W pokoju dziecka trzeba szczególnie zadbać o dobór odpowiednich produktów oświetleniowych. Muszą być w pełni funkcjonalne, a także bezpieczne dla małych użytkowników. W zależności od wieku malucha, należy stawiać na nieco inne rozwiązania. W centrum każdego systemu oświetleniowego powinny się jednak znaleźć lampy sufitowe.
Jak znaleźć idealne oprawy? Poniżej zamieszczamy krótki poradnik, jak dopasować lampę sufitową do potrzeb najmłodszych.
Rodzaj lampy dopasowany do wieku dziecka
Gdy aranżuje się pokój dla dziecka, oświetlenie spełnia w nim rozmaite role, zależne od wieku użytkownika. Dotyczy to również praktycznych lamp sufitowych, które służą jako oświetlenie główne, czyli zapewniają bezpieczne przemieszczanie się oraz bezproblemowe wykonywanie prostych czynności.
W przypadku noworodków i niemowląt, które nie przemieszczają się jeszcze samodzielnie, lampa sufitowa z mocnymi źródłami światła, umieszczona bezpośrednio nad łóżeczkiem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jej światło może bowiem podrażniać delikatny wzrok malucha, spędzającego większość czasu z główką zwróconą w stronę sufitu. Lepsze są mniejsze źródła światła, rozmieszczone równomiernie na całym suficie. Niekiedy w pierwszych miesiącach życia dziecka w ogóle rezygnuje się z używania lamp sufitowych, zastępując je oświetleniem bocznym.
W pokojach starszych dzieci, lampy główne spełniają już funkcje zbliżone do tych z innych domowych pomieszczeń. Wówczas lampa sufitowa zaczyna nabierać dużego znaczenia.
Bezpieczne oprawy oświetleniowe dla najmłodszych
Lampa do pokoju dziecka musi spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa. Choć zazwyczaj najmłodsi nie mają dostępu do opraw sufitowych i lamp wiszących, to i tak dobrze postawić na modele z trwałych i nietłukących się materiałów – jak metal lub tworzywa sztuczne.
Dlaczego to takie ważne? Podczas zabawy łatwo bowiem może dojść do uszkodzenia klosza lub innych elementów konstrukcyjnych. Odłamki szkła lub tworzywa potrafią stać się z kolei realnym zagrożeniem dla maluchów.
Nowoczesne źródła światła LED
Równie ważne są źródła światła. Sporo osób decyduje się obecnie na produkty LED, dostępne choćby na stronie Azzardo.com.pl.
Co je wyróżnia? Są bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki i świetlówki, a przy tym zapewniają satysfakcjonującą jasność świecenia. Źródła światła LED zaliczają się do produktów o długiej żywotności i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo podczas emitowania światła nie nagrzewają się zbyt mocno, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku oświetlenia do pokoju najmłodszych.
Lampa wisząca, plafon czy spot light?
Jaki rodzaj lamp wybrać do pokoju dziecka? Opcji jest wiele. Wszystko zależy od specyfiki przestrzeni, własnych preferencji i upodobań malucha, a także od stylu aranżacyjnego. Lampa musi bowiem wpisywać się w kompleksowo zbudowany system oświetleniowy oraz całą aranżację przestrzeni.
Najczęściej w pokojach dzieci pojawiają się plafony. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, a przy tym znajdują się poza zasięgiem ciekawskich rączek. Podobnie sprawdzają się oczka wpustowe – są dyskretne i niewielkie, a przy tym w pełni bezpieczne.
Jeśli szuka się bardziej efektownych rozwiązań, można wybrać żyrandole lub lampy wiszące, które dekorują i oświetlają całą przestrzeń. Nadają się jednak lepiej do wnętrz dla nieco starszych dzieci i nastolatków.
Innym rozwiązaniem są praktyczne reflektory, montowane samodzielnie lub na szynoprzewodach. Idealnie doświetlają wszystkie zakamarki i pozwalają na wygodne regulowanie kąta padania światła.
Oświetlenie główne w pokoju dziecka – komfort, styl i bezpieczeństwo
Obecnie na rynku można znaleźć mocno zróżnicowane oprawy oświetleniowe do pokoju dziecka. Warto podczas poszukiwań kierować się nie tylko ciekawą stylistyką produktu, ale również jego funkcjonalnością oraz względami bezpieczeństwa. W ten sposób buduje się idealny system oświetleniowy, dopasowany do potr