Gdy urządza się pokój dla malucha, trzeba pamiętać o wielu istotnych elementach. Podstawą są oczywiście główne instalacje, w tym ogrzewanie. W miejscu, w którym na co dzień przebywają najmłodsi, trzeba przecież zapewnić prawdziwie „cieplarniane” warunki.
Jakie urządzenia grzewcze najlepiej wybrać, by zagwarantować komfort cieplny i pełne bezpieczeństwo dla najmłodszych domowników? O tym przeczytacie poniżej.
Jaka temperatura do pokoju dziecka?
Zwłaszcza niemowlaki wymagają odpowiedniego zadbania o warunki w pomieszczeniu, w którym spędzają czas. W takich wnętrzach trzeba zapewnić nieco wyższą temperaturę niż w pozostałych częściach domu. Jaka jest optymalna temperatura w pokoju malucha? Powinna być ona o około 2-3 stopnie wyższa niż w pozostałych częściach domu. Najlepiej, by utrzymywała się na poziomie 23-24 stopnie Celsjusza.
Dzięki temu tworzy się komfortową i bezpieczną przestrzeń dla najmłodszych, większą część dnia spędzających w łóżeczku lub w fotelikach-bujaczkach.
Jakie powinny być grzejniki do pokoju dziecka?
Teoretycznie w pokoju dziecka można zainstalować tradycyjne urządzenia grzewcze. Z jednej strony nic nie stoi na przeszkodzie. Z drugiej ogrzewanie we wnętrzu dla najmłodszych muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm.
Przede wszystkim grzejnik i elementy instalacji grzewczej powinny się znaleźć z dala od łóżeczka. Dziecko nie powinno mieć do nich bezpośredniego dostępu. Dotknięcie rozgrzanej powierzchni grzejnika lub rury, doprowadzającej gorącą wodę, może grozić bolesnym oparzeniem.
Najlepiej postawić na gładkie i solidne grzejniki, bez otworów, w które dziecko mogłoby włożyć paluszki, ani tym bardziej bez drobnych elementów, które mogą zostać połknięte przez nieco starsze, już samodzielnie przemieszczające się maluchy.
Grzejniki do pokoju dziecka muszą być wykonane z trwałego materiału, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z pięknych i stylowych produktów szklanych. Podczas szalonej zabawy dziecko łatwo może uderzyć o grzejnik lub trafić w niego zabawką, co potrafi doprowadzić do skruszenia szklanej tafli i skaleczenia malucha. Z tych samych powodów należy wybierać modele o zaokrąglonych narożnikach lub wyposażyć się w zestaw specjalnych nakładek ochronnych.
Idealna lokalizacja grzejnika
Gdzie umieszczać grzejniki? Najlepiej jak najdalej od małych, ciekawskich rączek. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie urządzenia grzewczego na ścianie. Można do tego wykorzystać choćby modele wiszące pionowe, które nie zajmują zbyt wiele miejsca i są w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Takie rozwiązania oferuje choćby sklep Econovli.
Grzejniki da się także zamontować przy oknie, pod parapetami, zwłaszcza gdy łóżeczko znajduje się w innej części pomieszczenia.
Rodzaje grzejników do pokoju malucha
Najczęściej w pokoju dziecka stosuje się systemy grzewcze używane też w innych domowych pomieszczeniach. Urządzenia włącza się do domowej instalacji systemowej, na przykład zasilanej kotłem centralnym, na różne rodzaje paliwa.
Inną opcją są grzejniki elektryczne. Można podpiąć je bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Używa się ich jako urządzeń podstawowych lub dodatkowego sposobu na podniesienie temperatury o kilka stopni, by zapewnić najmłodszym komfort cieplny.
Oprócz urządzeń montowanych na ścianach, wiele osób wykorzystuje także praktyczne i niewielkie grzejniki przenośne, w tym zwłaszcza popularne promienniki podczerwone.
A może ogrzewanie podłogowe?
Jest jeszcze jedno niezmiernie praktyczne rozwiązanie do pokoju dziecka. Można postawić na ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne). Gwarantuje ono uczucie ciepłych stóp oraz optymalny rozkład temperatur we wnętrzu. W tym przypadku nie występuje również zjawisko konwekcji, czyli nie dochodzi do wymuszenia dodatkowej cyrkulacji powietrza, co prowadziłoby do unoszenia się kurzu i roztoczy. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w pokojach dla małych alergików.
Nie zapominajmy o innych względach praktycznych. Ogrzewanie podłogowe nie wymaga dodatkowego osprzętu, a instalacja kryje się pod powierzchnią podłogi. Pokój staje się bardziej ustawny, nie ma też konieczności zabezpieczania urządzeń grzewczych, gdyż znajdują się one zawsze poza zasięgiem dzieci.
Ogrzewanie dla najmłodszych
W pokoju maluchów trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę. Służą do tego nowoczesne urządzenia grzewcze, które nie tylko zapewniają komfort, ale są także w pełni bezpieczne dla najmłodszych, a przy tym ciekawie się prezentują. Nowoczesne technologie pozwalają bowiem na połączenie tego, co w pełni funkcjonalne z wysokimi walorami estetycznymi, również w przyjemnym wydaniu dla najmłodszych.