można stosować tylko zewnętrznie, ze względu na zawartość alkaloidów pirolizydonowych.