Niewłaściwe odżywianie się może przyspieszać postępy choroby, które zagrażają życiu chorego.
Co to jest niewydolność nerek?
Jest to zespół chorobowy, który stopniowo coraz bardziej upośledza działanie nerek, utrudniając pracę całego układu moczowego. Podstawową funkcją nerek jest filtracja krwi. W wyniku zaburzeń spowodowanych chorobą, organizm nie radzi sobie pozbywaniem się toksyn oraz pozostałości z procesu przemiany materii.
Niewydolność nerek możemy podzielić na ostrą i przewlekłą. Ostra postać pojawia się nagle, w wyniku urazu mechanicznego, bądź innego schorzenia. Przewlekła niewydolność nerek natomiast bardzo długo nie daje o sobie znać i pacjent dowiaduje się o niej dopiero w zaawansowanym stadium lub zupełnie przypadkiem.
Jakie znaczenie odgrywa dieta w przewlekłej niewydolności nerek?
Kiedy organizm ma trudności z oczyszczeniem krwi i pozbywaniem się toksyn, konieczna jest odpowiednia dieta. Zdrowe odżywianie się, unikanie pewnych produktów i zastępowanie ich innymi, wspiera działanie układu nefrologicznego oraz ogranicza występowanie objawów choroby. Zatem co jeść, gdy ma się chore nerki? Podstawowym założeniem diety powinno być utrzymanie prawidłowego poziomu tłuszczu, soli oraz cukru we krwi. Ich nadmiar mógłby niepotrzebnie obciążać nerki, a co za tym idzie, powodować w nich trwałe uszkodzenia, a wraz z nimi odkładanie się niebezpiecznych toksyn w organizmie. Odpowiednia dieta to nie tylko sposób na łagodzenie objawów, ale również szansa spowolnienie postępów choroby.
Zalecenia żywieniowe w niewydolności nerek
Przede wszystkim chory powinien spożywać posiłki regularnie. Optymalnym rozwiązaniem jest jedzenie 4-5 razy dziennie co 3h. Przy takim harmonogramie nie będzie dochodzić do uczucia głodu. Poszczególne posiłki powinny być niewielkie, a ich temperatura niezbyt wysoka, ani niezbyt niska.
Zaleca się przyrządzanie dań gotowanych, parowanych, duszonych bez tłuszczu oraz pieczonych w pergaminie. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
- Sól – przygotowywane potrawy nie mogą być doprawione solą. Z diety należy wykluczyć wszelkie produkty, które zawierają sól kuchenną, marynaty, sosy, konserwy, kostki rosołowe, kapustę/ogórki kiszone itp. Nadmiar soli prowadzi do podwyższonego ciśnienia tętniczego, a także powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, powstawanie obrzęków.
- Białko – w przypadku niewydolności nerek, organizm może mieć trudności z usuwaniem nadmiaru białka. To dlatego trzeba ściśle kontrolować jego zawartość w poszczególnych pokarmach. Zakłada się spożycie 1g/kg masy ciała. Dobrze jest rozłożyć sobie tę dawkę równo na 3 główne posiłki. W bardziej zaawansowanym stadium choroby lekarz może ustalić mniejszą dopuszczalną ilość białka w pokarmach.
- Tłuszcz – należy zrezygnować z przyjmowania tłuszczów zwierzęcych, zatem wykluczyć smalec, słoninę, a także tłuste wędliny i mięso. Można stosować masło, margaryny miękkie, oliwę, oleje.
- Fosfor – jego nadmiar w chorobie nerek może prowadzić do odkładania się soli wapniowo – fosforanowych w naczyniach krwionośnych, a także w sercu i mięśniach, zagrażając nawet życiu. Konieczne jest wyłączenie z diety płatków owsianych, nasion roślin strączkowych, serów topionych, żółtych, pleśniowych, ryb wędzonych, podrobów, a także migdałów, orzechów włoskich oraz nasion słonecznika.
Dobrym pomysłem jest wzbogacenie diety o specjalne napoje medyczne przeznaczone dla osób z niewydolnością nerek. Więcej dowiesz się na https://zywieniemaznaczenie.pl/. Produkty te pomagają uzupełnić niedobory składników mineralnych oraz witamin i są bezpieczne.