Zespół jelita drażliwego (IBS) to powszechne schorzenie nie tylko u dorosłych, dotyka ono również dzieci. Niestety u maluchów, zazwyczaj tych najmłodszych, diagnoza problemu często bywa utrudniona ze względu na niecałkowity rozwój przewodu pokarmowego. Jak rozpoznać IBS u dzieci i w jaki sposób możemy przynieść naszym pociechom ulgę?
Objawy zespołu jelita drażliwego u dzieci
Charakterystyczny dla IBS jest ból brzucha, który jednak może być wywołany wieloma różnymi nieprawidłowościami oraz schorzeniami. Wskazaniem do diagnostyki zespołu jelita drażliwego są takie objawy jak:
- wykazujący różne stopnie nasilenia ból w okolicy brzucha;
- wzdęcia;
- biegunki i zaparcia.
Symptomy te mogą łączyć się z problemami ze snem, napadami lęku, niechęcią do różnych aktywności i ogólnym otępieniem u dziecka.
Dla lekarza wskazaniem do rozpoznania IBS jest częste występowanie objawów, które nie wiąże się z żadnymi zmianami organicznymi podczas przeprowadzania badania dziecka. Zespół jelita drażliwego stwierdzany jest, jeżeli przez przynajmniej 3 miesiące regularnie występują bóle brzucha u dziecka, które kończą się po wypróżnieniu, a także gdy powszechne są biegunki lub zaparcia u malucha. W przypadku schorzenia symptomy mogą nasilać się w wyniku sytuacji stresowych, co również może być wskazaniem do zdiagnozowania właśnie IBS.
Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego u dzieci?
IBS to jedno z najczęściej występujących zaburzeń przewodu pokarmowego, diagnozowanych zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Przyczyny występowania schorzenia nie są do końca jasne, ale wiadomo, iż ma to związek z nieprawidłowościami perystaltyki jelit oraz zaburzeniami czucia trzewnego. Mogą tu występować czynniki zakaźne, genetyczne, środowiskowe, a także (u dzieci) aspekty związane z niedojrzałością układu odpornościowego. Statystyki potwierdzają, że znaczenie ma wpływ dziedziczenia, a obserwacje kliniczne dowodzą, iż objawy nasilają się pod wpływem silnych, negatywnych emocji.
IBS rzadko występuje u dzieci poniżej 2.-3. roku życia.
Jak leczyć zespół jelita drażliwego u dzieci?
Ze względu na problemy z rozpoznaniem choroby oraz fakt, że jej przyczyny nie są do końca poznane, IBS leczy się głównie objawowo. U dzieci może być to szczególnie problematyczne, ponieważ nie wszystkie suplementy są bezpieczne dla najmłodszych. Czy istnieją produkty bez recepty, łagodzące ból brzucha u dziecka? Iberogast może okazać się świetną opcją. Jest to suplement diety, oparty na naturalnych ekstraktach ziołowych, które łagodzą skurcze, redukują wzdęcia i pomagają przywrócić odpowiednią perystaltykę jelit.
W leczeniu IBS wykorzystywane są także leki przeciwbólowe i rozkurczające, a także probiotyki zawierające zdrowe bakterie jelitowe i wspomagające działanie układu pokarmowego. Leczenie zespołu jelita drażliwego u dzieci zawsze powinno być konsultowane z lekarzem, który doradzi, jakie produkty i w jakich dawkach można podawać maluchowi.