Zgaga w ciąży zdarza się bardzo często. Praktycznie każda przyszła mama w pewnym okresie skarży się na pieczenie w przełyku i kwaśne odbijanie. U niektórych kobiet ciężarnych zgaga może pojawić się już na początku ciąży i ulegać nasileniu wraz ze zbliżaniem się rozwiązania. Nie jest to przyjemne uczucie i może skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście są sposoby także na zgagę w ciąży. Zobaczmy, jak radzić sobie z problemem.
Jakie są przyczyny zgagi w ciąży?
Zgaga pojawia się w następstwie cofania się treści żołądka do przełyku. Objawia się nieprzyjemnym pieczeniem w przełyku, kwaśnym odbijaniem, nieprzyjemnym, kwaśnym smakiem w ustach. Często towarzyszą jej również wzdęcia lub niestrawność. Dlaczego tak często pojawia się w ciąży? Przyczyn może być wiele. W pierwszym okresie ciąży zgaga najczęściej jest efektem następujących u kobiety zmian hormonalnych. Dochodzi do zwiększenia wydzielania hormonów relaksyny i progesteronu, powodujących między innymi rozluźnienie mięśni przełyku i żołądka.
Wraz z rozwojem ciąży zgaga może się nasilać. Następuje to szczególnie w II i III trymestrze, gdy rozciągnięta macica powoduje ucisk na żołądek. W takim przypadku ulgę może przynieść ułożenie się na lewym boku, aby zmniejszyć ucisk.
Dodatkowo zgaga może nasilać się przy:
- przejadaniu się;
- nadwadze;
- stresie;
- spożywaniu niektórych leków;
- prowadzeniu nieprawidłowej diety.
Warto wiedzieć, że zgaga w ciąży to zjawisko uciążliwe głównie dla matki i nie stanowi zagrożenia dla dziecka.
Domowe sposoby na zgagę w ciąży
Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży? Istnieje kilka domowych sposobów łagodzących lub likwidujących dolegliwości.
Na zgagę polecane są napary z ziół, np. rumianku lub mięty. Poleca się także dodawanie imbiru do herbaty lub potraw, gdyż substancja ta pomaga zredukować ilość wytwarzanego w żołądku kwasu. Wśród domowych sposobów na zgagę w ciąży znajdziemy także zalecenia picia sody oczyszczonej z wodą. Jest to dobry sposób na zmniejszenie dolegliwości związanych ze zgagą, jednak należy pamiętać, iż nadmiar sody może powodować biegunkę.
Zobojętniająco na kwas solny w żołądku działa mikstura zawierająca ocet jabłkowy oraz miód. Roztwór najlepiej wypić już przy pierwszych objawach zgagi. Panie w ciąży powinny również zwrócić uwagę na stosowanie odpowiedniej diety i unikanie produktów wzmagających uczucie zgagi.
Farmaceutyczne sposoby na zgagę w ciąży
Każda kobieta w ciąży przed rozpoczęciem terapii farmakologicznej powinna skontaktować się z lekarzem. Wiadomo, że panie w ciąży powinny unikać większości leków, lecz są także takie tabletki na zgagę, które mogą być przez nie bezpiecznie stosowane. Jednym z takich suplementów jest Rennie – lek znany z łagodzenia objawów zgagi. W składzie produktu znajdują się substancje zobojętniające kwas żołądkowy i neutralizujące jego nadmiar, zamieniając go w sole mineralne. Rennie może być przyjmowany w czasie ciąży zgodnie z zaleceniami lekarza oraz instrukcją, dołączoną do opakowania. Należy unikać przyjmowania leku długotrwale oraz zażywania zwiększonych dawek.