Upalne tygodnie, w których trakcie temperatura w ciągu dnia przekracza 30°C, coraz częściej pojawiają się w naszej szerokości geograficznej. Wysokie temperatury, które nie spadają również w nocy, są wyzwaniem dla wszystkich, w szczególności dla osób starszych i małych dzieci. Mechanizm ich wrażliwości na gorąco jest podobny. Trudności z termoregulacją organizmu – u osób starszych coraz słabsza, u niemowląt jeszcze w pełni niewykształcona – oraz łatwe odwadnianie się mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Nie bój się rozbierać
Skóra niemowląt posiada mniejszą ilość gruczołów potowych, niż ma to miejsce w przypadku starszych dzieci, dlatego dużo wolniej zachodzi proces ochładzania organizmu. W trakcie upałów pamiętaj, aby ubierać dziecko w tyle warstw, ile nakładasz na siebie. Nie zakładaj pajacyka z długimi rękawami i nogawkami, jeśli na sobie masz krótkie spodenki i lekki top. Według specjalistów dużo łatwiej jest przegrzać dziecko, niż doprowadzić do jego wychłodzenia. Dodatkowo niemowlę nie powie, że jest mu zbyt gorąco, czy że jest spragnione.
Temperaturę ciała dziecka możesz sprawdzić, dotykając karku i klatki piersiowej. Zwracaj szczególną uwagę na okolicę pieluszkową. Wysoka temperatura sprzyja rozwinięciu pieluszkowego zapalenia skóry. Jako profilaktyka na odparzenia u niemowląt dobrze sprawdzi się krem Bepanthen Baby, który tworzy warstwę ochronną na wrażliwej skórze dziecka. Stosuj go przy każdej zmianie pieluszki. Jeśli to możliwe, staraj się pozostawić skórę niemowlęcia chociaż przez kilkanaście minut w ciągu doby bez pieluszki. Skórę przemywaj wodą i unikaj chusteczek nawilżanych.
Parasol lub poranne spacery
Najczęściej drzemka dzieci wypada w godziny południowe lub popołudniowe. Wtedy często wybieramy się na spacer, w którego trakcie maluch zasypia. Niestety, w lecie nie jest to najlepszy pomysł. Nie chodzi tu nawet o temperaturę, co o silne nasłonecznienie, które mimo stosowania kremów z filtrem może prowadzić do oparzeń. Niemowlęta do 6. miesiąca życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Dobrym rozwiązaniem w trakcie lata jest zakup parasola do wózka, który będzie chronił wrażliwą skórę dziecka przed słońcem. Pamiętaj, że oparzenia słoneczne w dzieciństwie wielokrotnie zwiększają ryzyko nowotworów skóry w przyszłości. W upalne dni wybieraj się na spacer przed godziną 10 lub po godzinie 15, kiedy to ilość promieniowania jest mniejsza. Z powodu licznych upałów częściej decydujemy się na wyposażenie mieszkań w klimatyzację. Jest to świetne rozwiązanie, jednak pamiętaj, że różnica między temperaturą na zewnątrz a w środku nie powinna być większa niż 5-8°C, a strumień nadmuchu klimatyzatora nie może być bezpośrednio nakierowany na przestrzeń, w której przebywa maluch.
Dużo wody
W trakcie upałów każdy potrzebuje dużej ilości płynów. W przypadku niemowląt karmionych piersią należy je przystawiać tak często, jak będzie tego wymagało lub co półtorej do dwóch godzin. Starsze dzieci można dopajać butelką z wodą.