Gdy tworzy się system oświetleniowy do domu, zazwyczaj większość osób skupia się na wyborze odpowiednich opraw. Lampy są oczywiście bardzo istotne, jednak nie stanowią jedynego elementu, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo korzystania z wnętrz. Równie ważne są akcesoria do sterowania oświetleniem.
Coraz więcej osób decyduje się obecnie na produkty do zdalnego zarządzania domowym oświetleniem. Co je wyróżnia i dlaczego warto je wykorzystać nawet w pokoju najmłodszego członka rodziny?
Sterowanie zdalne – nie tylko włączniki
Przywykliśmy do tego, że sterowanie oświetleniem w domu odbywa się przy pomocy klasycznych włączników. Montuje się je w pobliżu drzwi, by ułatwić kontrolowanie warunków oświetleniowych, gdy wchodzi się do pomieszczenia.
Włączniki jednak nie są najwygodniejszą opcją. Chyba każdy choć raz przemieszczał się w ciemnościach lub nerwowo poszukiwał dłonią włącznika. Bywa to niezmiernie utrudnione, zwłaszcza gdy akurat przenosi się coś w rękach.
Co zatem można zrobić? Warto zacząć od nowoczesnych włączników, w formie szklanych paneli dotykowych, oferowanych choćby przez sklep Gajwer. Są to niezmiernie praktyczne rozwiązania, które nie tylko można obsługiwać ręcznie, dotykając gładkiej powierzchni hartowanego szkła. Wiele produktów współpracuje też z urządzeniami zdalnymi.
Zdalne sterowanie oświetleniem – co można wykorzystać?
Jak sterować oświetleniem zdalnie? Można to zrobić za pośrednictwem pilotów, aplikacji mobilnych lub komend głosowych.
Pierwsze rozwiązanie jest tym najpopularniejszym i najbardziej tradycyjnym. Piloty do sterowania lampami w domu stosuje się bowiem od dawna. Dzięki nim można włączać lub wyłączać źródła światła, a niekiedy też regulować kluczowe parametry światła.
A co z aplikacjami mobilnymi? To rozszerzenie pomysłu z pilotami. Oprogramowanie ściąga się jednak nie na dedykowane urządzenie, ale na prywatny smartfon lub tablet. Dzięki temu centrum zarządzania domowym oświetleniem ma się zawsze przy sobie. Co ciekawe, by sterować lampami wcale nie trzeba znajdować się w domu – wystarczy być tylko w zasięgu Internetu. Aplikacja daje też znacznie więcej możliwości niż piloty. Da się bowiem włączać lub wyłączać lampy, zmieniać natężenie, kolor i temperaturę barwową światła, a także zapisywać szczególnie korzystne ustawienia na przyszłość.
Jeśli natomiast preferuje się pełną swobodę, warto zdecydować się na sterowanie za pośrednictwem komend głosowych. Dzięki temu nie trzeba się odrywać od zadań, by uruchomić lampy lub zmienić natężenie światła w pomieszczeniu.
Bezpieczeństwo domowników – dlaczego warto stosować urządzenia zdalne?
Sterowanie zdalne zyskuje dużą popularność? Dlaczego? To sposób na poprawę komfortu i bezpieczeństwa wszystkich domowników. Bezproblemowe zarządzanie wszystkimi lampami, zwłaszcza przy pomocy aplikacji, zwiększa swobodę i wygodę użytkowania.
Regulowanie całego oświetlenia w jednym panelu sprawia, że często jednym kliknięciem da się dopasować oświetlenie we wnętrzu do aktualnych okoliczności. Szybko i sprawnie wygasza się niepotrzebne lampy, gdy maluch próbuje zasnąć lub tworzy się bezpieczną ścieżkę dojścia do dziecięcego pokoju w nocy, bez potknięć i nerwowego szukania włączników. Nie trzeba zatem już obawiać się upadków i groźnych kontuzji, spowodowanych brakiem dobrego oświetlenia.
Oprócz tego produkty zdalne stosuje się najczęściej ze źródłami światła LED. Dzięki temu cały system jest znacznie bardziej energooszczędny i żywotny, a to przekłada się na oszczędności w domowym budżecie, które najpewniej ucieszą każdego. Jeśli jeszcze zastosuje się dodatkowe opcje aplikacji, pozwalające na kontrolowanie bieżącego zużycia energii, zyskuje się optymalne oświetlenie i minimalizację kosztów.
Nowoczesne oświetlenie – sterowanie zdalne dla każdego
Rozwiązania zdalne do sterowania oświetleniem zyskują wielką popularność. Trudno się dziwić. Ułatwiają przemieszczanie się po domu, minimalizują ryzyko upadków oraz wspierają domowy budżet. Chyba warto zatem w tym przypadku skorzystać z nowoczesnych technologii, nieprawdaż?