Na śniadanie, obiad czy kolację, gofry to dobry pomysł na każdy posiłek. Gofrownice, które znajdują się w naszych domach są rozmaite. Sprawdzają się lepiej lub gorzej. Na co zwrócić uwagę wybierając tą jedyną spośród wielu dostępnych w sprzedaży gofrownic? O tym za chwilę. Dodatkowo 3 sprawdzone przepisy na gofry słodkie, słone i dietetyczne.
Gofrownice to jedne z podstawowych sprzętów w naszych kuchniach. Gofry lubią zarówno dzieci jak i dorośli. Na słodko, na słono, z rozmaitymi dodatkami. Poza klasycznym gofrem posypanym cukrem pudrem mamy do wyboru nieskończenie wiele smaków. Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia i to jakie produkty lubimy najbardziej.
Gofrownice. Jaką wybrać?
Miałam do tej pory kilka różnych modeli gofrownic. Większość wypiekała miękkie i zbite gofry bez względu na to jakie ciasto przygotowałam. Znalazłam w końcu idealną dla nas gofrownicę, która służy nam od kilku lat i jeśli się zepsuje kupię ją ponownie. Na co zwrócić uwagę wybierając gofrownicę, aby móc cieszyć się smakiem lekkich i puszystych gofrów pełnych cieszących oko pęcherzyków w środku?
Porównując gofrownice zwróć uwagę na:
- moc urządzenia – zdecydowanie najważniejszy parametr w gofrownicach, bez odpowiedniej mocy nie wypieczemy dobrze gofrów, dobrze by wynosiła min. 1300 W,
- uchwyt – warto zwrócić uwagę, aby uchwyt gofrownicy był nie nagrzewał się, czyli posiadał odpowiednią izolację uniemożliwiającą oparzenie się podczas otwierania
- włącznik – w najprostszych modelach ich nie ma, gofrownice te działają przez ciągły czas po wpięciu wtyczki do gniazdka, włącznik pozwala nam kontrolować czas nagrzewania gofrownicy bez konieczności jej odłączania od sieci,
- lampkę kontrolną – nie zawsze gofrownice ją posiadają, a jest ważna, pokazuje czy gofrownica się nagrzała i jest gotowa do pieczenia,
- nóżki – standardowo w większości modeli montowane są 4 nóżki, dobrze, jeśli pokryte są antypoślizgowym materiałem,
- powłokę płytek – najlepszą opcją będzie żeliwo pokryte teflonem, ponieważ zapewnia najlepszą trwałość i odporność powierzchni.
3 sprawdzone przepisy na gofry
Dobre gofrownice to pół sukcesu. Aby rozbić pyszne gofry potrzeba jeszcze dobrego i sprawdzonego przepisu. Oto 3 przepisy na gofry: klasyczne oraz wytrawne i wersji dla tych, którzy wiele produktów muszą wykluczać ze swojej diety.
Klasyczne gofry
Chrupiące i lekkie jak piórko. Można je jeść same lub z ulubionymi dodatkami jak cukier puder, bita śmietana, owoce, polewy czy bakalie.
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 szklanki mleka
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 2 czubate łyżki cukru
- 70 g roztopionego i ostudzonego masła lub 1/3 szklanki oleju
- 3 jajka
Przygotowanie:
Rozdzielić białka od żółtek. Ubić białka ze szczyptą soli i odstawić. Mąkę przesiać do miski, dodać mleko, olej, proszek do pieczenia, cukier i żółtka. Zmiksować. Przełożyć pianę z białek do zmiksowanych składników i delikatnie wymieszać łyżką. Gotowe! Piec w gofrownicy.
Wytrawne gofry
Propozycja dla tych, którzy lubią smak gofrów, ale niekoniecznie słodkości. Sprawdzą się jako drugie śniadanie do szkoły lub pracy, a także jako przekąska podczas podróży.
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1,5 szklanki mleka
- 2 jajka
- pół szklanki startego sera
- 4 łyżki oleju
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
Przygotowanie:
Ciasto przygotuje w ten sam sposób jak na klasyczne gofry. Odrębne ubijanie białek sprawia, że ciasto jest lżejsze, bardziej napowietrzone, a gofry lekkie i chrupiące.
Dietetyczne gofry bezglutenowe
Dla tych, którzy ze względu na zdrowie lub dedykowaną dietę ograniczają do minimum lub wykluczają całkowicie spożycie glutenu. Nieco odbiegają konsystencją od klasycznych gofrów, ale nadal są smaczne.
Składniki:
- 150 g mieszanki mąk bezglutenowych (np. po 50 g mąki ziemniaczanej, ryżowej i kukurydzianej)
- 1 szklanka mleka
- ¾ łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki oleju
- 1 łyżka cukru
- 2 jajka
- szczypta soli
Przygotowanie:
Składniki łączymy jak powyżej. Przed pieczeniem ciasto dobrze jest odstawić na około 15 minut.
Niby bez gofrownicy można sobie poradzić w kuchni. Jednak, kiedy raz spróbuje się pysznych, lekkich i chrupiących gofrów, to już nie chce się rezygnować z tego smaku. W moim domu lubimy je wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli. Co prawda każdy z nas kładzie na nich inne dodatki ale na hasło „gofry” wszyscy są chętni i ruszają do kuchni po swoją porcję ulubionej przekąski.